رسانه خبری پیامِ ایرانی

نفتکش‌های ایرانی حامل بنزین برای ونزوئلا به دریای کارائیب ‘نزدیک’ می‌شوند


tankerحق نشر عکس
SHANA

خبرگزاری رویترز می‌گوید پنج نفتکش ایران که برای ونزوئلا بنزین حمل می‌کنند به دریای کارائیب نزدیک می‌شوند.

به گفته این خبرگزاری، نرم‌افزار اِیکون شرکت رفینیتو که ویژه گردآوری و تحلیل حرفه‌ای داده‌های مالی است تخمین زده اولین نفتکش دو روز دیگر (یکشنبه) به ساحل ونزوئلا برسد.

هم دولت ایران هم دولت ونزوئلا گفته‌اند که نفتکش‌ها حامل بیش از یک و نیم میلیون بشکه بنزین و مشتقات نفتی هستند. وبسایت تانکرترکرز هم با در نظر گرفتن ظرفیت کشتی‌ها به رقم مشابهی رسیده است.

ارسال بنزین برای ونزوئلا که به علت بحران‌های داخلی و خارجی بشدت به آن نیازمند است باعث تنش دیپلماتیک تازه‌ای با آمریکا شده است. هم ایران هم ونزوئلا زیر فشار تحریم‌های آمریکا هستند.

رویترز از یک مقام ارشد آمریکایی که نامش را ذکر نکرده نقل کرده آمریکا در حال بررسی پاسخ به این اقدام است.

آمریکا اخیرا حضور دریایی خود را در کارائیب برای تقویت عملیات ضد قاچاق مواد مخدر افزایش داده بود.

جاناتان هافمن سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفته از عملیاتی مربوط به ناوگان نفتکش‌های ایران بی‌اطلاع است با این حال هشدار داد که:

“ما مرتب می‌گوییم که ایران و ونزوئلا دو کشوری که خارج از نظام بین‌المللی هستند آشکارا تحریم‌های بین‌المللی را با این مبادلات نقض می‌کنند.”

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، ‌دبیر کل سازمان ملل درباره “ایجاد مزاحمت در انتقال سوخت ایران به ونزوئلا” هشدار داده، تهدیدهای آمریکا را “خطرناک، تحریک آمیز و دزدی دریایی” توصیف کرده و آن را خطری بزرگ برای صلح و امنیت بین‌المللی دانسته بود.

وزیر دفاع ونزوئلا گفته به محض اینکه ناوگان ایران به منطقه اقتصادی ویژه این کشور برسد نیروی دریایی آنها را اسکورت خواهند کرد. نفتکش فورچون با پرچم ایران که از بقیه جلوتر است جمعه (دوم خرداد) در آستانه ورود به دریای کارائیب بود.

این نفتکش از اوایل ماه میلادی جاری که از کانال سوئز گذشت با سیگنال روشن ماهواره‌ای حرکت کرده است.

شرکت ایکون می‌گوید چهار نفتکش دیگر هم همین مسیر را در اقیانوس اطس در پیش گرفته‌اند.

۱۸۰۰ پمپ بنزین در ونزوئلا بعلت کمبود سوخت هفته‌هاست نیمه تعطیلند؛ شرکت ملی نفت ونزوئلا تا دو ماه پیش با ده درصد ظرفیت روزانه‌اش -۱.۳ میلیون بشکه- کار می‌کرد.

رویترز از قول منابعی در شرکت ملی نفت ونزوئلا گزارش می‌دهد اکنون تولید شرکت ملی نفت ونزوئلا به یک پالایشگاه و تولید سوخت با اکتان کم محدود شده چون بسیاری از واحدهای آلکیلاسیون آن فعال نیستند.

وارد کردن مشتقات نفتی با اکتان بالا باعث بهبود کیفیت سوخت تولیدی این کشور می‌شود.

شرکت نفت ونزوئلا هنوز در این باره اظهار نظری نکرده است.

تحلیلگران می‌گویند ونزوئلا پیش از محدودیت‌های کرونا ۱۷۰ هزار بشکه بنزین مصرف می‌کرد اما به دلیل جیره‌بندی‌ها اکنون روزانه چهل هزار بشکه در پمپ بنزین‌ها توزیع می‌شود.

بیش از یک دهه سوء مدیریت، کمبود نیروی انسانی و تحریم‌های آمریکا از سال گذشته باعث شده پالایشگاه‌های ونزوئلا در وضعیتی نامناسب باشند و در هفته‌های اخیر هواپیمایی ماهان تجهیزاتی را برای تعمیر و نگهداری این پالایشگاه‌ها به ونزوئلا فرستاده است.

وزارت دارایی آمریکا شرکت چینی سازنده این تجهیزات را تحریم کرد و پکن این اقدام را “غیرقانونی” خواند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.