رسانه خبری پیامِ ایرانی

وزارت ارشاد اعتراض هنرمندان تئاتر برای بازبینی‌های مجدد را پذیرفت۸ hours, 17 minutes

یک روز پس از نامه اعتراضی ۲۵۰ هنرمند تئاتر به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره اعمال ممیزی‌های مضاعف برای اجازه پخش نمایش خانگی تئاترها، مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت ارشاد در تاریخ اول خرداد ماه از توافق با سازمان سینمایی ایران برای صدور مجوز پخش فیلم تئاترها در شبکه‌های نمایش خانگی بدون بازبینی مجدد خبر داد. 

۲۵۰ هنرمند تئاتر در نامه‌ای انتقادی که از سوی خبرگزاری ایسنا در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه منتشر شد، از «عباس صالحی»، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستند تا از قید صدور مجوز برای نمایش‌های خانگی‌ تئاترهای که پیش از این بر روی صحنه به اجرا رفته است جلوگیری شود.

جامعه تئاتری ایران پس از ماه‌ها تعطیلی سالن‌های تئاتر در دوران کرونا بر آن شد تا فیلم نمایش‌های که پیش از این در سالن‌های تئاتر کشور اجرا شده‌اند در فضای مجازی و در سایت‌های خاصی به فروش برسد تا حداقل در این دوران کمک اقتصادی برای جامعه تئاتری باشد. 

اما به آنان اعلام شد که صدور مجوز پخش فیلم تئاترها در شبکه نمایش خانگی بر عهده سازمان سینمایی است و باید آنها بار دیگر مجوز پخش فیلم بگیرند. این تصمیم باعث اعتراض و نامه نوشتن ۲۵۰ هنرمند تئاتر به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شد. 

خبرگزاری ایسنا با انتشار نامه اعتراضی ۲۵۰ هنرمند تئاتر در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه نوشت به گفته امضا کنندگان این نامه، نمایش‌های که پیش از این برای اجرا بازبینی شده و با مجوز رسمی مرکز هنرهای نمایشی به روی صحنه رفتند دیگر نیازی به مجوز تازه ندارند چرا که مرکز هنرهای نمایشی و شبکه نمایش خانگی هر دو زیر مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند.

ممیزی یا همان «سانسور »دو بار برای هر تئاتری پیش از اجازه اجرا به روی صحنه با حضور هیات بازبینی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت می‌گیرد، حذف و اصلاحاتی در متن نمایشنامه و اجرا، در نحوه بازی و در دیالوگ‌های ارائه شده، تا نمایش طبق سلیقه هیات سانسور وزارت ارشاد  نهایتا برای تماشاگران به اجرا درآید.

این تعداد هنرمند در نامه‌ای که در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه از سوی خبرگزاری‌های داخلی منتشر شد،  خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به طور شفاف اعلام کرده‌اند که آنها ممیزی را دوست ندارند با این حال طبق دستور وزارت ارشاد هر نمایش حداقل یک بار مجبور به گذراندن ممیزی شده است : «ما ممیزی را رعایت کرده‌ایم،  نه چون دوستش داریم یا پذیرفته‌ایمش یا برای‌مان محترم است؛ بلکه چون ساکن سرزمینی هستیم که عاشقانه دوستش داریم.»
 
این هنرمندان با تاکید بر اینکه «ممیزی بر گردن» آنها نهاده شده با کنایه نوشته‌اند: «قانونِ این سرزمین ـ خوب یا بد ـ ممیّزی را بر گردن ما نهاده. ما در همه‌ی کارهای خود، پیش از تولید، به این ممیّزی فکر می‌کنیم و رعایتش می‌کنیم و اگر چیزی از دست‌مان در برود ممیّزان زحمتش را می‌کشند.»
 
آنها در ادامه نامه خود با اشاره به تعداد اندک تماشاگران تئاتر نسبت به سینما و تلویزیون، تعدد ممیزی را در این هنر غیر ضروری دانسته‌اند: «تئاتر تعداد بینندگانِ مشخصی دارد که با تغییر رسانه تغییر نخواهد کرد و سختگیریِ شما تنها علاقمندانِ تئاتر در دیگر شهرها یا کسانی که به دلایل شغلی و زمانی که امکانِ حضور ندارند را از یک فعالیت کاملا سالم فرهنگی محروم خواهد کرد. از طرفِ دیگر از آن‌جا که تئاتر به دلیل محدودیت‌هایش از خیره‌کنندگی‌های تکنیکیِ سینما برخوردار نیست، گسترش جذابیت را در چالش‌های اندیشه‌ورزانه می‌جوید. به همین دلیل است که ممیّزی متفاوتی می‌طلبد؛ همان‌طور که در یک برنامه‌ی تاریخی یا مستند یا برنامه‌های سیاسی فرهنگیِ گفت‌وگومحور، در همین تلویزیونِ خودمان، تصاویری به نمایش در می‌آید یا حرف‌هایی گفته می‌شود، که هیچ نشانی از آن‌ها در سریال‌ها و فیلم‌ها نیست.»
 
آنها در پایان نامه خود از وزیر ارشاد خواسته بودند: ما هنرمندانِ تئاتر خواهشمندیم با سختگیری و ایجادِ ممیّزیِ جدید برای پخش آنلاینِ تئاترها، ۱. تئاترها را کم‌خاصیّت و کم‌مایه نکنید. ۲. فرهنگ‌دوستانِ بی‌دسترس به اجراهای زنده را از این امکانِ موجودِ فرهنگی محروم نکنید.»
 
«مرضیه برومند، رویه تیموریان، فاطمه معتمد آریا، رضا کیانیان، قطب الدین صادقی، گلاب آدینه، رامبد جوان، ستاره اسکندری، داود فتحعلی بیگی، احمد مهران‌فر، هادی حجازی‌فر، سارا بهرامی، پانته‌آ بهرام، الهام کردا، محمد حسن معجونی، نادر برهانی مرند، کیومرث مرادی، مهرداد رایانی مخصوص، لیلی رشیدی، علیرضا آرا، علی اصغر دشتی، حمید پورآذری» از جمله امضا کنندگان این نامه هستند.

«قادر آشنا»، مدیرکل هنرهای نمایشی روز اول خرداد ماه از توافق با سازمان سینمایی برای تسریع در روند صدور مجوز فیلم تئاترها بدون بازبینی مجدد خبر داد.

از اوایل اسفند ماه به دلیل شیوع کرونا و به دنبال اطلاعیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تمام سالن‌های تئاتری تعطیل شدند.

برای دیدن اخبار و گزارش‌های بیش‌تر درباره رسانه و خبرنگاری به سایت خبرنگاری جرم نیست مراجعه کنید.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.