رسانه خبری پیامِ ایرانی

نازنین زاغری کیست و چرا در ایران زندانی شد؟


nazanin

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

همسر و فرزند نازنین زاغری مقابل سفارت ایران در لندن

حدود شش سال از روزی که نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی بریتانیایی، در فرودگاه امام خمینی تهران بازداشت شد می‌گذرد. سال‌هایی دور از فرزند خردسال، همسر و خانه‌اش در لندن که کمتر کسی گمان می‌برد تا امروز به درازا بکشد. نازنین زاغری یکشنبه ۱۷ اسفند با گذراندن حکم پنج سال زندان به اتهام “جاسوسی”، آزاد شد اما این به معنای آزادی بازگشت به آغوش همسر و فرزندش نبود. پرونده دیگری، این بار به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی”، علیه او به جریان افتاده که امیدها برای به پایان رسیدن این سال‌های پر از رنج را بار دیگر کمرنگ کرده است.

نازنین زاغری بارها به ایران سفر کرده بود اما آخرین دیدار او از تهران برای نشان دادن فرزند یک ساله‌اش به خانواده، زندگی او را دگرگون کرد. در ۱۹ فروردین ۱۳۹۵، هنگامی که قصد بازگشت به لندن را داشت، در فرودگاه با چهره‌ای بهت‌زده، از زبان کسی که خود را نماینده دادستان معرفی کرد، خبر ممنوع‌الخروجی و صدور حکم جلب‌اش را شنید. ماموران، گذرنامه او و دخترش گابرلیا را توقیف کردند. پاسپورت گابرلیا اردیبهشت سال ۱۳۹۶ به خانواده خانم زاغری بازگردانده شد.

انفرادی در زندان کرمان

نازنین زاغری یک روز بعد از بازداشت به کرمان منتقل شد. به گفته همسرش، ریچارد رتکلیف، او چند هفته در زندان انفرادی نگهداری می‌شد، به وکیل دسترسی نداشت و بعد از ۳۱ روز بازجویی‌های فشرده موفق شد با خانواده خود در ایران و دخترش ملاقات کند.

سپاه پاسداران کرمان ابتدا او را به تلاش برای “براندازی نرم” از طریق ارتباط با چند گروه که فعالیت‌های اینترنتی داشتند متهم کرد. یکی از این گروه‌ها “نارنجی” نام داشت. سه سال پیش از بازداشت خانم زاغری، سپاه پاسداران کرمان، شش نفر از اعضای این گروه که در حال ساخت وبسایت‌هایی برای سازمان‌های مردم نهاد بودند را بازداشت کرده بود.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.