رسانه خبری پیامِ ایرانی

ترامپ خواستار بازگشایی هرچه سریع‌تر عبادتگاه‌های آمریکا شد | جهان | DW


دونالد ترامپ دوم خرداد در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید از فرمانداران ایالت‌های مختلف آمریکا خواست هر چه سریع‌تر دستور بازگشایی عبادتگاه‌ها را صادر کنند.

در پی شیوع گسترده ویروس کرونا در ایالات متحده محدودیت‌های شدیدی برای فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی اعمال شده که شامل ممنوعیت تجمع در کلیساها، کنیسه‌ها و مسجدها هم می‌شود.

در روزهای گذشته در برخی ایالت‌های آمریکا برخی از محدودیت‌ها برداشته شده یا کاهش یافته و اولویت با مراکزی است که فعالیت آنها “ضروری” ارزیابی می‌شود.

ترامپ با اشاره به این مسئله می‌گوید عبادتگاه‌ها “مکان‌های ضروری هستند که خدمات ضروری عرضه می‌کنند” و به همین دلیل فرمانداران ایالتی باید “کار درست را انجام دهند” و هر چه سریع‌تر مجوز بازگشایی این مکان‌ها را صادر کنند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

به گزارش خبرگزاری آلمان دونالد ترامپ در جمع خبرنگاران گفته برخی فرمانداران ایالتی از سرگیری فعالیت فروشگاه‌های مشروبات الکلی و کلینیک‌هایی که در آنها سقط جنین انجام می‌شود را ضروری ارزیابی کرده‌اند اما برای فعالیت کلیساها مجوز صادر نکرده‌اند.

درخواستی فراتر از اختیارات رئیس جمهوری

رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید این کار فرمانداران درست نیست و او این بی‌عدالتی را تصحیح می‌کند. او گفت از مسئولان بهداشتی خواسته بی‌درنگ دستورالعمل بازگشایی هر چه سریع‌تر عبادتگاه‌ها را تدوین و اعلام کند.

مطابق قوانین سیستم فدرال ایالات متحده تصمیم‌گیری در مورد تدابیر پیشگیرانه و شیوه مقابله با بیماری‌های همه‌گیر در حیطه اختیارات فرمانداران است و رئیس دولت مرکزی نمی‌تواند خلاف نظر آنها تصمیم بگیرد.

USA Miami | Coronavirus | lateinamerikanische Bevölkerung (picture-alliance/dpa/D. Santiago)

ترامپ می‌گوید دعا در کلیسا هم از فعالیت‌های “ضروری” است

بر این اساس مشخص نیست که ترامپ از چه طریق می‌تواند برخلاف تصمیم‌گیری فرمانداران در مورد تعطیلی یا بازگشایی فعالیت مراکزی مانند عبادتگاه‌ها اقدام کند. ترامپ گفته ما در آمریکا “به دعای بیشتر نیاز داریم نه کمتر”.

برخی تحلیگران هدف سخنان دونالد ترامپ در مورد ضرورت بازگشایی عبادتگاه‌ها را همراهی با محافظه‌کاران مسیحی ارزیابی می‌کنند که از رای دهندگان اصلی به او به شمار می‌روند. اغلب آنها از بسته بودن کلیساها ناخشنود و از مخالفان سقط جنین هستند.

شیوع شدید ویریوس در یک کلیسا

چند روز پیش مسئولان بهداشتی ایالات متحده گزارش دادند که در ماه مارس در کلیسایی در ایالت آرکانزاس موردی از سرایت شدید ویروس کرونا در بین عبادت‌کنندگان رخ داده است. مطابق این گزارش در فاصله ششم تا یازدهم ماه مارس از ۹۲ نفری که به این کلیسا رفته‌اند ۳۵ نفر مبتلا شده‌اند.

از میان مبتلایان سه نفر جان خود را از دست داده‌اند و در میان اهالی منطقه ۲۶ مورد دیگر از ابتلا به ویروس کرونا شناسایی شده که گمان می‌رود با این کلیسا ارتباط داشته‌اند.

دونالد ترامپ از جمله رهبران جهان است که در ابتدای شیوع ویروس کرونا آن را جدی نگرفتند و به دلیل تعلل در اعمال محدودیت‌ها و اقدامات پیشگیرانه با انتقادهای شدیدی روبرو می‌شوند.

نشست خبری و انخابات ریاست جمهوری

ترامپ از مدتی پیش به طور روزانه در کاخ سفید نشست خبری برگزار می‌کند و در آن درباره مسائل مختلف از جمله ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ اظهار نظر می‌کند. شماری از ناظران این نشست‌ها را بخشی از کارزار تبلیغاتی ترامپ برای انتخابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر ارزیابی می‌کنند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

ایالات متحده در حال حاضر درگیرترین کشور جهان با بحران کروناست. بر پایه فهرست دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز تا ظهر شنبه، سوم خرداد بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا شناسایی شده و فراتر از ۹۶ هزار نفر بر اثر بیماری کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

پژوهشگران این دانشگاه می‌گویند تا روز شنبه نزدیک به پنج میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در ۱۸۸ کشور جهان به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند و فراتر از ۳۵۸ هزار و ۵۰۰ نفر بر اثر آن جان باخته‌اند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.