شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران خبر داده است که پروازهای عبوری از آسمان ایران در فروردین ماه ۹۹، کاهشی ۸۵ درصدی داشته است.
بر اساس اعلام این شرکت در فروردین ماه امسال پنج هزار ۱۶۲ پرواز عبوری از فضای ایران انجام شده است و شمار پروازهای عبوری از آسمان ایران در فروردین ماه سال ۹۸، ۳۳ هزار و ۱۸۹ پرواز بوده است. مقایسه این دو رقم نشان می‌دهد شمار پروازها از آسمان ایران با کاهشی ۸۵ درصدی روبه‌رو شده است.
در گزارش شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران اما پیش‌بینی شده است که با گذر از دوره قرنطینه به دلیل شیوع ویروس کرونا، تعداد پروازهای عبوری از آسمان کشور افزایش یابد.
کاهش پروازهای عبوری از آسمان ایران اما به دنبال شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی در بامداد روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه آغاز شد و پس از آن، به دنبال شیوع کرونا و کاهش پروازهای بین‌المللی در ماه‌های گذشته، این کاهش شدت گرفت.
در روزهای گذشته خبرهایی در مورد مذاکره شرکت‌های هواپیمایی اروپایی با جمهوری اسلامی برای از سر گیری استفاده از آسمان ایران منتشر شد. به دنبال انتشار این اخبار، انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز ۷۵۲ با انتشار دادخواستی با عنوان «آسمان ایران امن نیست» خواهان توقف این مذاکرات تا زمان روشن و شفاف شدن وضعیت پرونده هواپیمای اوکراینی شد. این دادخواست واکنش گسترده موافقان و مخالفان را به همراه داشت.