رسانه خبری پیامِ ایرانی

خروج آمریکا از معاهده آسمان‌های باز در انتقاد از روسیه


معاهده به ۳۵ کشور اجازه پروازهای غیرمسلح بر فراز خاک یکدیگر می‌دهدحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

معاهده به ۳۵ کشور اجازه پروازهای غیرمسلح بر فراز خاک یکدیگر می‌دهد

ایالات متحده گفته که از معاهده آسمان‌های باز خارج می‌شود و دلیل خروجش هم تخلف روسیه از این معاهده است. سی و چهار کشور در سال ۲۰۰۲ این معاهده را امضا کردند.

هدف از این معاهده افزایش اعتماد کشورهای عضو و اطمینان از جلوگیری از حمله بود. کشورهای عضو می‌توانستند هواپیماهای غیرمسلح خود را برای عملیات تجسسی بر فراز کشورهای دیگر پرواز دهند.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند به دلیل تخلف روسیه است که می‌خواهند از این معاهده خارج شوند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه گفت که بخت بالایی برای رسیدن به توافقی جدید با روسیه وجود دارد.

آقای ترامپ گفت: «به نظرم روابط خیلی خوبی با روسیه داریم. اما روسیه به این معاهده پایبند نبوده است.» او گفت تا زمانی که روسیه نخواهد به این معاهده پایبند باشد آمریکا از آن بیرون است.

آمریکا به صورت رسمی شش ماه دیگر از این معاهده خارج می‌شود.

یک مقام آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته که بعد از مرور این معاهده، به این نتیجه رسیده‌اند که دیگر به نفع آمریکا نیست که در این معاهده باشد.

از جمله کشورهای دیگری که عضو این معاهده هستند می‌توان به کانادا، ترکیه، بریتانیا و اوکراین اشاره کرد.

پاسخ روسیه چه بود؟

وزارت خارجه روسیه می‌گوید که این کشور هیچ تخلفی از معاهده نداشته است. روس‌ها تصمیم آمریکا بابت خروج از این معاهده را قابل تاسف توصیف کرده‌اند.

به گفته روسیه، دولت آقای ترامپ در حال تلاش برای برگرداندن همه توافق‌های منع گسترش سلاح در جهان است.

معاون وزیر خارجه روسیه به خبرگزاری دولتی ریانووستی گفته که کشورش «تلاش هر تلاشی برای موجه جلوه دادن خروج از چنین معاهده مهمی را رد می‌کند.»

الکساندر گروشکو، گفت: «هیچ چیز جلوی بحث درباره مسائل تکنیکی را نمی‌گیرد که آمریکا از آنها به اشتباه به عنوان تخطی روسیه از معاهده نام می‌برد.»

او گفت که خروج هر کشوری از این معاهده به ضرر کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، هم هست.

خروج از پیمان‌های بین‌المللی

چند ماه پیش، وزیر دفاع آمریکا از روسیه انتقاد کرده بود که امکان پروازهای تجسسی بر فراز شهر کالیننگراد در نزدیکی گرجستان را صادر نمی‌کند. مارک اسپر در آن زمان گفت که آمریکا نگران این تصمیم روس‌هاست.

منتقدان سیاست‌های آقای ترامپ در قبال معاهدات بین‌المللی می‌گویند که دولت آمریکا باید سعی می‌کرد موارد مورد نظرش را اصلاح کند نه این که از پیمان خارج شود.

آقای ترامپ در سه سال و نیمی که از دوره ریاست جمهوری‌اش می‌گذرد از پیمان‌های بین‌المللی دیگری هم بیرون آمده است. برجام، توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران یکی از آنها بود. پیمان دیگری که آمریکا از آن خارج شد پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد بین آمریکا و روسیه بود.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد که بین آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی امضا شد، جلوی استفاده از تعداد زیادی از موشک‌های هسته‌ای را می‌گرفت.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.