رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | زخمی شدن ۲ کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی سردشت


خبرگزاری هرانا – امروز پنجشنبه ۱ خرداد ماه، دو کولبر در مناطق مرزی شهرستان سردشت بر اثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی به شدت زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از موکریان، امروز پنجشنبه ۱ خرداد ماه ۱۳۹۹، گروهی از کولبران در ارتفاعات مرزی شهرستان سردشت هدف شلیک مستقیم نیروهای  مرزبانی قرار گرفتند.

در این جریان، دو کولبر به نامهای “منصور” ۳۰ ساله ساکن روستای باغی و “بختیار” ۳۲ ساله ساکن روستای شلماش از توابع شهرستان سردشت بر اثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی مستقر در منطقەی مرزی “بیتوش” سردشت، از ناحیە کمر به بالا به شدت زخمی شدند.

در این گزارش آمده است، کولبران زخمی با کمک اهالی روستای “بیتوش” به نزدیکی جاده‌های روستایی آورده شده و از آنجا به بیمارستان سردشت منتقل شده‌اند که با توجه به محدودیت این بیمارستان احتمالا به یکی از بیمارستان های مهاباد یا ارومیه اعزام خواهند شد.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

اشنویه از شهرهای مرزی استان آذربایجان غربی است که در قسمت غربی این استان قرار دارد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.