رسانه خبری پیامِ ایرانی

طالبان و دولت افغانستان در عید فطر آتش‌بس سه روزه اعلام کردند | جهان | DWبعد از آنکه گروه طالبان ناگهان اعلام کرد که از روز یکشنبه چهارم خرداد (۲۴ مه) به  مدت سه روز آتش بس اعلام می‌شود، اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان بلافاصله از آن استقبال کرد و گفت به عنوان فرمانده کل قوای افغانستان به ارتش این کشور دستور می‌دهد که در ایام سه روزه عید آتش‌بس را رعایت کنند و فقط زمانی که به آنها حمله می‌شود برای دفاع از خود وارد عملیات شوند.

آقای غنی در توییترش نوشت که نیروهای امنیتی در این سه روز عملیات تهاجمی‌ را متوقف و به حالت دفاعی در خواهند آمد.

گروه طالبان با صدور اطلاعیه‌ای از نیروهای خود خواست که در تعطیلات سه روزه عید فطر که از روز یکشنبه چهارم خرداد آغاز می‌شود به نیروهای امنیتی در سراسر کشور حمله نخواهد کرد. این گروه از شبهنظامیان خود خواسته که در این سه روز به مناطق تحت کنترل دولت نروند و نیروهای دولتی نیز اجازه ندارند به قلمرو طالبان وارد شوند.

دو سال پیش نیز گروه طالبان به مناسبت فرا رسیدن عید فطر به مدت سه روز آتشبس اعلام کرده بود اما بعد از خاتمه آتشبس نبرد علیه نیروهای دولتی را از سرگرفت.

استقبال ناتو و آمریکا از آتشبس دولت و طالبان

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو از آتشبس اعلام شده استقبال کرد و از طرفین درگیر خواست “از این فرصت برای صلح به نفع همه افغان‌ها استفاده کنند”.

نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان نیز از آتش‌بس طالبان با دولت افغانستان استقبال کرده‌اند و از دو طرف خواسته‌اند که پس از آتش‌بس نیز خشونت‌ها را کاهش دهند.

زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان هم از اعلام آتش‌بس میان گروه طالبان و دولت افغانستان استقبال کرده ‌و آن را یک فرصت مهم برای صلح دانسته‌است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

خلیل‌زاد در توییتر نوشت: «با آن‌که چالش‌های دشواری در دو طرف باقی مانده‌است، من باور دارم، اگر رهبران همه طرف‌ها تصمیم درست اتخاذ کنند و منافع مردم را اولویت دهند، بر هردو فایق خواهند آمد».

خلیل‌زاد تاکید کرده‌ است که باید به دنبال این آتش‌بس گام‌هایی چون آزادی زنداییان، کاهش خشونت‌ها و آغاز گفت‌وگوهای بینالافغانی برداشته شوند. او  ادامه می‌دهد: «این یک فرصت مهم است و نباید از دست برود. ایالات متحده سهم خود را برای کمک انجام خواهد داد.»

اشرف غنی، رییس‌جمهور‌افغانستان صبح روز یکشنبه در سخنرانی‌اش پس‌از نماز عید فطر گفت آزدی زندانیان طالبان سرعت خواهد یافت. او از طالبان خواست که روند آزدی سربازان امنیتی را سرعت بخشند.

۳۸۰۰ حمله طالبان علیه نیروهای دولتی بعد از امضای توافقنامه صلح با آمریکا

مقامات دولتی افغانستان می گویند ۴۲۰ غیرنظامی در بیش از ۳۸۰۰ حمله طالبان پس از امضای توافقنامه صلح میان طالبان و آمریکا جان باختند. بنا بر این گزارش‌ها بیش از ۹۰۰ غیرنظامی زخمی شدهاند.

براساس آمار سازمان ملل نیز در حمله طالبان ماه گذشته ۲۰۸ غیرنظامی جان باختند و این تعداد حدود ۲۵ درصد بیشتر از ماه آوریل ۲۰۱۹ بوده است. در حمله  نیروهای ارتش افغانستان نیز ۱۷۲ غیرنظامی کشته شدند. این تعداد ۳۸ درصد بیشتر از آوریل ۲۰۱۹ بوده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

هبت‌الله آخوندزاده، رهبر کنونی طالبان از آمریکا خواسته است که فرصت برای خاتمه بخشیدن به درگیری‌های چندین ساله در افغانستان را از دست ندهد. او گفت که طالبان همچنان به توافقنامه صلح با آمریکا متعهد هستند و طرف مقابل نیز باید وعده‌های خود را اجرا کند و این “فرصت تعیینکننده” را از دست ندهد.

مذاکرات برنامه‌ریزی شده صلح بینالافغانی توسط عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی هدایت خواهد شد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.