رسانه خبری پیامِ ایرانی

هشدار فرماندار پیشین هنگ‌کنگ نسبت به ایجاد ″دیکتاتوری چینی″ | جهان | DWکریس پاتن، آخرین فرماندار بریتانیایی هنگ‌کنگ از دولت کشورش خواسته است، از خواست شهروندان هنگ‌کنگ حمایت کند.

 او تاکید کرده است که بریتانیا “از نظر اخلاقی، اقتصادی و قانونی” موظف است، به مردم هنگ‌کنگ در مبارزه با اقدامات چین برای جلوگیری از جنبش دموکراتیک در این منطقه خودمختار کمک کند.

روزنامه بریتانیایی تایمز به نقل از پاتن نوشت، غرب باید به سرخم‌کردن در برابر دولت چین به امید دستیابی به “ظرفی پر از طلا” خاتمه دهد.

اظهارات فرماندار پیشین مستعمره بریتانیا واکنش به “قانون امنیت ملی” چین برای هنگ‌کنگ است.

این قانون روز جمعه در آغاز کنگره خلق چین معرفی شد و قرار است تا پایان مذاکرات کنگره که یک هفته طول می‌کشد، تصویب شود.

دور زدن دولت محلی

هنگ‌کنگ از میانه قرن ۱۹ میلادی تا سال ۱۹۹۷ مستعمره بریتانیا بود و از آن پس به جمهوری خلق چین واگذار شد. در توافق میان پکن و لندن اصل “یک کشور، دو نظام” برای هنگ‌کنگ، دست‌کم تا سال ۲۰۴۷ تضمین شده است.

ناظران سیاسی معتقدند که دولت چین اکنون قصد دارد با تصویب قوانینی برای این منطقه آزاد تجاری خودگردان، دولت محلی را دور بزند و حقوق شهروندی و آزادی‌های مدنی گسترده‌ای را که در هنگ‌کنگ موجود است، از بین ببرد.

به گفته کارشناسان، بر اساس قانون جدید هر گونه فعالیتی در هنگ‌کنگ که با معیارهای امنیتی حزب کمونیست چین مغایر باشد، به‌شدت مجازات خواهد شد.

دولت چین می‌گوید که قانون جدید بر امنیت و ثبات این منطقه خودگردان می‌افزاید اما اپوزیسیون در پارلمان هنگ‌کنگ معتقد است که این اقدام تیر خلاصی بر پیکر اصل “یک کشور، دو نظام” خواهد بود.

فعالان سیاسی هنگ‌کنگ می‌گویند، این قانون پاسخی به اعتراضات سال گذشته است. 

در تابستان گذشته فعالان جنبش دموکراسی‌خواهی هنگ‌کنگ دست به اعتراضات گسترده‌ای زدند. تظاهرات مسالمت‌آمیز معترضان در آغاز علیه یک لایحه دولت برای تسهیل استرداد افراد مظنون به چین شکل گرفت و در ادامه به جنبشی توام با خشونت علیه نفوذ فزاینده پکن برای سرکوب آزادی‌های مدنی بدل شد. 

در این رابطه پلیس هنگ‌کنگ روز ۱۸ آوریل (۳۰ فرودین) ۱۵ تن از رهبران  جنبش دموکراسی‌خواهی، از جمله مارتین لی را دستگیر کرد. لی بنیانگذار نخستین حزب سیاسی هنگ‌کنگ به نام “حزب دموکراتیک” است و به همین دلیل  لقب “پدر دموکراسی” گرفته است.

دستگیری این افراد زمانی صورت گرفت که حرکت‌های اعتراضی در هنگ‌کنگ به دلیل بحران کرونا به‌شدت فروکش کرده است.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.