رسانه خبری پیامِ ایرانی

فیلم‌ها و سریال‌های پیشنهادی آسیه امینی: در روزهای تلخ تا می‌توانید فیلم طنز ببینید۰ minutes

ایران‌وایر

در معرفی خودش در اینستاگرام نوشته است: «شاعر، بقیه کارهایی که کرده‌ام، فرع بوده است.»

نام او علاوه بر شاعران و نویسندگان، در میان روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق زنان نیز شناخته شده است. «آسیه امینی» از بنیان‌گذاران «کمپین قانون بی‌سنگسار» و برنده جایزه بین‌المللی «بنیاد آکسفام نوویب» است. این بنیاد، یک سازمان غیردولتی است که در راستای حمایت از کشورهای در حال توسعه، با «انجمن جهانی قلم» همکاری می‌کند.

آسیه امینی فارغ‌لتحصیل رشته ارتباطات اجتماعی در گرایش روزنامه‌نگاری است. از سال ۱۳۷۷ نخستین همکاری‌های خود را با روزنامه «زن» آغاز و تا آخرین شماره این روزنامه که سال ۱۳۷۸ تعطیل شد، با آن کار کرد. او پس از تعطیلی این روزنامه هم با روزنامه‌های مطرح دیگر آن دوران مانند «مناطق آزاد»، «صبح امروز» و «اعتماد» و هم‌چنین ماه‌نامه «زنان» به همکاری ادامه داد.

یکی از فعالیت‌های شاخص امینی به عنوان روزنامه‌نگار و فعال حقوق زنان، دست‌یابی به اطلاعاتی در باره اجرای حکم سنگسار در ایران بود. او این اطلاعات را در جریان تحقیق درباره اعدام «عاطفه رجبی سهاله»، دختر نوجوان اهل نکا به دست آورد و بر اساس این اطلاعات، سلسله گزارش‌هایی نوشت. گزارش وی از اعدام عاطفه نیز دست‌مایه ساخت یک فیلم مستند از رنج رفته بر این دختر جوان شد.

آسیه امینی از سال ۲۰۰۹ تاکنون به عنوان نویسندهٔ میهمان، در شهر تروندهایم کشور نروژ زندگی می‌کند. وقتی از او می‌خواهیم برای روزهای قرنطینه، فهرستی از آثار سینمایی دیدنی سینما معرفی کند، می‌گوید: «معرفی ۱۰ فیلم و سریال آسان نیست؛ به ویژه اگر محدودیت زمانی و ژانر هم در کار نباشد. بنابراین من از خیر آثار خیلی معروف یا کلاسیک سینمای جهان می‌گذرم و سه ویژگی را برای انتخاب در نظر می‌گیرم؛ یکی فیلمی که اثری ماندگار بر ذهنم گذاشته باشد. دوم فیلمی که اخیرا دیده باشم و آن را به دیگران توصیه کنم. ویژگی سوم، سلیقه، حرفه و تجربه شخصی من است. چون به عنوان شاعر و روزنامه‌نگار، فیلم‌هایی که به این دو حوزه مربوط هستند را دنبال می‌کنم.»

فیلم اولی که آسیه امینی معرفی می‌کند، یکی از آثار «بهرام بیضایی»، نمایشنامه‌نویس و کارگردان نام‌آشنای ایرانی است. «چریکه تارا» پس از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ توقیف شد و هرگز اقبال آن را نیافت که در سینما اکران شود. آسیه امینی در توضیح این که چرا باید این فیلم را دید، می‌گوید: «هرگز نپرسید چرا باید این فیلم را دید چون چرا ندارد. از بهرام بیضایی هرچه هست، باید دید و خواند.»

او دومین فیلم پیشنهادی خودش را به یکی از کارهای پرسرو صدا و به نسبت تازه در سینمای ایران اختصاص داده است؛ «لرد»، اثر «محمدرسول‌اف»، کارگردان مستقل و منتقد در سینمای ایران و محصول سال ۱۳۹۴.
محمد رسول‌اف به خاطر نقد حاکمیت در فیلم‌هایش، بارها مورد بازجویی قرار گرفته است. او سال‌ها است ممنوع‌الخروج است و هیچ‌یک از فیلم‌هایش در ایران اکران نمی‌شوند.
آسیه امینی در باره فیلم لرد می‌گوید: «این فیلم بخشی از تاریخ معاصر ما به زبان سینما است. از جنبش دانشجویی و حوادث پس از آن تا زندگی عادی مردم و زیر نورافکن فیلم، درد و چرک است که شیارشیار از لایه‌های اجتماعی و سیاسی فیلم بیرون می‌زند.»

سومین فیلم پیشنهادی امینی در روزهای خانه‌ماندن‌های طولانی، «سینما پارادیزو» (Cinema Paradiso) است؛ فیلمی درخشان در سینمای جهان به کارگردانی «جوزپه تورناتوره» و بازی «فیلیپ نوآره»، محصول سال۱۹۸۸؛ روایتی از عشق به سینما.

آسیه امینی می‌گوید سه فیلم بعدی در فهرست پیشنهادی او، فیلم‌هایی مبتنی بر واقعیت هستند: «من فیلم‌هایی که بر مبنای روزنامه‌نگاری تحقیقی ساخته شده باشند یا مرتبط به این حرفه باشند را می‌پسندم. بر این اساس، فیلم "افشاگر" (Spotlight) به کارگردانی "تام مک‌کارتی" (Tom McCarthy) انتخاب شماره چهار من است.»

«اسپات‌لایت» که در فارسی «افشاگر» ترجمه شده، محصول سال ۲۰۱۵ است و به روایت داستان یکی از قدیمی‌ترین گروه‌های روزنامه‌نگاری «بوستون گلوب» به نام «گروه روزنامه‌نگاران افشاگر» می‌پردازد.

انتخاب بعدی امینی، فیلم «شهروند چهار» (Citizen four)، اثر «لورا پیترس» است که بر اساس زندگی «ادوارد اسنودن»، افشاگر شناخته شده سازمان امنیت ملی امریکا ساخته شده است. این فیلم محصول سال ۲۰۱۴ است و «انجمن بین‌المللی فیلم مستند» جایزه بهترین فیلم مستند در سال ۲۰۱۴ را به آن اعطا کرد.

فیلم «استیت تو پلی» (State of Play) به کارگردانی« کوین مک دانلد»، آخرین فیلم ساخته شده بر اساس واقعیت در فهرست آسیه امینی است. این فیلم که در فارسی «وضعیت فعلی» ترجمه شده، در ژانر تریلر سیاسی است و به  بررسی نقش بی‌طرفی در کارهای خبرنگاری و رابطهٔ بین سیاست‌مداران و رسانه‌ها می‌پردازد.

هفتمین فیلم پیشنهادی امینی برای روزهای طولانی در خانه ماندن، فیلمی است به نام «پترسون» (Paterson)، کاری از «جیم جارموش»، کارگردان مشهور امریکایی.

آسیه امینی که خود صاحب چند کتاب شعر دو زبانه فارسی و نروژی است، می‌گوید این کار را به خاطر دنیای شاعرانه و آرامش دوست دارد. فیلم، یک درام امریکایی است که در سال ۲۰۱۶ تولید شده است و «گلشیفته فراهانی»، هنرپیشه ایرانی نقش اول زن را در آن برعهده دارد. این فیلم در بخش «جشنواره فیلم کن» هم حضور داشته است.

«پِین اند گلوری» (Pain and Glory) که در فارسی با عناوین «درد و شکوه» و «درد و افتخار» هم ترجمه شده، پیشنهاد دیگر آسیه امینی است. این فیلم را «پدرپو آلمادوار» کارگردانی کرده و بازی «آنتونیو باندراس» در آن درخشان است.
او می‌گوید: «این فیلم، زندگی دراماتیک یک نقاش معروف است. فیلم دل‌برانه شما را تا انتها می‌برد. از باندراس گفتم، بهتر است فیلم  "خود زندگی" (Life itself) را هم پیشنهاد بدهم که با سناریوی خیلی خوب و کارگردانی "دن فوگلمن" نوشته و ساخته شده است.»

آسیه امینی از فیلم محبوبی در زندگی شخصی‌ خود نام می‌برد که تاکنون سه بار آن‌ را دیده است: «فیلم " کتاب سبز" (Green Book) را هم توصیه می‌کنم. کارگردان این فیلم، "پیتر فارلی" است. من سه بار این فیلم را دیده‌ام و برای بار چهارم هم اعلام آمادگی می‌کنم. دلیل؟ متن و دیالوگ‌های خوب، بازی زیبا، سناریو و محتوای تاثیرگذار و برانگیزاننده آن است.»

در انتهای فهرست پیشنهادی آسیه امینی، سهم کودکان خانواده هم در نظر گرفته شده است؛ دو انیمیشن که به گفته این شاعر، اگر بچه‌ها خیلی کوچک نباشند، می‌شود در جمع خانواده آن‌ها را دید: «یک فیلم کارتونی دانمارکی به نام "نینجای شطرنجی" (Checkered Ninja) و یک انیمیشن  ژاپنی به نام "شهر اشباح" (Spirited Away) را هم پیشنهاد می‌کنم.»

او در انتها یک توصیه برای در خانه ماندگان این روزها دارد: «با این که از فرصت معرفی ۱۰ فیلم فراتر رفتم و در لابه‌لای معرفی، دو عنوان هم اضافه نوشتم اما با این حال دوست دارم توصیه کنم در روزهای تلخ، تا می‌توانید فیلم‌های طنز ببینید و بساط خندیدن را برای خودتان و دیگران فراهم کنید. به همین دلیل سریال ماندگار تاریخ فیلم‌سازی ایران، "دایی‌جان ناپلئون" به کارگردانی استاد "ناصر تقوایی" را توصیه می‌کنم.»

فیلم‌ها و سریال‌های پیشنهادی آسیه امینی برای روزهای قرنطینهمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.