رسانه خبری پیامِ ایرانی

افغانستان؛ بازداشت فرمانده طالبان در مرز با ایران


امنیت ملی افغانستان: این فرمانده طالبان از موتر (خودرو) سپاه پاسداران ایران پایین شد

منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان شنبه ۲۳ مه ۲۰۲۰ اعلام کرد که در یک عملیات ویژه در ولایت هرات، یک مسئول نظامی گروه طالبان به نام شفیع مشهور به حافظ عمری را هنگام پایین‌شدن از موتر (خودرو) سپاه پاسداران ایران بازداشت کردند.

براساس خبرنامه ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان: «حافظ عمری زمانیکه از قرارگاه تپه سیاه از موترهای سپاه پاسداران ایران پایین و می‌خواست وارد ولسوالی شیندند شود و باعث تشدید بخشیدن حملات تروریستی بالای بند آب‌گردان پاشدان و ناامن ساختن شاهراه‌ها در هرات شود دستگیر گردید.»

به گفته ریاست امنیت ملی افغانستان، این فرمانده گروه طالبان از یک سال بدین‌سو مسئولیت سازماندهی حمله‌های «تروریستی» را در داخل شهر هرات نیز به‌عهده داشت.

اتهام ایران به حمایت از طالبان

پیش از این نیز امریکا و نیز برخی از مقام‌های افغان از روابط نزدیک طالبان با ایران و حمایت مالی و نظامی تهران از این گروه پرده برداشته بودند.

عبدالوهاب وردک، فرمانده سابق نیروهای هوایی افغانستان به تاریخ ۸ ژانویه ۲۰۲۰ به شبکه «طلوع نیوز» گفته بود، دولت ایران به طالبان کمک نظامی می‌کند و جنگجویان این گروه را در مشهد آموزش نظامی می‌دهد.

وردک اضافه کرد، دولت ایران با طالبان روابط نزدیک دارد، جنگ‌های که در غرب افغانستان به خصوص در ولایت فراه است، سلاح‌های ایرانی دیده شده که به طالبان کمک کردند و جنگجویان طالبان در مشهد ایران آموزش نظامی می‌گیرند.

در همین حال، مایک پمپئو وزیر امور خارجه امریکا ۷ ژانویه ۲۰۲۰ در نشست خبری در شهر واشنگتن اعلام کرد، دولت ایران مخالف روند صلح در افغانستان است. پمپئو تاکید کرد، دولت ایران با گروه طالبان به شمول شبکه حقانی و ملا دادالله رابطه دارد. اما مقام های ایرانی همواره چنین اتهامات را رد کرده اند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.