رسانه خبری پیامِ ایرانی

آتش‌بس محور گفت‌وگوی نماینده آمریکا با رئیس جمهوری افغانستان و طالبان


منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

هم‌زمان با افزایش درگیری‌ها میان طالبان و نیروهای امنیتی افغان، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان با رئیس جمهوری محمد اشرف در مورد آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها صحبت کرد.

زلمی خلیلزاد پس از دیدار با نمایندگان طالبان چهارشنبه ۲۰ مه وارد کابل پایتخت افغانستان شد در کنار محمد اشرف غنی با عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی نیز دیدار کرد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه‌ای نوشت، هر دو جانب روی اقدامات بعدی در پروسۀ صلح صحبت کردند و بر تامین آتش‌بس یا کاهش خشونت قبل از آغاز مذاکرات مستقیم، تاکید ورزیدند.

در این خبرنامه آمده: «همچنان در خصوص رهایی زندانیان طالب نیز صحبت شد و خاطرنشان گردید که حکومت افغانستان و طالبان در این زمینه، روی میکانیزم‌های واضح و کلمه معقول که از سوی تیم‌های تخنیکی دو طرف انجام شود و مورد قبول هر دو جانب باشد، به موافقت برسند».

از سوی دیگر، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان پنج‌شنبه ۲۱ مه در توییتی نوشت در دیدار با رئیس جمهوری محمد اشرف غنی« ما همچنان بر اهمیت برآورده ساختن (سریع) دیگر تعهداتی که در توافقنامه ایالات متحده – طالبان و اعلامیه مشترک ایالات متحده – افغانستان، به شمول رهایی زندانیان از هردو سو و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی صورت گرفته، توافق نمودیم».

خلیلزاد در ادامه به دیدارش با نمایندگان طالبان نیز اشاره کرده نوشت: «من سه ملاقات سازنده با ملا برادر و اعضای کمیسیون سیاسی طالبان داشتم. تأکید نمودم که توافق‌نامه ایالات متحده – طالبان درهم پیوسته است: تعهدات ضد تروریسم، مذاکرات بین‌الافغانی، خروج نیروها، و کاهش تدریجی خشونت که منجر به آتش بس دائمی شود. در مورد خشونت، من به طالبان گفتم که تمام جوانب باید خشونت را کاهش دهند. هزینه این جنگ را افغان‌های بی‌گناه، بسیار زیاد و از مدت‌ها، متحمل شده اند».

وی اضافه کرد: «طالبان تعهد شانرا به توافق‌نامه و تطبیق آن ابراز داشتند. آنها گفتند که برای ردیابی شهروندان ما هر چه در توان دارند، خواهند کرد. آنها در مورد قدم بعدی، با رهبری خویش مشورت خواهند نمود».

گفتنی که ملا هیبت‌الله آخندزاده رهبر طالبان چهارشنبه ۲۰ مه در پیام عیدی از آمریکا خواست به هیچ‌کس اجازه ندهد که توافقنامه صلح میان این گروه و واشنگتن را به شکست مواجه سازد هم‌چنان وی از وضعیت بهداشتی زندانیان شان در زندان‌های دولت افغانستان ابراز نگرانی کرد از نهادهای بین‌المللی خواهان همکاری شد.

اما صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در واکنش به پیام رهبر طالبان در توییتی نوشت: «عجب است! از یک سو ، هر روز مردم ما را با انتحار و انفجار تکه و پارچه می‌کنند و به خشونت‌های شان ادامه می‌دهند، از سوی هم، راجع به موافقت‌نامه‌ی صلح گپ می‌زنند!؟ این پیام ارزش ندارد، الی این‌که ثابت نمایند که با مردم آشتی می‌کنند».

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.