رسانه خبری پیامِ ایرانی

نفرت یهود‌ستیزانه رژیم تهران جای تعجب ندارد اما ناراحت کننده است


سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید «نفرت یهود‌ستیزانه و اسرائیل‌ستیزانه» رژیم ایران هرچند «جای تعجب ندارد اما ناراحت کننده است.»

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در گفت‌و‌گو با بخش فارسی صدای آمریکا در پاسخ به این سوال که «به نظر شما چرا ایران در میانه بحران ویروس کرونا مجددا به سراغ چنین لفاظی‌هایی می‌رود و جهان برای متوقف کردن آنها چه کار می‌تواند بکند؟»، گفت: سوال بسیار خوبی است. این نفرت یهود‌ستیزانه و اسرائیل‌ستیزانه که از رژیم در تهران می‌آید، در تمام طول سال، چه ما در بحبوحه این همه‌گیری باشیم یا نه، روی می‌دهد. این جای تعجب ندارد، ولی ناراحت کننده است. شما می‌بینید در حالی که اسرائیل تلاش دارد در تماس بیشتری با همسایگانش باشد و روابط بیشتری با کشورهای عربی ایجاد کند، و شاهد هستید که پرزیدنت ترامپ می‌کوشد چشم‌اندازی برای صلح را معرفی کند یا تلاش می‌کند اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها را به میز برای مذاکره دعوت کند. شما شاهد رویدادی تاریخی در سال ۲۰۲۰ بوده‌اید و آن این بود که اسرائیل سرانجام برای نخستین بار اجازه داده طبق چشم‌انداز پرزیدنت ترامپ برای صلح، دولت فلسطینی دائر شود. به جای آن، ایران تمرکز کردن بر ادبیات نژادپرستانه و یهودستیزانه را برگزیده است و همواره از آن استفاده می‌کنند.

وی گفت:‌ «من فکر می‌کنم به دلیل این که متاسفانه شاهد مرگ ۲۰ تا ۳۰ مقام رسمی ایران در پی ابتلا به ویروس کرونا بوده‌ایم، مردم ایران از حاکمیت خود در مورد سوءمدیریت این همه‌گیری خشمگین هستند. و آیت‌الله در این سال‌های کهولت و نزدیک به پایان عمر خود، تصمیم‌ می‌گیرد از راه ادبیات تنفربرانگیز و تبعیض نژادی، مردم را به سمت خود بکشاند. ما می‌دانیم که مردم ایران این چیزها را باور ندارند. ما می‌دانیم مردم ایران فهمیده هستند، آن‌ها فرهنگ و تاریخی طولانی و متنوع دارند و مردم ایران مردمی بسیار سربلند هستند و به خود افتخار می‌کنند و باید هم همین‌طور باشد.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت:‌ «ما فکر می‌کنیم آنها [مردم ایران] می‌دانند آیت‌الله دارد چه کار می‌کند. او تلاش دارد از راه تبعیض نژادی و تنفر، مردم را متحد کند و من امیدوارم مردم ایران هیچ‌وقت به چنین چیزی باور نداشته باشند.»

همراهی متحدان آمریکا با تحریم مقامات ایران

خانم اورتگاس در پاسخ به سوال دیگری درباره تحریم جدید مقامات جمهوری اسلامی، از جمله وزیر کشور ایران، و پیوستن متحدان ایالات متحده به این حرکت گفت:‌ «ما فکر می‌کنیم تمامی کشورهای غربی، تمام کشورهای دموکراتیک سراسر جهان، و تمام کشورهایی که برای حقوق بشر، برای کرامت و فردیت انسانی، و برای صلح اهمیت قائل هستند، باید بتوانند برای تحریم‌های حقوق بشری به ما ملحق شوند. این مسئله‌ای جدا از برجام، یا هر چیز مرتبط با برنامه تسلیحات هسته‌ای، و برنامه موشکی بالستیک ایران است. … [افرادی که تحریم شده‌اند]دستور کشتار معترضان ایرانی را دادند. ما می دانیم که آنها معترضان بی‌گناهی بودند که شاید به موضوعات مختلف – مانند افزایش قیمت بنزین، یا اعتراض به سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی که رژیم ایران روزها در موردش به مردم ایران و به جهان دروغ گفت – اعتراض داشتند. خلاصه کلام این که مردم حق دارند به شکلی صلح‌آمیز اعتراض کنند. آنها این حق را دارند که به خاطر اعتراض صلح‌آمیز توسط دولت‌شان کشته نشوند.»

این خبر در حال به روز رسانی است …

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gifمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.