رسانه خبری پیامِ ایرانی

اعتراضات در هنگ‌کنگ بار دیگر شعله‌ور می‌شود


منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

فعالان هنگ‌کنگ روز جمعه خواستار برپایی راهپیمایی اعتراض‌آمیز علیه برنامه‌های پکن برای تحمیل قانون «امنیت ملی»، به علت نگرانی از بابت کاهش آزادی، شدند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، جمعه ۲۲ مه ۲۰۲۰، اقدام چین در تحمیل این قانون جدید، بازارهای مالی هنگ‌کنگ را نیز تحت‌تأثیر قرار داد و همزمان با نشست پارلمان چین برای گفت‌وگو درباره این قانون طی روز جمعه، سهام هنگ‌کنگ افت کرد.

اگرچه معلوم نبود که راهپیمایی غیرمجاز که آغاز آن از منطقه مالی مرکزی و پایان آن دفتر رابط چین بود و برای ظهر امروز پیشنهاد شده، تحقق خواهد یافت اما این نشان می‌دهد که هنگ‌کنگ قرار است ناآرامی‌های جدیدی را آغاز کند.

این قانون می‌تواند یک نقطه عطف تاریخی برای هنگ‌کنگ و افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی بین پکن و واشنگتن باشد که روابط آنها در حال حاضر با اختلافات تجاری و اتهامات متقابل به همدیگر درباره کروناویروس تضعیف شده است.

این در حالی است که تلاش قبلی چین برای اتخاذ قوانین مشابه در سال ۲۰۰۳ با اعتراض در هنگ‌کنگ مواجه شد که حدود نیم میلیون نفر را به خیابان‌ها کشاند و سرانجام کنار گذاشته شد. اقدام چین پس از تظاهرات گسترده و اغلب خشونت‌آمیز طرفداران دموکراسی در سال ۲۰۱۹ نیز متوقف شد، اعتراضات هنگ‌کنگ در این سال، بزرگترین بحرانی بود که مستعمره سابق بریتانیا از زمان بازگشت به حکومت چین در سال ۱۹۹۷ با آن روبرو شده بود.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.