رسانه خبری پیامِ ایرانی

آلمان می‌خواهد مانع خروج آمریکا از پیمان ″آسمان‌های باز″ شود | جهان | DWرئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد از پیمان “آسمان‌های باز” خارج شود. این پیمان توسط ۳۴ کشور امضاء شده و امکان پروازهای شناسایی و تجسسی غیرنظامی بر فراز آسمان‌ کشورهای عضو را فراهم می‌کند.

دونالد ترامپ می‌گوید که روسیه به پیمان “آسمان‌های باز” متعهد نیست و به کشورهای عضو اجازه نمی‌دهد بر فراز روسیه پروازهای شناسایی داشته باشند. روسیه این گفته را رد می‌کند.

البته آمریکا تنها عضو پیمان نیست که روسیه را به مانع‌تراشی در اجرای این پیمان متهم می‌کند. اعضای ناتو پنجشنبه اول خرداد (۲۱ مه) از محدود شدن مناطقی در خاک روسیه که پیمان آسمان‌های باز در آنها قابل اجراست ابراز نگرانی کردند.

پیمان ناتو مدتهاست که از عدم همکاری کامل روسیه در اجرای مفاد این پیمان گله دارد. نمایندگان کشورهای عضو ناتو جمعه  دوم خرداد (۲۲ مه) در نشست فوق‌العاده‌ای در مورد پیمان “آسمان‌های باز” تبادل‌نظر خواهند کرد. نماینده آمریکا قرار است متحدان خود را از تصمیم به ترک این پیمان مطلع کند.

وزارت دفاع آلمان می‌گوید هدف از پروازهایی که بر اساس این پیمان صورت می‌گیرند به “کنترل تسلیحات و ایجاد اعتماد متقابل میان کشورهای عضو در شرایط سخت امنیتی” است. این پروازها همواره با مشارکت تمامی نمایندگان کشورهای عضو صورت می‌گیرد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان می‌گوید در سال‌های اخیر از طرف روسیه مشکلاتی در اجرای این پیمان وجود داشته اما این مشکلات خروج آمریکا از توجیه نمی‌کند. آلمان تأکید دارد که این پیمان برای حفظ امنیت و صلح نیمکره شمالی زمین ضروری است.

وزیرخارجه آلمان ضمن اشاره به مهلت شش ماهه‌ای که تا خروج آمریکا از این پیمان پیش‌رو هست، می‌خواهد دولت آمریکا را به تجدید نظر در این تصمیم تشویق کند. هایکو ماس از روسیه هم  خواسته این پیمان را به طور کامل اجرا کند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

کشورهای عضو ناتو در سال ۲۰۱۸ میلادی در اجلاس سران ناتو از مسکو خواسته بودند به تمامی تعهدات خود در پیمان “آسمان‌های باز” پایبند باشد. آنها بر اهمیت حفظ این پیمان تأکید داشتند.

پیمان “آسمان‌های باز” سال ۱۹۹۲ میلادی به امضای کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو و اعضای پیشین پیمان شوروی سابق رسید و از سال ۲۰۰۲ میلادی اجرایی شد. کشورهای عضو پیمان “آسمان‌های باز” از آن زمان تا کنون بیش از ۱۵۰۰ پرواز شناسایی انجام دادند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.