رسانه خبری پیامِ ایرانی

عفو گروهی از کارگران معترض نیشکر هفت تپه


اعتراضات کارگران فولاد اهواز و هفت تپه در آذرماه سال ۱۳۹۷

Image caption

اعتراضات کارگران فولاد اهواز و هفت تپه در آذرماه سال ۱۳۹۷

منابع خبری در ایران گزارش می دهند که گروهی از کارگرانی که در ارتباط با اعتراضات مجموعه صنعتی نیشکر هفت تپه به زندان های طولانی محکوم شده بود عفو شده اند.

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه نوشت که رهبر جمهوری اسلامی به مناسبت فرارسیدن عید فطر با درخواست رئیس قوه قضاییه برای عفو یا تخفیف مجازات ۳۷۲۱ نفر موافقت کرده است.

این خبرگزاری می نویسد که “جمعی از محکومان امنیتی از جمله تعدادی از دانشجویان، برخی کارگران هفت تپه و چند نفر بازداشت شدگان روز کارگر در لیست عفو قرار دارند.” خبرگزاری های ایران هویت عفو شدگان را اعلام نکرده اند.

به نقل از فرزانه زیلابی وکیل کارگران هفت تپه گزارش شده است که اسماعیل بخشی، علی نجاتی و محمد خنیفر در لیست عفو قرار دارند.

نیروهای امنیتی ایران در ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ در روز کارگر در تجمعی که مقابل مجلس بر پا شده بود، نزدیک به ۴۰ نفر را بازداشت کردند. یک روز بعد، در روز معلم نیز شمار دیگری از فعالان صنفی بازداشت شدند.

اسماعیل بخشی از چهره‌های مطرح اعتراض‌های کارگری هفت تپه بود که شهریور گذشته در دادگاه انقلاب تهران به ۱۴ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

با این حال او آبان ماه گذشته با قرار وثیقه ۷۵۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد تا مراحل دادرسی و تجدید نظر کامل شود. ‌آقای بخشی در جریان چندین هفته اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه که در پاییز سال ۱۳۹۷ در اهواز جریان داشت، از سخنگویان کارگران بود.

علی نجاتی، عضو سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه هم در آذرماه سال ۹۸ به خاطر شرکت در تجمعات هفت تپه به پنج سال حبس محکوم شد. او ۱۹ آبان سال ۱۳۹۷ بازداشت شده بود.

محمد خنیفر، دیگر کارگر هفت‌تپه نیز به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

سپیده قلیان از فعالان مدنی که در جریان برخورد با کارگران معترض نیشکر هفت‌تپه بازداشت شده بود هم شهریور ۹۸ در دادگاه انقلاب تهران به ۱۸ سال زندان محکوم شد. هنوز معلوم نیست او جزو عفو شدگان است یا نه.

او که در زندان قرچک ورامین زندانی بود پاییز گذشته با تودیع وثیقه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

حق نشر عکس
SOCIAL MEDIA

Image caption

اسماعیل بخشی، فعال کارگری، هشتم آبان ۹۸ از زندان آزاد شد

عسل محمدی، ساناز الهیاری، امیر امیرقلی و امیرحسین محمدی فرد هم هر یک در مجموع به ۱۸ سال محکوم شده‌اند که بنابر قانون ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، ۷ سال این احکام قابل اجراست.

امیر امیرقلی، ساناز اللهیاری و امیرحسین محمدی‌فر سه عضو نشریه اینترنتی گام بودند که همراه سپیده قلیان در جریان اعتراض‌های کارگران هفت‌تپه بازداشت شدند. عسل محمدی عضو هیات تحریریه نشریه گام که در پی اعتراضات کارگری نیشکر هفت تپه بازداشت شده بود هم شهریور ماه پارسال به ۷ سال زندان محکوم شد اما با پرداخت وثیقه آزاد شد.

فعالان کارگری در ایران با فشارهای امنیتی و قضایی روبرو بوده‌اند و سال پیش احکام سنگینی برای فعالان کارگری و بازداشتی‌های روز کارگر صادر شد.

بیشتر بخوانید:

اعتراض‌های هفت‌تپه

در پاییز سال ۱۳۹۷، کارگران و همچنین خانواده‌های کارخانه‌های هفت تپه و فولاد اهواز، چند راهپیمایی پر جمعیت را در شهرهای شوش و اهواز برگزار کردند.

لغو خصوصی‌سازی زمین‌ها، سامان دادن قراردادها، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، حق برخورداری از تشکل کارگری و پرداخت دستمزدهای معوقه از جمله خواست‌های معترضان بود. این کارگران خواهان مدیریت شورایی و جمعی این مجتمع بودند.

این اعتراض‌ها به سرعت از کارخانه هفت‌تپه فراتر رفت و با اعتراض کارگران فولاد اهواز گره خورد.

در زمستان همان سال نهادهای امنیتی مستندی از صدا و سیما پخش کردند که در آن شماری از فعالان اعتراضات هفت تپه از جمله اسماعیل بخشی از نمایندگان کارگران این کارخانه، سپیده قلیان، کنشگر مدنی و علی نجاتی صبحت می‌کردند.

آقای بخشی و خانم قلیان پس از آزادی اعلام کردند در زندان تحت شکنجه قرار گرفته و مجبور به اعترافات اجباری شدند.

پس از پخش این برنامه آقای بخشی و خانم قلیان مجددا بازداشت و زندانی شدند.

با وجود بازداشت شماری از کارگران، کارگران این کارخانه در سال ۱۳۹۸ نیز بارها دست به اعتراض و اعتصاب زدند.

حق نشر عکس
Social media

Image caption

علی نجاتی، عضو سندیکای کارگران نیشکر هفت تپهمنبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.