رسانه خبری پیامِ ایرانی

«طالبان در ماه رمضان ۱۴۶ غیرنظامی را در افغانستان کشتند»


منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان به تازگی اعلام کرد که در جریان ماه رمضان، ۱۴۶ غیرنظامی از سوی طالبان کشته شده و ۴۳۰ تن دیگر در این ماه زخمی شدند.

جاوید، فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان شنبه ۲۳ مه ۲۰۲۰ در صفحه توییترش نوشت، ۴۳۰ غیرنظامی در ۳۰ ولایت کشور در ماه رمضان کشته شده‌اند، قربانیان حملات اخیر، زنان و کودکان نیز شامل اند.

اخیرا در حملات در ولایات مختلف افغانستان، صدها تن جان باخته و زخمی شدند، در حمله روز ۱۸ مه در مرکز شهر ولایت غزنی هفت نفر کشته شدند و ۴۰ نفر دیگر زخم برداشتند. همچنان در نتیجه یک حمله انفجاری سه‌شنبه ۱۹ مه در ولایت کندز دو نفر کشته و ۱۸ نفر دیگر زخمی شدند.

قبل از آن نیز، سه مهاجم مسلح بامداد ۱۲ مه بر شفاخانه صد بستر دشت برچی کابل حمله کردند و پس از چهار ونیم ساعت درگیری با نیروهای امنیتی افغان کشته شدند. در نتیجه این حمله ۱۳ نفر کشته و ۱۵ نفر دیگر زخمی شدند که زنان، نوزادان و کودکان نیز آن بودند.

از سوی دیگر، در نتیجه یک حمله انتحاری در همان روز (سه‌شنبه ۱۲ مه) به یک مراسم تشییع جنازه در ولایت ننگرهار ۲۴ نفر کشته شدند و ۶۸ نفر دیگر زخم برداشتند.

نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد(یوناما) در کابل سه‌شنبه ۱۹ مه از افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان شدیداً ابراز نگرانی کرده گفت، گروه‌های درگیر در این کشور باید جنگ را فوری متوقف کنند.

هرچند گروه طالبان تاکید کردند که در حملات اخیر در کابل و ننگرهار دست نداشتند و خواهان بررسی جدی، شفاف و بی‌طرفانه‌ی این حملات شدند اما دولت افغانستان طالبان را عامل این حملات و کشته شدن غیرنظامیان می‌دانند.

این در حالی است که یوناما یا نمایندگی سازمان ملل متحد چندی قبل با نشر اعلامیه‌ای تاکید کرد، با وجود افزایش شمار تلفات غیرنظامی و عدم احترام به قوانین بین‌المللی بشردوستانه مبنی بر حفاظت از افراد غیرنظامی، باید تمام طرف‌های درگیر در افغانستان جنگ را فوری متوقف و بر آغاز مذاکرات صلح بین‌الافغانی مجدداً تمرکز کنند.

در این اعلامیه آمده بود، آمار ابتدایی یوناما نشان دهنده روند تشدید تلفات افراد ملکی در ماه آوریل امسال از اثر عملیات‌هایی که از سوی طالبان و نیروهای امنیتی افغان صورت گرفته، می باشد. هم‌چنان نگرانی‌های جدی در مورد سطح خشونت در نیمه اول ماه مه امسال، به شمول حملات اخیر که مسئولیت‌اش را شاخه خراسان گروه داعش به عهده گرفت، وجود دارد.

براساس این اعلامیه، طالبان در ماه آوریل مسئول ۲۰۸ مورد تلفات افراد غیرنظامی بوده اند که افزایش ۲۵ درصدی در مقایسه با اپریل ۲۰۱۹ و سطح مشابه در مارس ۲۰۲۰ را نشان می‌دهد. شمار تلفات افراد غیرنظامی که به نیروهای امنیتی افغان در ماه اپریل ۲۰۲۰ نسبت داده شده است، ۱۷۲ فرد ملکی می‌باشد، که در مقایسه با اپریل ۲۰۱۹ میلادی، ۳۸ درصد و در مقایسه با مارچ ۲۰۲۰ میلادی، ۳۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.