رسانه خبری پیامِ ایرانی

استقبال ناتو از تصمیم روسیه برای ماندن در معاهده ‘آسمان باز’


معاهده به ۳۵ کشور اجازه پروازهای غیرمسلح بر فراز خاک یکدیگر می‌دهدحق نشر عکس
Getty Images

Image caption

این معاهده به کشور عضو اجازه پروازهای تجسسی و غیرمسلح بر فراز خاک یکدیگر را می‌دهد

اتحادیه اروپا از تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از معاهده نظامی “آسمان‌ باز” اظهار تاسف کرده است. روسیه هم گفته این تصمیم بر منافع همه اعضای این پیمان تاثیر خواهد گذاشت اما کرملین به آن وفادار خواهد ماند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو امروز جمعه (دوم خرداد، ۲۲ مه) با استقبال از تصمیم مسکو گفت ماندن روسیه در این پیمان امکان بقای آن را فراهم می‌کند.

ایالات متحده دیروز اعلام کرد از پیمان آسمان‌ باز خارج می‌شود و دلیل خروجش هم تخلف روسیه از این معاهده است. روسیه این را رد کرده و گفته به این پیمان وفادار است.

ژنرال استولتنبرگ در بیانیه امروز تاکید کرد روسیه سال‌هاست محدودیت‌‌ پرواز در منطقه کالینینگراد و در مرز خود با گرجستان اعمال و معاهده آسمان‌ باز را تضعیف کرده است.

ناتو اعلام کرده سفرای کشورهای عضو این پیمان در یک جلسه اضطراری به تبعات تصمیم آمریکا برای خروج از معاهده آسمان‌ باز خواهند پرداخت.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در واکنش به آماده شدن آمریکا برای خروج از این پیمان گفت نگران ابطال دیگر پیمان‌های نظامی و تسلیحاتی میان روسیه و آمریکا است. به گفته او این عهدنامه‌ها فواید زیادی برای برقراری صلح و ثبات در جهان داشته است.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا از این اقدام‌های روسیه اظهار نگرانی و همزمان از تصمیم آمریکا برای خروج اظهار تاسف کردند.

معاهده آسمان‌ باز در سال ۲۰۰۲ بین ۳۴ کشور به امضا رسید که به اعضا اجازه می‌دهد بر فراز آسمان یکدیگر پروازهای تجسسی انجام دهند تا بر فعالیت‌های تسلیحاتی یکدیگر نظارت کنند.

حق نشر عکس
Reuters

Image caption

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو

پاسخ روسیه چه بود؟

وزارت خارجه روسیه می‌گوید هیچ تخلفی از معاهده نداشته است. روس‌ها تصمیم آمریکا بابت خروج از این معاهده را تاسف‌برانگیز توصیف کرده‌اند.

به گفته روسیه، دولت آقای ترامپ در حال تلاش برای لغو همه توافق‌های منع گسترش سلاح در جهان است.

معاون وزیر خارجه روسیه به خبرگزاری دولتی ریانووستی گفت کشورش “هر تلاشی برای موجه جلوه دادن خروج از چنین معاهده مهمی را رد می‌کند.”

الکساندر گروشکو گفت: “هیچ چیز مانع بحث فنی نیست که آمریکا از آنها به اشتباه به عنوان تخطی روسیه از معاهده نام می‌برد.”

او گفت خروج از این معاهده به ضرر کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، هم هست.

خروج از پیمان‌های بین‌المللی

چند ماه پیش، وزیر دفاع آمریکا از روسیه انتقاد و اظهار نگرانی کرده بود که امکان پرواز تجسسی بر فراز شهر کالینینگراد در نزدیکی گرجستان را صادر نمی‌کند.

منتقدان آقای ترامپ می‌گویند دولت آمریکا باید سعی می‌کرد معایب مد نظرش را اصلاح کند نه اینکه از پیمان خارج شود.

آقای ترامپ در سه سال و نیمی که از دوره ریاست جمهوری‌اش می‌گذرد از پیمان‌های بین‌المللی دیگری هم بیرون آمده است از جمله برجام، توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران.

پیمان دیگری که آمریکا از آن خارج شد پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد بین آمریکا و روسیه بود.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.