رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | شهروندی که در پی تیراندازی نیروهای نظامی هرمزگان زخمی شده بود، جان باخت


خبرگزاری هرانا – یک شهروند که پیشتر  در پی تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی به سمت یک قایق در بندر کلاهی واقع در استان هرمزگان مصدوم شده بود، به دلیل شدت جراحات در بیمارستان جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، امروز پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، “علی خیری” ملوانی که پیشتر توسط نیروهای دریابانی هرمزگان مصدوم شده بود، در یکی از بیمارستان‌های بندرعباس جان باخت.

وی پیشتر در روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه در پی تیراندازی مستقیم ماموران دریابانی در بندر کلاهی زخمی شده و به بیمارستان منتقل شده بود.

بر اساس این گزارش ماموران دریابانی بندرعباس با یک شناور جنگی سارم به سمت این لنج سوخت‌بر رفته و برای متوقف کردن آن، تیراندازی کردند.

همچنین در این جریان دو ناخدا کشته این لنج با هویت های “محمد ملاحی” و “فریدون ملاحی” فرزند عیسی کشته شده بودند.

بر اساس این گزارش دیگر ملوان های لنج نیز بازداشت و به بازداشتگاه بندر کوهستک از توابع شهرستان سیریک منتقل شده بودند.

سالانه ده ها نفر از شهروندان عمدتا بلوچ در استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان در تیراندازی ماموران کشته می شوند، عمده این افراد کسانی هستند که به کار فروش و جا‌به جایی سوخت مشغول اند که حکومت ایران آن را قاچاق می نامد.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دی ماه ۹۷ با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.