رسانه خبری پیامِ ایرانی

تیم رباتیک دختران افغانستان دستگاه تنفس مصنوعی می‌سازد


The robotics team with their prototype ventilator

Image caption

این دختران در حال ساخت دستگاه تنفس مصنوعی با قیمت کم هستند

تیم روباتیک دختران افغانستان برای ساخت دستگاه تنفس مصنوعی ارزان قیمت از پرزه‌های موتر (ماشین) برای بیماران مبتلا به کرونا تمرکز کرده اند.

این دختران نوجوان افغان در سال ۲۰۱۷ با بردن جایزه ویژه در رقابتهای بین‌المللی را در آمریکا در سرخط خبرها قرار گرفته بودند.

حالا آنها در زمان کم درصدد ساخت دستگاه‌های تنفس مصنوعی تا پایان ماه می (مه) هستند.

افغانستان که با سالها جنگ روبرو شده است، حداکثر فقط ۴۰۰ دستگاه تنفس مصنوعی برای جمعیت ۳۸.۹ میلیون نفری در اختیار دارد.

تا هنوز، حدود ۸۶۰۰ هزار مورد مبتلا به کرونا و ۱۹۳ جان باخته در این کشور شناسایی شده، اما مقام‎‌ها ترس از بدتر شدن وضعیت دارند، در کشوری که قبلا هم سیستم درمانی ضعیف و شکننده داشت.

ناهید رحیمی، دختر ۱۷ ساله عضو تیم رباتیک به بی‌بی‌سی گفت که “حتی اگر در نتیجه تلاش‌هایمان بتوانیم جان یک نفر را نجات دهیم، برای ما مهم است.”

این دختران که به عنوان “رویاهای افغان” معروف شده اند از ولایت هرات در غرب افغانستان هستند، جایی که اولین مورد ابتلا به کرونا از آنجا گزارش شده بود.

هرات، مرکز شیوع اپیدمی کرونا در کشور به دلیل نزدیکی با ایران است.

این دختران که بین ۱۴ تا ۱۷ ساله هستند، یک نمونه اولیه دستگاه تنفسی را از یک انجین (موتور) دست دوم ماشین تویوتا کرولا و یک زنجیر موتورسیکلت هوندا ساخته اند.

آنها می‌گویند که دستگاه تنفس مصنوعی که ساخته اند به طور موقتی برای بیمارانی مفید است که دچار مشکل اورژانسی تنفسی هستند و دستگاه تنفس معیاری (استاندارد) در دسترس نباشد.

سمیه فاروقی، کاپیتان تیم روبات ساز می‌گوید که “افتخار می‌کنم که در تیمی هستم که در تلاش یک کار ارزشمند برای حمایت از دکترها و پرستاران- که قهرمانان ما در این زمان هستند، می‌کند.

کمبود دستگاه‌های تنفس مصنوعی یک مشکل جهانی است و قیمت بالای این دستگاه‌ها، از ۳۰ تا ۵۰ هزار دلار در بازارهای جهانی، به این معنی است که بسیاری از کشورهای فقیر نمی‌توانند از پس خرید آن برآیند.

این دختران می‌گویند که آنها دستگاهی را که بسیار زیاد مورد نیاز است را با هزینه کمتر از ۶ هزار دلار برای هر دستگاه می‌سازند.

در هرات، شهر در قرنطینه است، فروشگاه‌ها بسته اند و این دختران برای تهیه قطعات، نیاز به سفر بیرون از شهر دارند که چالش است.

اما، رویا محبوب، بنیان گذار این گروه، یک کار آفرین است که در میان ۱۰۰ چهره پرنفوذ جهانی مجله تایمز انتخاب شد. او می‌گوید تیمش هنوز امیدوار است که تا پایان ماه می (مه) بتواند دستگاه‌های تنفس مصنوعی را تحویل بدهد.

حق نشر عکس
Reuters

“کار ساخت تقریبا ۷۰ درصد تکمیل شده، تنها چیزی که ما کم داریم حس‌گر هوا است که ما در تلاش هستیم تا به جای ساختش، آن را تهیه کنیم.

“مرحله اول تکمیل و دو روز پیش در یک بیمارستان آزمایش شده است. این تیم در دو مرحله کار می‌کنند، هر کدام زودتر تکمیل شد روانه بازار می‌شود.”

این دختران نوجوان امیدوارند پروژه آنها الهام بخش دیگران باشد و نگاه به زنان در صنعت مهندسی را تغییر دهد، در کشوری که میزان باسوادی زنان کمتر از ۳۰ درصد است.

الهام منصوری، ۱۶ ساله عضو دیگر تیم می‌گوید: “این [توانایی ساختن دستگاه‌های تنفس مصنوعی] اهمیت آموزش دختران در سنین خردسالی و نقش زنان به عنوان شهروندان فعال در جامعه ما را نشان می دهد.”

ابتکار تیم روباتیک توسط دولت افغانستان مورد استقبال قرار گرفته است.

خانم محبوب می‌گوید: “خوشحالم که رئیس جمهور اشرف غنی شخصا به مقامات دستور داده که از پروژه ما دیدن کرده و از هر راه ممکن به ما کمک کنند.”

وزارت بهداشت افغانستان هم از این پروژه تیم دختران حمایت می کند.

وحید مایار سخنگوی وزارت بهداشت به بی‌بی‌سی گفت: “ما از ابتکار عمل آنها قدردانی می‌کنیم اما مانند هر تحقیق علمی دیگر، مراحل مختلفی از قبیل یافتن ایده و توسعه، تحقیق پیش از آزمایش وجود دارد، وقتی روانه بازار می‌شود که بررسی و مورد تایید قرار گرفته باشد.”

“ایمنی بیمار اولویت ما است، بنابراین باید اطمینان حاصل کنیم که این دستگاه قبلا در حیوانات آزمایش شده باشد قبل از این که مورد استفاده بیماران مبتلا به کرونا قرار بگیرد.”

حق نشر عکس
EMBASSY OF AFGHANISTAN, WASHINGTON, D.C./FB

Image caption

تیم روباتیک افغانستان که در مسابقات رباتیک آمریکا در سال ۲۰۱۷ شرکت کرده توانستند مدال نقره شجاعت را بگیرندمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.