رسانه خبری پیامِ ایرانی

معترضان بی‌آبی در غیزانیه اهواز هدف ‘گلوله ساچمه‌ای’ پلیس قرار گرفتند


اعتراضات غیزانیهحق نشر عکس
UGC

عده‌ای از شهروندان در غیزانیه، در ۴۵ کیلومتری اهواز، در اعتراض به تامین نشدن آب نوشیدنی جاده اهواز-رامهرمز را بستند.

پلیس برای پراکندن معترضان و باز کردن جاده با آنها درگیر شد؛ در ویدئوهای منتشر شده از اعتراضات صدای تیراندازی شنیده می‌شود.

سرهنگ محسن دالوند گفته پلیس از “سلاح ساچمه‌ای پلاستیکی ضد شورش” استفاده کرده است که در اثر آن دو نفر “به طور سطحی” مجروح شده‌اند و به گفته او مشکلی ندارند.

در سال‌های اخیر اعتراضات به مشکلات خدمات عمومی همچون قطع آب و مسائل اقتصادی در ایران شدت گرفته است.

خوزستان شاهد اعتراضات گسترده‌ کارگری و محیط‌زیستی بوده است.

شش ماه پیش، در آبان ۹۸، ماموران امنیتی در چندین شهر ایران ده‌ها نفر از معترضان به گرانی شبانه‌ بنزین را با گلوله کشتند و مقام‌های عالی درباره شمار و هویت جان‌باختگان توضیحی نمی‌دهند. چند شهر خوزستان، از جمله ماهشهر، صحنه شدیدترین سرکوب‌ها بودند.

رئیس پلیس اهواز در حالی می‌گوید کسی در برخورد ماموران امنیتی آسیب ندیده که تصاویر منتشر شده از خونریزی برخی معترضان حکایت می‌کند.

آقای دالوند در عین حال گفته اصل اعتراض به نبودن آب حق مردم است، اما شیوه آنها “غیرقانونی” بوده است.

او گفته به دستور فرماندار اهواز با تانکر به مردم آب رسانده شده است.

رئیس پلیس اهواز از مقام‌های محلی انتقاد کرده و گفته: “انتظار داشتیم بخشدار در بین مردم حاضر شود. اگر مسئولان امر به خواسته‌های مردم توجه کنند هیچ‌گاه مشکلات اجتماعی به مسائل انتظامی تبدیل نخواهد شد و نمونه آن همین تامین آب شرب مردم بخش غیزانیه است.”

از طرف دیگر به گزارش خبرگزاری ایرنا رسول ساکی بخشدار غیزانیه قول داده است با پروژه های در دست انجام شرکت آب و فاضلاب خوزستان “بخش زیادی” از مشکل کمبود آب این ناحیه “تا یک ماه آینده حل خواهد شد.”

او گفت: “بخش غیزانیه ۸۵ روستا دارد که از این تعداد پنج روستا در اهواز قرار دارند و از تاسیسات اهواز آب شرب آنها تامین می‌شود و بقیه روستاها که از سه تاسیسات دیگر آب می گیرند با مشکلاتی مواجه هستند.”

او گفت آبرسانی به این منطقه از سه تاسیسات در شهرستان های کارون، رامهرمز و شهر شیبان انجام می شود که خط ۵۵ کیلومتری انتقال آب شیبان “به دلیل قدیمی بودن هم قطر کمی دارد و هم در نقاط مختلف دچار فرسودگی و شکستگی است که در مسیر انتقال آب باعث هدر رفت آب می شود و آب با حجم بسیار اندکی به غیزانیه منتقل می شود.”

او می گوید پروژه ای برای انتقال آب از شیبان به غیزانیه وجود داشته اما “متاسفانه به دلایل مختلف این اتفاق رخ نداد و مردم همچنان با مشکل تامین آب مواجه هستند.”

با این حال او قول داد که این پروژه که شامل ۲۵ کیلومتر لوله کشی است “تا یک ماه آینده به بهره برداری برسد.”

او همچنین به وجود مشکلاتی در آبرسانی از کارون و رامهرمز به غیزانیه اذعان کرد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

درگیری پلیس با معترضان به قطع آب آشامیدنی در غیزانیه اهواز

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.