رسانه خبری پیامِ ایرانی

چه کسانی برای ریاست مجلس اسب خود را زین کرده‌اند؟۴ ساعت،۱۸ دقیقه

«فراکسیون مردمی نیروهای انقلاب اسلامی» در نشستی، از کاندیداهای ریاست و نایب رییسی یازدهمین دوره مجلس شورای اسامی رونمایی کرد.

پنج روز مانده به مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم، پنج منتخب مجلس با حضور در نشست فراکسیون مردمی نیروهای انقلاب اسلامی، کاندیداتوری و برنامه‌های خود را برای تصدی ریاست مجلس اعلام کردند. «احمد نادری»، منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری «فارس»، با اعلام این خبر، اسامی کاندیداها را به این شرح اعلام کرده است: 

۱- «محمد باقر قالیباف»، منتخب تهران در مجلس یازدهم، شهردار پیشین تهران، فرمانده سابق نیروی انتظامی.

۲- «مصطفی میرسلیم»، منتخب تهران در مجلس یازدهم، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت هاشمی رفسنجانی.

۳- «شمس‌الدین حسینی»، منتخب تنکابن در مجلس یازدهم، وزیر اقتصاد دولت «محمود احمدی‌نژاد».

۴- «حمیدرضا حاجی بابایی»، منتخب همدان در مجلس یازدهم، نماینده مجلس پنجم تا دهم از حوزه انتخابیه همدان و وزیر آموزش و پرورش دولت محمود احمدی‌نژاد.

۵- «علی نیکزاد»، منتخب اردبیل در مجلس یازدهم و وزیر مسکن و شهرسازی دولت محمود احمدی نژاد.

نادری از نیز از افراد زیر به عنوان کاندیداهای کرسی نایب رییسی مجلس نام برده است:

«محمدرضا میرتاج‌الدینی» معاون پارلمانی دولت محمود احمدی‌نژاد، «محمدحسین فرهنگی» نماینده تبریز در مجلس دهم، «عبدالرضا مصری» نایب رییس دوم مجلس دهم و وزیر رفاه دولت محمود احمدی‌نژاد، «الیاس نادران» نماینده تهران در دوره‌های هفتم تا نهم مجلس، «امیرحسین قاضی زاده» نماینده مشهد در چهار دوره گذشته مجلس شورای اسلامی، «محمدمهدی زاهدی» رییس «کمیسیون آموزش و تحقیقات» دوره‌های نهم و دهم مجلس و وزیر علوم و تحقیقات دولت محمود احمدی‌نژاد، «علیرضا منادی» نماینده تبریز در دوره های هشتم و نهم مجلس و «رضا تقوی» نماینده سابق تهران در مجلس شورای اسلامی و رییس سابق شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه .

«محسن زنگنه»، منتخب تربت حیدریه، زاوه و مه ولات در مجلس یازدهم نیز در توییتی، استراتژی اصلی کاندیداهای ریاست مجلس یازدهم که در جلسه امروز نشست فراکسیون مردمی نیروهای انقلاب اسلامی بیان شده را این گونه اعلام کرده است: 

قالیباف؛ لزوم تحول در مجلس و تاکید بر محورها و لوازم تحول (مردمی‌سازی، شفاف‌سازی، هوشمندسازی و کارآمدسازی).
نیکزاد؛ پرهیز از نماینده تر در مجلس و ارایه برنامه‌هایی در حوزه‌های مختلف به عنوان اولویت.
میرسلیم؛ مبارزه با فساد و اصلاح ساختار مجلس برای پیش‌گیری از فساد در مجلس.
حاجی بابایی؛ نقش تسلط ریاست مجلس بر بودجه و امور تقنینی در بهبود و اصلاح امور کشور.
حسینی؛ لزوم تمرکز مجلس بر امور اقتصادی.

گفتنی است پیش از این، «فریدون عباسی»، منتخب کازرون در مجلس یازدهم و رییس سازمان انرژی اتمی در دولت محمود احمدی‌نژاد نیز برای ریاست مجلس اعلام نامزدی کرده بود. غیبت او در نشست فراکسیون مردمی نیروهای انقلاب اسلامی معلوم نیست نشانه انصراف از کاندیداتوری است یا جدا کردن خط سیاسی خود از اصول‌گرایان و تمایل به سمت فراکسیون مستقل‌ها. هفته آینده در جریان انتخاب هیات رییسه موقت مجلس یازدهم روشن خواهد شد.

هنوز خبری از کاندیداهای فراکسیون مستقل‌ها و معدود نیروهای اصلاح‌طلب مجلس یازدهم برای انتخابات مجلس یازدهم منتشر نشده و روشن نیست که آن‌ها در این حوزه فعالیتی دارند یا ترجیح داده‌اند به دلیل تعداد کم، تماشاگر باشند.

پیش از این، جمعی از جوانان و دانشجویان بسیجی و انقلابی در نامه‌ای به منتخبان مجلس یازدهم، معیارهای انتخاب رییس مجلس را در ۱۰ بند به این شرح اعلام کرده و خواستار توجه منتخبان به این معیارها در انتخاب رییس مجلس شده بودند:

۱- تجربه کافی و تسلط کامل نسبت به فرآیندهای تقنینی و سازوکارهای درونی مجلس.

۲- پایبندی به اصل اساسی «شفافیت» در خصوص عملکرد مجلس و نمایندگان، هم‌چون آرای نمایندگان، دارایی‌ها و فعالیت‌های اقتصادی آن‌ها، هزینه‌های تبلیغاتی و… .

۳- مبارزه‌ صریح و بدون هیچ خط قرمز با فساد؛ چه از درون گروه خودی باشد چه بیرون و اشتهار به فساد ستیزی در افکار عمومی مردم، جوانان و نخبگان سیاسی جریان انقلاب.

۴- مورد اطمینان، وثوق و اجماع بودن بین طیف‌های گوناگون جریان انقلاب و وحدت آفرینی در بدنه سیاسی کشور و مجلس.

۵- گذشته‌ سیاسی و مدیریتی قابل دفاع.

۶- عدم انحراف از خط انقلاب، امام و رهبری یا سکوت غیرانقلابی در بزنگاه‌هایی چون فتنه ۱۳۸۸، «برجام»، لوایح مرتبط با «اف‌ای‌تی‌اف» (FATF).

۷- متعهد به عدم استفاده سیاسی، انتخاباتی و شخصی از جایگاه ریاست مجلس به نفع خود یا اطرافیان.

۸- متعهد به عمل بر مبنای خرد جمعی و رفتار طبق مر آیین‌نامه‌ مجلس.

۹- به معنای واقعی کلمه طرف‌دار عدالت و تقدم عدالت بر توسعه.

۱۰- مدیریت بر مبنای اصول گفتمان اصیل انقلاب و میدان ندادن به تکنوکرات‌های ویران‌گر در سطح سیاست‌گذاری و تقنین.

جز حمیدرضا حاجی بابایی، منتخب همدان در مجلس یازدهم، دیگر کاندیداهای تصدی ریاست مجلس سابقه نمایندگی مجلس ندارند.

مجلس یازدهم روز چهارشنبه هفتم خرداد مراسم افتتاحیه را برگزار و رسما آغاز به کار می‌کند. نشست افتتاحیه توسط تقوی و میرسلیم، نمایندگان تهران به عنوان مسن‌ترین نمایندگان مجلس اداره خواهد شد. اجرای مراسم سوگند و انتخاب هیات رییسه موقت و انتخاب شعب بررسی کننده اعتبارنامه نمایندگان از اولین دستورات مجلس یازدهم است که پس از پایان مراسم افتتاحیه مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.