رسانه خبری پیامِ ایرانی

چه کسانی در «بریگاد بین‌المللی» خدمت کردند؟


«بریگاد بین‌المللی» یک واحد نظامی بود که طی جنگ داخلی اسپانیا در میانهٔ دهه 1930 به منظور کمک به دولت سوسیالیستی این کشور که در معرض کودتای دستِ راستی قرار گرفته بود، تشکیل شد.

این جنگ دو جبههٔ بین‌المللی کمونیستی و فاشیستی را در خاک اسپانیا رو در روی یکدیگر قرار داد، و دموکراسی‌های لیبرال عموما ترجیح دادند در این نبرد شرکت نکنند و بی‌طرف بمانند.

اتحاد جماهیر شوروی کمونیستی و اقمارش حامی دولت اسپانیا و آلمان نازی به همراه ایتالیا و پرتغال فاشیست حامی ژانرال فرانسیکو فرانکو بودند که می‌خواست جمهوری سوسیالیستی را سرنگون کند.

«کُمینتِرن» یا جبهه کمونیستی بین‌الملل بریگاد بین‌المللی را در سال 1936 تاسیس کرد و از داوطلبان خواست برای دفاع از جمهوری اسپانیا به آن بپیوندند. این سازمان از سال 1936 تا 1938 فعال بود، و تخمین زده می‌شود که در طول کل جنگ توانست بین 40000 تا 59000 عضو را به خدمت خود درآورد، که حدود 15000 نفر آنها در نبرد کشته شدند.

بیشترین تعداد داوطلبان از فرانسه به اسپانیا رفتند، چرا که در آن زمان حزب کمونیست فرانسه قدرتمند بود و اعضای بسیار داشت. برخی کمونیست‌های تبعیدی ایتالیا و آلمان نیز به بریگاد پیوستند. یهودیان بین‌المللی از آمریکا، بریتانیا، لهستان، فرانسه، و آرژانتین هم که لزوما با کمونیسم همدلی نداشتند اما دشمن فاشیسم بودند به بریگاد بین‌المللی پیوستند.

برخی از بزرگترین نام‌های ادبیات قرن بیستم عضو بریگاد بین‌المللی یا تشکل‌های مشابه بودند. جرج اورول، نویسنده بریتانیایی که خود در ابتدا گرایش‌های سوسیالیستی داشت، اما با مشاهده جنایات کمونیسم بعدها از آن برید، و در آثار بزرگ خود همچون «قلعه حیوانات» و «1984» به منتقد بزرگ هرگونه توتالیتریسم تبدیل شد، یکی از مبارزان علیه فاشیسم در اسپانیا بود.

ارنست همینگوی، نویسنده آمریکایی که به عنوان راننده آمبولانس در بریگاد بین‌المللی خدمت کرد، رمان مشهور «زنگ‌ها برای که به صدا در می‌آید» را بر أساس تجربه‌های خود از جنگ داخلی اسپانیا نوشت. عنوان داستان، که ترجمه معنایی صحیح آن «شتری که در خانهٔ همه می‌خوابد» است، از موعظهٔ جان دان، شاعر و روحانی قرن هفدهم بریتانیا برگرفته شده، و هشداری است به دموکراسی‌های لیبرال، که شترِ فاشیسم بالاخره در خانهٔ آنها نیز می‌خوابد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.