رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | عیسی سحرخیز جهت اجرای حکم حبس احضار شد


خبرگزاری هرانا – عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار و عضو بنیانگذار انجمن دفاع از آزادی مطبوعات جهت اجرای حکم حبس به اجرای احکام شعبه ١ کیفرى دادسراى عمومى و انقلاب ناحیه ٢٨ احضار شد. به گفته عیسی سحرخیز احضار او در ارتباط با پرونده ای مربوط به سال ۹۴ بوده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عیسی سحر خیز جهت اجرای حکم حبس احضار شد.

در این احضاریه که در تاریخ ۲۹ اردیبهشت به دست آقای سحرخیز رسیده از او خواسته شده است که طی مدت ۵ روز از تاریخ ابلاغ در به اجرای احکام شعبه ١ کیفرى دادسراى عمومى و انقلاب ناحیه ٢٨ مراجعه کند.

عیسی سحرخیز با انتشار یادداشتی گفته است: “در این بحران کرونا و روزه دارى ماه رمضان، احضاریه و ابلاغیه جدیدى از راه رسیده است، آن هم باز در مورد پرونده سال ٩۴ که دربردارنده ى احکامى چون “تبلیغ علیه نظام”، “توهین به رهبرى”و “توهین به روساى قوه قضائیه و مجریه سابق (صادق لاریجانى و محمود احمدى نژاد) بود و نتیجه اش هم شد، کشیدن حدود دو سال حبس! حال، در تاریخ ٢٩ اردیبهشت ٩٩ ، آقاى محسن استهرى برجلویى، مدیر”دفتر واحد اجراى احکام کیفرى” شعبه ١ کیفرى دادسراى عمومى و انقلاب ناحیه ٢٨ واقع در گلوبندک تهران، ابلاغیه جدیدى ارسال کرده تا طى ۵ روز براى “اجراى حکم” مراجعه کنم، البته حاوى این اخطار که “در غیر این صورت طبق مقررات اتخاذ تصمیم خواهد شد!” – لابد دستگیرى و اعزام به زندان”.

سحرخیز گفته است که روز شنبه ۳ خرداد به شعبه مورد اشاره مراجعه خواهد کرد.

شعبه‌ی ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی روز ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ به وکیل آقای عیسی سحرخیز کاهش محکومیت وی به ۲۱ ماه زندان را اطلاع داده بود. قاضی محمد مقیسه، رئیس شعبه ۲۸، روز ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ آقای سحرخیز را به اتهام‌های «توهین به رهبری» به‌خاطر استفاده از عبارت «کازینوی سید علی» در خاطرات خود برای توصیف اتاقی در زندان و «تبلیغ علیه نظام» به سه سال زندان محکوم کرده بود.

آقای سحرخیز در تاریخ ۱۱ آبان‌ ۱۳۹۴ به دست سازمان اطلاعات سپاه پاسداران دستگیر و به عضویت در «شبکه‌ی نفوذی همکار با دولت‌های متخاصم غربی در فضای مجازی و مطبوعات کشور» متهم شد. وی پیش از محاکمه ماه‌ها در سلول انفرادی در حبس مانده بود.

وی در پرونده‌ی دیگری نیز به «توهین به رئیس قوه‌ی قضاییه و رئیس جمهور پیشین» متهم شده بود. این اتهام جزو مجموع اتهام‌های بازداشت سال ٩۴ این روزنامه‌نگار است که حبس آن را کشیده، اما رای دو اتهام صادر نشده بود که این حکم مربوط به اتهام “توهین به رئیس قوه قضائیه” است.

این زندانی سیاسی سابق در تاریخ پنجم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶، با پایان دوران محکومیت ۲۱ ماهه از زندان اوین آزاد شده بود.

در تیرماه سال ۹۶ سید محمود علیزاده طباطبایی وکیل دادگستری از برگزاری جلسه دادگاه عیسی سحرخیز و محکومیت وی به شش ماه حبس تعزیری از بابت این اتهام خبر داده بود.

لازم به ذکر است در مهرماه سال ۹۶ ماموران امنیتی در فرودگاه امام خمینی پاسپورت وی را ضبط کرده و مانع سفرش به کشور آلمان شده بودند.

عیسی سحرخیز در تیرماه سال ۸۸ و در پی بازداشت‌های گسترده روزنامه‌نگاران نیز دستگیر و به اتهام «توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام» به سه سال زندان محکوم شده بود که روز ۱۱ مهر ۹۲ از زندان آزاد شد.

وی از زمان حوادث مربوط به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ تاکنون، بارها به احکام زندان محکوم شده یا مورد احضار و بازجویی قرار گرفته است.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.