طبق خبر منتشر شده از سوی سایت شبکه حقوق بشر کردستان، چهار زندانی متهم به «سرقت» به‌نام‌های کسری کرمی، مهدی شرفیان، هادی رستمی و مهدی شاهیوند با خطر اجرای احتمالی حکم «قطع چهار انگشت دست» در زندان مرکزی ارومیه مواجه هستند.
به نوشته این منبع، هادی رستمی، مهدی شرفیان و مهدی شاهیوند در سال ۱۳۹۴ به اتهام «سرقت» توسط پلیس آگاهی در ارومیه بازداشت شده‌اند که بر اساس دادنامه‌ صادر شده از سوی شعبه یک دادگاه کیفری یک ویژه اطفال و نوجوانان استان آذربایجان غربی، ضمن «رد عین اموال مسروقه» به قطع‌ انگشتان دست نیز محکوم شده‌اند.
یک منبع آگاه به این پرونده، گفته است: «حکم این سه زندانی پس از چهار سال بلاتکلیفی در مهر ماه سال گذشته صادر شد و پس از اعتراض آنها برای رسیدگی مجدد به شعبه ۱۳ دیوان عالی کشور ارسال شده است.»
همین منبع در ادامه درباره پرونده کسری کرمی، دیگر زندانی محکوم به «قطع عضو» در زندان مرکزی ارومیه گفته: «این زندانی نیز در سال ۱۳۹۶ به اتهام سرقت، به قطع چهار انگشت دست راست محکوم شده و همچنان پس از ارجاع مجدد پرونده‌اش به دیوان عالی کشور، بلاتکلیف است.»
منابع نزدیک به این چهار زندانی اعلام کرده‌اند که آنان در زمان بازداشت برای اقرار به اتهامات منتسب، تحت شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته‌اند.
سازمان عفو بین‌الملل روز ۲۵ اکتبر ۲۰۱۹/ سوم آبان‌ ۹۸، در واکنش به اجرای حکم قطع دست در نهادهای قضائی ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد: «مقامات ایرانی با اجرای این مجازات بی‌رحمانه، مرتکب شکنجه شده‌اند که مطابق قوانین بین‌المللی جرم محسوب می‌شود.»
یک دستورالعمل حقوق بشری بین‌المللی تحت عنوان «کنوانسیون ملل متحد علیه شکنجه و مجازات‌های ظالمانه» برای جلوگیری از رفتارهای غیرانسانی در سراسر جهان تصویب شده است. ایران اما همچنان از پیوستن به این کنوانسیون خودداری می‌کند.