رسانه خبری پیامِ ایرانی

واکنش‌ها به کاربرد کلیدواژه یهودی‌ستیزانه نازی‌ها در پوستر سایت خامنه‌ای | ایران | DWپوستری به مناسبت “روز قدس” در وبسایت رسمی علی خامنه‌‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران منتشر شده است. عنوان اصلی این پوستر هست: «قدس خرمشهر دیگر می‌شود». زیر این عنوان اصلی هم نوشته شده: «راه حل نهایی؛ مقاومت تا همه‌پرسی».

این پوستر به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی در وبسایت علی خامنه‌ای منتشر شده است.

عبارت “راه حل نهایی” (final solution) ترجمه فارسی کلیدواژه “Endlösung” است که در ادبیات آلمان نازی به کشتار یهودیان اشاره می‌کند. در واقع “راه حل نهایی” برای “مسئله یهود” از دید حزب ناسیونال سوسیالیست آلمان (حزب نازی) نابودی یهودیان بود.

حالا به کار بردن عین این واژه بر روی پوستری که وبسایت رسمی رهبر جمهوری اسلامی ایران آن را منتشر کرده، با واکنش منفی روبه‌رو شده است. جمهوری اسلامی بر لزوم “نابودی اسرائیل” تأکید می‌کند. در جریان یک آزمایش موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال ۱۳۹۱ بر روی موشک‌ها به زبان عبری نوشته بود: “اسرائیل باید از صحنه روزگار محو شود”. حالا با انتشار پوستر یادشده در وبسایت رسمی رهبر جمهوری اسلامی جنجالی تازه به راه افتاده است.

حساب کاربری نخستوزیر اسرائیل در توییتر به فارسی واژه “راه حل نهایی” را یادآور کشتار یهودیان توسط رژیم نازی آلمان دانسته و خطاب به علی خامنه‌ای نوشته است: «او باید بداند که هر حکومتی که اسرائیل را تهدید به نابودی کند، خودش را در خطر نابودی خواهد یافت.»

حساب توییتری ارتش اسرائیل به فارسی نیز با بازنشر پوستر فارسی نوشته است: «ج.ا نه تنها یهودی ستیز و انکار کننده هولوکاست است بلکه از عبارات نازی ها نیز استفاده می‌کند.»

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا با بازنشر دو توییت حساب انگلیسی‌زبان علی خامنه‌ای، در پاسخ نوشته است: «ایالات متحده ا‌ظهارات منزجرکننده و یهودی‌ستیزانه خامنه‌ای را محکوم می‌کند. این ا‌ظهارات جایی در توییتر یا سایر شبکه‌های اجتماعی ندارد. ما می‌دانیم که ادبیات سخیف خامنه‌ای بازتاب سنت رواداری مردم ایران نیست.»

در حساب توییتری خامنه‌ای به زبان انگلیسی آمده است: «رژیم صهیونیستی مثال مشهود تروریسم دولتی است.از زمانی که سیاست ضد انسانی و ضد اسلامی بریتانیا صهیونیست‌ها را به فلسطین کوچاند، آنها درست مثل یک غده سرطانی عمل کرده‌ و اهدافشان را با کشتار زنان و مردان و کودکان محقق کرده‌اند.»

حساب توییتری خامنه‌ای به زبان فارسی نیز امروز پنجشنبه (اول خرداد) دو توییت منتشر کرده که در آن آمده است: «محو دولت اسرائیل به معنای محو یهودیان نیست. ما با مردم یهود کاری نداریم.»

خامنه‌ای در توییت دیگری نیز از “طرح رفراندوم برای تعیین نوع حکومت کشور تاریخی فلسطین” دفاع کرده و آن را “نظر ثبت شده جمهوری اسلامی در سازمان ملل” دانسته است.

روز جمعه دوم خرداد مراسم “روز قدس” در ایران برگزار می‌شود؛ آخرین جمعه ماه رمضان که جمهوری اسلامی با نامیدن آن به نام “روز قدس” هر ساله راهپیمایی ضد اسرائیلی برگزار می‌کند.

انتشار این پوستر و پس از آن توییت‌های خامنه‌ای همگی در آستانه “روز قدس” انجام گرفته است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.