رسانه خبری پیامِ ایرانی

روحانی: امیدواریم آمریکایی‌ها دست به خطا نزنند | ایران | DW



حسن روحانی روز شنبه ۳ خرداد (۲۳ مه) درباره برخورد احتمالی با نفتکش‌های ایرانی در دریای کارائیب به ایالات متحده هشدار داد. رئیس ‌جمهور ایران در تماس تلفنی با تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر تاکید کرد: «اگر نفتکش‌های ما در دریای کارائیب یا در هر کجا از جهان از سوی آمریکایی‌ها دچار مشکل شوند، متقابلا برای آنها مشکل به‌وجود خواهد آمد.» 

او ضمن بیان اینکه «ایران هیچگاه آغازگر درگیری نخواهد بود» ابراز امیدواری کرده است که «آمریکایی‌ها دست به خطا نزنند.» 

بر اساس گزارش خبرگزاری آلمان، پنج نفتکش ایرانی در دریای کارائیب هستند و به احتمال زیاد اواخر مه یا اوایل ژوئن به ونزوئلا خواهند رسید.

گفته می‌شود که این کشتی‌ها حامل یک‌ونیم میلیون بشکه بنزین و مشتقات نفتی دیگر هستند.  

ولادیمیر پادرینو لوپز، وزیر دفاع ونزوئلا گفته است که به محض نزدیک‌شدن نفت‌کش‌های ایرانی حامل سوخت به ونزوئلا، جنگنده‌ها و ناوهای ارتش این کشور آنها را اسکورت خواهند کرد. 

ساموئل مونکادا، سفیر ونزوئلا در سازمان ملل متحد در یک پیام توئیتری نوشت که به شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل نسبت به یک اقدام قریب‌الوقوع آمریکا علیه نفتکش‌های ایران هشدار داده است.

واکنش واشنگتن

دولت آمریکا تاکنون واکنشی رسمی به ارسال محصولات نفتی ایران به ونزوئلا نشان نداده اما به گفته برخی منابع، در حال بررسی راه‌های برخورد مناسب با آن است. خبرگزاری فرانسه نوشت که یک مقام ارشد نیروی دریایی ایالات متحده، بدون اشاره مستقیم به نفتکش‌ها، “تحرکات” جمهوری اسلامی در ارتباط با ونزوئلا را نگران‌کننده خوانده است.

پیش‌تر نیز گزارش شده بود که نیروی دریایی آمریکا حدود دو هفته پیش چهار ناو «یواس‌اس دیترویت»، «یواس‌اس لیسن»، «یواس‌اس پریبل» و «یواس‌اس فاراگت» را به کارائیب اعزام کرده است.

گفته شد که این اقدام در راستای امنیت دریایی در منطقه فرماندهی جنوب صورت گرفته است.





منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.