رسانه خبری پیامِ ایرانی

افزایش تهدید و شعار ″محو اسرائیل″ در آستانه ″روز قدس″ | ایران | DWنخستین رهبر جمهوری اسلامی، روح‌الله خمینی در سال ۵۸ آخرین جمعه ماه رمضان را به نام “روز جهانی قدس” نامگذاری کرد که هدف نهایی آن نابودی اسرائیل عنوان می‌شود.

علی خامنه‌ای، جانشین خمینی در سال ۹۴ و دو ماه پس از امضای توافق هسته‌ای میان نمایندگان جمهوری اسلامی و شش قدرت جهانی ادعا کرد برخی مقام‌های اسرائیلی گفته‌اند با این توافق ۲۵ سال دغدغه‌ای در مورد ایران ندارند و خطاب به آنها گفت: «شما ۲۵ سال آینده را، اصولاً نخواهید دید و به فضل الهی، چیزی به نام رژیم صهیونیستی در منطقه وجود نخواهد داشت.»

این سخنان که برای بسیاری یادآور هولوکاست (نسل‌کشی یهودیان در جنگ جهانی دوم) بود با انتقادهای شدیدی در سطح بین‌المللی روبرو شد و برخی سیاستمداران جمهوری اسلامی را به تکاپو برای توجیه آن به عنوان یک پیش‌بینی واداشت.

اکنون در آستانه روز قدس سال ۹۹ هم این توجیه‌ها ادامه دارد، هم تهدیدهایی که نشان می‌دهد آرزوی محو اسرائیل و حتی تلاش برای تحقق آن، برای سران جمهوری اسلامی  یک “هدف راهبردی” محسوب می‌شود.

سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در بیانیه‌ای که پنج‌شنبه اول خرداد منتشر شد می‌گوید با نام‌گذاری روز قدس «فرآیند ظرفیت‌سازی برای “مقاومت فلسطین‌محور” و رهایی‌بخش به‌پرچمداری جمهوری اسلامی و پیشتازی ملت عظیم‌الشأن ایران آغاز شد.»

رویای تسخیر اورشلیم و جام زهر خمینی

سپاهیان رویای تسخیر اورشلیم (بیت‌المقدس) را از زمان جنگ ایران و عراق نیز در سر داشته‌اند؛ زمانی که مدعی بودند “راه قدس از کربلا می‌گذرد” و در مناطق جنگی نزدیک مرز عراق تابلوهایی کنار جاده نصب کرده بودند که فاصله تا کربلا و اورشلیم را مشخص می‌کرد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

جنگ ویرانگر ایران و عراق پس از ۸ سال و بدون این که سپاهیان جمهوری اسلامی به دروازه‌های کربلا نزدیک هم شده باشند تمام شد و خمینی، آن گونه که خود گفته، به‌اجبار جام زهر را سر کشید و به آتش‌بس رضایت داد.

با پایان این جنگ نیروی قدس سپاه که در اصل برای عملیات در خاک عراق سازماندهی شده بود به واحد برون مرزی این نهاد تبدیل شد و به فعالیت در کشورهای منطقه پرداخت.

«محو اسرائیل؛ هدف راهبردی »

سپاه در بیانیه اول خرداد خود هدف از توانمندسازی نیروی قدس را “حذف غده سرطانی اسرائیل از صفحه روزگار” به عنوان “هدف راهبردی” جمهوری اسلامی عنوان می‌کند.

در این بیانیه آمده است: «حمایت جمهوری اسلامی ایران از آرمان فلسطین و آزادی قدس شریف به‌مثابه یک هدف راهبردی در طول حیات انقلاب اسلامی به‌ویژه پس از تأسیس نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فراهم‌سازی فرصت‌ها برای توسعه عمق راهبردی کشور، رؤیاهای رژیم صهیونیستی و حامیان خبیث و پدید آن را باطل ساخت.»

در آستانه روز قدس چنین شعارهایی از سوی برخی دیگر از مقامات نظامی ایران تکرار شده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل در پیامی گفت: «اسرائیل غاصب در آینده نزدیک در حصار جغرافیای مقاومت به سوی نابودی پیش خواهد رفت.»

«شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی با نابودی اسرائیل»

حجت‌الاسلام علی شیرازی، نماینده ولی فقیه در نیروی قدس، در یادداشتی که ۳۱ اردیبهشت منتشر کرد از اسرائیل خواست “حقیقت سقوط خود” را باور کند. او به کشورهای عربی منطقه هشدار داد “قبل از سقوط و نابودی اسرائیل و شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی” به خود آیند و از نزدیکی با این کشور بپرهیزند.

به رغم این سخنان و اظهارات مشابه ده‌ها مسئول دیگر، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه به توجیه سخنان پنج سال پیش خامنه‌ای در مورد نابودی اسرائیل تا ۲۵ سال دیگر پرداخته و می‌گوید اظهارات او “یک پیش بینی است نه یک اقدام”.

به گزارش وب‌سایت انتخابت ظریف در گفت‌وگو با اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی و در توضیح این ادعا گفت: «تضادهای درونی اسرائیل، وضعیت خروج بسیاری از یهودیان از منطقه و بازگشت‌شان به برخی کشورهایی که از آن آمده‌اند و همینطور وضعیت افزایش جمعیت در بین سایر گروه‌ها، اسرائیل را به این نگرانی رسانده که ممکن است این واقعیت و پیش بینی به وقوع بپیوندد.»

علی خامنه‌ای هم در آستانه روز قدس در چند پیام توئیتری از طرفی ادعا می‌کند “محو دولت اسرائیل” به معنای محو یهودیان نیست، از طرفی راه‌حلی ارائه می‌کند که به نوعی معنایی جز آن ندارد.

اسرائیل برای آنها که از صد سال پیش فلسطینی بوده‌اند؟

رهبر جمهوری اسلامی می‌گوید حرف او این است که از طریق یک رفراندوم «آنهایی که واقعاً فلسطینی‌اند و لااقل از صد سال پیش به آن‌طرف فلسطینی بودند و فلسطینی‌هایی که در خارج از فلسطین ساکنند، نظام کشور فلسطین را تعیین کنند.»

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل از ده سال پیش از طریق انتخابات پارلمانی به این سمت رسیده و سخن خامنه‌ای در مورد ضرورت بیرون کردن “بیگانه‌ها و اوباشی مثل نتانیاهو” احتمالا شامل رای دهندگان به او نیز می‌شود.

یهودی‌ستیزی در پوشش انتقاد از دولت اسرائیل

فرانک‌والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهوری آلمان، ۲۳ ژانویه امسال در همایش جهانی یادمان قربانیان هولوکاست در اورشلیم بر لزوم به خاطر سپردن فاجعه هولناک نسل‌کشی یهودیان در دوران ناسیونال‌سوسیالیست‌ها در آلمان تأکید کرد و گفت، نباید اجازه داد چنین جنایتی تکرار شود.

اشتاین‌مایر در سخنرانی خود در این همایش تاکید کرد هنگامی که “زیر لوای به‌ظاهر انتقاد از سیاست اسرائیل، یهودستیزی بیرون می‌زند” نمی‌توان از درس گرفتن از فاجعه کشتار یهودیان و نفرت‌پراکنی علیه آنها سخن گفت.

دفتر حفظ و نشر آثار خامنه‌ای ۳۱ اردیبهشت تصویر پوستری با شعار “قدس‌، خرمشهر دیگر می‌شود” منتشر کرد که اشاره به بازپس‌گیری خرمشهر از نیروهای عراقی در دوران جنگ دارد و واکنش‌های انتقادی شدیدی در سطح بین‌المللی به دنبال داشت.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با اشاره به این پوستر سران جمهوری اسلامی را به یهودی‌ستیزی متهم کرد و گفت این خواست مردم ایران نیست. علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به پمپئو مدعی شد در جمهوری اسلامی “رهبران منصوب و محبوب اکثریت مردمند و چیزی جز خواست آنها نمی‌گویند”.

سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در پیامی به مناسبت روز قدس ادعا کرد که این روز‌ها “زمزمه پایان اسرائیل” حتی در خیابان‌ها و پادگان‌های تل‌آویو هم به گوش می‌رسد.

باقری نیز با تکرار بخشی از بیانیه سپاه پاسداران از “عمق راهبردی گفتمان مقاومت فلسطین‌محور با نفوذ فراگیر در جغرافیای قدس و سرزمین پیرامون آن” سخن گفته و افزود همین امر باعث سست شدن اراده حاکمان اسرائیل شده است.

کرونا و جنبه تبلیغاتی مراسم روز قدس

در چهار دهه گذشته مراسم روز قدس یکی از مهم‌ترین برنامه‌های حکومتی برای تبلیغ و توجیه سیاست‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی تحت عنوان “حمایت از حقوق مردم مظلوم فلسطین” بوده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

امسال به علت شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ راهپیمایی‌های مرسوم این روز در تهران و اغلب کلانشهر‌های ایران ممنوع شده است. حسن روحانی به تازگی اعلام کرد اجرای این مراسم در تهران به سپاه واگذار شده تا آن را “به صورت خودرویی” برگزار کند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران هفته گذشته با تاکید بر جنبه تبلیغاتی مراسم روز قدس پیشنهاد کرد شماری از شخصیت‌های فلسطینی به تهران دعوت شوند “تا بهره رسانه‌ای نیز داشته باشیم”. این پیشنهاد ظاهرا عملی نشده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.