رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | سه زندانی در زندان قزلحصار کرج به اعدام محکوم شدند


خبرگزاری هرانا – سه زندانی در زندان قزلحصار کرج، توسط دادگاه انقلاب این شهر از بابت جرایم “مرتبط با مواد مخدر” به اعدام محکوم شدند. این حکم روز شنبه مورخ  ۱۷ اسفندماه در زندان به آنها ابلاغ شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سه زندانی توسط دادگاه انقلاب کرج به اعدام محکوم شدند.

هویت این زندانیان “فرهاد فردینی، صمد هاشمی و فرزاد میرزایی” توسط هرانا احراز شده است.

این افراد در یک پرونده مشترک به اتهام مالکیت و نگهداری ۲۸ کیلو و ۵۰۰ گرم مرفین دستگیر شدند و بر اساس بند ۶ ماده ۸ و ماده ۴۵ الحاقی و مادتین ۱۷ و ۳۰ قانون مبارزه با مواد مخدر هر یک به یک فقره اعدام و مصادره اموال ناشی از جرم و ضبط خودرو نقلیه به نفع دولت و همینطور ابطال گذرنامه محکوم شدند.

این حکم امروز شنبه ۱۷ اسفندماه ۱۳۹۸ در زندان به آنها ابلاغ شد. این محکومان تا بیست روز آینده فرصت فرجام خواهی از دیوان عالی کشور را دارند.

لازم به توضیح است این افراد که فاقد سابقه موثر هستند در آبان ماه ۱۳۹۶ از بابت یک پرونده مشترک بازداشت و از آن زمان تاکنون در زندان بسر می‌برند.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.