رسانه خبری پیامِ ایرانی

ترکیه نیروهای ژنرال حفتر در لیبی را تهدید کرد


Share

ترکیه بار دیگر نیروهای ژنرال حفتر در لیبی را تهدید کرد و گفت اگر این نیروها بخواهند به منافع ترکیه در لیبی آسبی وارد کنند به‌عنوان «اهداف مشروع» ترکیه به‌شمار خواهند رفت.

پرچم‌های لیبی و ترکیه ـ عکس از شاتراستاک

هامی آکسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه، پنج‌شنبه یکم خرداد / ۲۱ مه به برخی اظهارات نیروهای طرفدار ژنرال خلیفه حفتر که تهدید کرده بودند به نیروهای ارتش ترکیه حمله خواهند داد و یا به منافع آن‌ها در لیبی آسیب خواهند رساند، واکنش نشان داد.

آکسوی گفت: «در صورت حمله به منافع ترکیه در لیبی، پیامدهای آن بسیار سنگین خواهد بود و نیروهای کودتاگر حفتر به‌عنوان اهداف مشروع ما در نظر گرفته خواهند شد.»

به‌گفته سخنگوی وزارت خارجه ترکیه، این تهدیدها در حالی صورت می‌گیرد که کشورهای خارجی به‌تازگی به‌منظور پشتیبانی از ژنرال حفتر و علیه دولت وفاق ملی به نخست‌وزیری فائز السراج، هواپیماهای جنگی به غرب لیبی اعزام کرده‌اند.

آکسوی افزود: «هدف آن‌ها تحریک برای تشدید درگیری‌ها در لیبی است. به همین خاطر ما یک بار دیگر به آن‌ها هشدار می‌دهیم.»

در لیبی دولت وفاق ملی به‌رهبری فائز السراج، که از سوی جامعه جهانی به‌رسمیت شناخته می‌شود با حمایت ترکیه و قطر مقابل  «ارتش ملی لیبی»، به‌رهبری ژنرال خلیفه حفتر و با حمایت مجلس نمایندگان لیبی و پشتیبانی روسیه، فرانسه، مصر و امارات متحده عربی می‌جنگد.

«ارتش ملی لیبی» ژنرال حفتر بیش از یک سال است که تلاش می‌کند طرابلس را از دست ارتش دولت وفاق ملی خارج کند و اغلب به پایتخت حمله می‌کند. آخرین دور حمله‌های آن‌ در ماه آوریل ۲۰۱۹ (فروردین- اردیبهشت سال گذشته) برای تسخیر شهر طرابلس صورت گرفت و منجر به درگیری شدید و کشته شدن بیش از ۱۰۰۰ نفر شد.

آنکارا می‌گوید تهدیدهای نیروهای ژنرال حفتر نتیجه «شکست‌های سنگین» این نیروها در هفته‌های اخیر است.

دولت وفاق ملی لیبی ۲۹ اردیبهشت / ۱۸ مه اعلام کرد که پایگاه هوایی الوطیه، یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های استراتژیک تحت سیطره نیروهای ژنرال خلیفه حفتر در غرب را از دست این نیروها خارج کرده است.

امروز پنج‌شنبه یکم خرداد / ۲۱ مه نیز محمد قنونو»، سخنگوی ارتش دولت وفاق ملی لیبی اعلام کرد که موفق شده‌اند یک شهرک در جنوب شهر غربان، واقع در جنوب طرابلس را از کنترل نیروهای ژنرال حفتر خارج کنند.

لیبی، واقع در شمال آفریقا، تولیدکننده بزرگ نفت، از سال ۲۰۱۱ میلادی زمانی که حکومت معمر قذافی با حمایت ناتو سقوط کرد همچنان گرفتار جنگ داخلی است.

بیشتر بخوانید:

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.