رسانه خبری پیامِ ایرانی

عیسی سحرخیز برای اجرای حکم زندان احضار شد۰ دقیقه

«عیسی سحرخیز» ، روزنامه‌نگار و از بنیان‌گذاران انجمن دفاع از آزادی مطبوعات برای «اجرای حکم» به شعبه یک دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۲۸ واقع در گلوبندک تهران احضار شده است. 

عیسی سحرخیز در یادداشتی با اعلام این خبر نوشته احضارش در ارتباط با پرونده او در سال ۱۳۹۴ است که به دو سال زندان محکوم شده است. 

این روزنامه‌نگار در یادداشت خود نوشته در احضاریه‌ای که در تاریخ ۲۹ اردیبهشت دریافت کرده، از او خواسته شده تا طی مدت پنج روز از تاریخ ابلاغ به اجرای احکام شعبه یک کیفری دادسرای کیفری ناحیه ۲۸ تهران مراجعه کند. براساس این یادداشت آقای سحرخیز قرار است در تاریخ سوم خرداد به این شعبه مراجعه کند.

عیسی سحرخیز در این یادداشت با اشاره به بحران کرونا و روزهای ماه رمضان نوشته است: «ر این بحران کرونا و روزه دارى ماه رمضان، احضاریه و ابلاغیه جدیدى از راه رسیده است، آن هم باز در مورد پرونده سال ٩۴ که دربردارنده ى احکامى چون «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به رهبرى»و «توهین به روساى قوه قضائیه و مجریه سابق (صادق لاریجانى و محمود احمدى نژاد)» بود و نتیجه اش هم شد، کشیدن حدود دو سال حبس! حال، در تاریخ ٢٩ اردیبهشت ٩٩ ، آقاى محسن استهرى برجلویى، مدیر دفتر واحد اجراى احکام کیفرى شعبه ١ کیفرى دادسراى عمومى و انقلاب ناحیه ٢٨ واقع در گلوبندک تهران، ابلاغیه جدیدى ارسال کرده تا طى ۵ روز براى اجراى حکم مراجعه کنم، البته حاوى این اخطار که «در غیر این صورت طبق مقررات اتخاذ تصمیم خواهد شد!» – لابد دستگیرى و اعزام به زندان.»

عیسی سحرخیز در تاریخ ۱۱ آبان ۱۳۹۴ از سوی ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد در آن روز خبرنگاران دیگری نیز با اسامی «احسان مازندرانی»، «سامان صفرزایی»، «آفرین چیت ساز» و «داود اسدی» بازداشت شدند. سپاه بازداشت آنها را به عنوان پروژه «نفوذ» خواند. 

سحرخیز پس از بازداشت به اتهامات «توهین به رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» به ۲۱ ماه زندان محکوم شد. 

دادگاه انقلاب در آن زمان بخشی از خاطرات زندان آقای سحرخیز به نام «کازینو سیدعلی» در زندان رجایی شهر را مصداق توهین به رهبری عنوان کرده بود. او در تاریخ پنجم اردیبهشت ۱۳۹۶ با پایان دوران حکمش از زندان آزاد شد.

با این حال پرونده دو اتهام دیگر او با عنوان‌های «توهین به رییس قوه قضاییه» و «توهین به محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور سابق» در مرداد ۱۳۹۵ در حالی که در زندان بود به دادگاه کیفری ارجاع داده شد.

در آن زمان اعلام شد که این نخستین پرونده جرم سیاسی در ایران است که به دادگاه کیفری ارجاع شده است. محسن افتخاری، سرپرست دادگاه‌های کیفری استان تهران در آن زمان اعلام کرد که «اولین پرونده جرم سیاسی با ارجاع پرونده عیسی سحرخیز به دادگاه کیفری استان تهران تشکیل شد.»

نهایتا عیسی سحرخیز برای این دو اتهام به دو سال زندان محکوم شد.

با این حال اتهاماتی مانند توهین به رییس جمهور و رییس قوه قضاییه و به طور کلی توهین به مقامات کشور در اقدامی غیرقانونی همیشه در دادگاه‌های انقلاب رسیدگی می‌شود. 

عیسی سحرخیز پیش از این نیز پس از نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به همراه عده کثیری از فعالان سیاسی و مطبوعاتی بازداشت شد. او نهایتا به دلیل بیماری در مهرماه ۱۳۹۲ آزاد شد. 

 

برای دیدن اخبار و گزارش‌های بیش‌تر درباره رسانه و خبرنگاری به سایت خبرنگاری جرم نیست مراجعه کنید.

 

مطالب مرتبط:

عیسی سحرخیز، از امضاکنندگان بیانیه ۷۷ نفر به دادسرا احضار شد

عیسی سحرخیز برای اجرای ۶ ماه حکم حبس احضار شد

عیسی سحرخیز: عدم اطلاع رسانی خانواده زندانیان یک مشکل بزرگ است

عیسی سحرخیز آزاد شد

ضرب و شتم عیسی سحرخیز از سوی نیروهای امنیتی در بیمارستانمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.