رسانه خبری پیامِ ایرانی

تشکیلات خودگردان فلسطینی از قطع ‘همکاری‌های اطلاعاتی’ با آمریکا خبر داد


محمود عباس گفته آمریکا نمی‌تواند با تشکیلات فلسطینی با قلدری رفتار کندحق نشر عکس
AFP

Image caption

محمود عباس در گذشته بارها هشدار داده بود که تبادل اطلاعات با اسرائیل و آمریکا متوقف می‌شود اما تا به حال از چنین کاری خودداری کرده بود

تشکیلات خودگردان فلسطینی می‌گوید در ادامه اعتراض به برنامه دولت اسرائیل برای ضمیمه کردن بخش هایی از کرانه غربی رود اردن، همکاری‌های امنیتی با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را متوقف کرده است.

صائب عریقات، دبیرکل سازمان آزادی بخش فلسطین و از مقامات ارشد تشکیلات خودگردان، روز پنجشنبه (۲۱ مه) خبر قطع تماس و همکارهای اطلاعاتی با سیا را تایید کرد.

محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، چهارشنبه (۲۰ مه) اعلام کرده بود که تفاهم‌های گذشته با اسرائیل و آمریکا را به حالت تعلیق در می‌آورد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، اخیرا اعلام کرده است که روند ضمیمه کردن بخش‌هایی از سرزمین‌های اشغالی فلسطینیان در تابستان امسال (ماه ژوئیه) آغاز خواهد شد. گروه‌های فلسطینی در کنار اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای عرب این سیاست را محکوم کرده‌اند.

برخی ناظران معتقدند که همکاری‌های امنیتی تشکیلات خودگردان با اسرائیل در کاهش قابل ملاحظه حملات گروه‌های اسلامگرای فلسطینی علیه اسرائیل، نقش مهمی داشته است.

گفته می شود علیرغم آن که تشکیلات خودگردان طرح معامله قرن دونالد ترامپ برای صلح با اسرائیل را قویا رد کرد، همکاری‌های طرف فلسطینی با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا تا به حال ادامه داشت.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

اسرائیل قصد دارد که در تابستان امسال روند ضمیمه کردن بخش هایی از کرانه غربی رود اردن به قلمروی خود را آغاز کند

محمود عباس در گذشته بارها هشدار داده بود که تبادل اطلاعات با اسرائیل و آمریکا متوقف می‌شود اما تا به حال از چنین کاری خودداری کرده بود. مقامات اسرائیلی معتقدند که آقای عباس برای باقی ماندن در قدرت و مهار رقیب اصلی خود یعنی گروه اسلامگرای حماس به اسرائیل نیاز دارد.

صائب عریقات روز پنجشنبه گفت: «شرایط تغییر کرده است. ما به این نتیجه رسیده‌ایم که زمان تغییر فرا رسیده است.»

او افزود: «از این به بعد همکاری امنیتی با آمریکا وجود نخواهد داشت. دیگر هماهنگی امنیتی با اسرائیل وجود نخواهد داشت. ما به تنهایی نظم عمومی و حاکمیت قانون را حفظ خواهیم کرد.»

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام فلسطینی گزارش داده که نیروهای پلیس تشکیلات خودگردان روز پنجشنبه از برخی مناطق در آن با هماهنگی اسرائیلی به گشت زنی مشغول بودند خارج شدند.

مقامات آمریکایی و اسرائیلی هنوز به این تصمیم واکنشی نشان نداده‌اند.

از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ، روابط تشکیلات خودگردان با آمریکا رو به تیرگی گذاشته است. دولت آقای ترامپ کمک‌های مالی به این تشکیلات را قطع و دفتر نمایندگی آن در واشنگتن را تعطیل کرد. آقای ترامپ همچنین بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته و سفارت آمریکا را از تل آویو به بیت المقدس منتقل کرده است.

دولت دونالد ترامپ در ماه نوامبر ۲۰۱۹ با تجدید نظر در موضع رسمی چند دهه گذشته آمریکا اعلام کرد که شهرک‌های اسرائیل در کرانه غربی را غیر قانونی نمی‌داند. این در حالیست که مصوبات سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا ساخت شهرک‌های یهودی‌نشین را غیرقانونی می‌داند و این مناطق را تحت اشغال نظامی می داند.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در ماه‌ آوریل ۲۰۲۰ اعلام کردکه اسرائیل به تنهایی درباره اعمال حاکمیت ملی خود بر بخش‌هایی از کرانه غربی رود اردن تصمیم خواهد گرفت. این اظهارات پس از آن صورت گرفت که بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس، رهبر حزب آبی و سفید، در جریان امضای موافقتنامه تشکیل یک دولت وحدت ملی، درباره آغاز روند ضمیمه کردن بخش‌هایی از سرزمین‌های اشغالی فلسطینیان در تابستان امسالبه توافق رسیدند.

اسرائیل کرانه غربی رود اردن و غزه را در جریان جنگ‌ سال ۱۹۶۷ با شکست دادن ارتش‌های اردن و مصر تصرف کرد. چند صد هزار شهروند اسرائیل هم اکنون در شهرک هایی واقع در کرانه غربی زندگی می کنند.

اخبار مرتبط :منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.