رسانه خبری پیامِ ایرانی

بازگشایی اماکن مذهبی در ایران؛ ادامه ممنوعیت نماز جمعی


ایرانحق نشر عکس
Reuters

محسن فرهادی، معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت از دو روز دیگر امکان مذهبی با رعایت پروتکل بهداشت بازگشایی می‌شوند.

“بر اساس پروتکل بهداشتی بازگشایی اماکن مقدس، فقط قرار است صحن این اماکن باز شود، مردم می توانند با رعایت فاصله گذاری از یک سمت صحن وارد شوند و بدون اینکه توقف و حضور داشته باشند، از طرف دیگر خارج شوند”.

بنابر این پروتکل ” قرار نیست نماز جماعتی در این اماکن خوانده شود”.

اگرچه با توصیه آیت‌الله خامنه‌ای، ستاد ملی مقابله با کرونا اجازه داد در برخی نقاط ایران با رعایت پروتکل نماز عید فطر برگزار شود.

او اضافه کرد “رواق ها و حرم ها هنوز بسته است و این بازگشایی فقط شامل صحن اماکن مقدس است”.

از اوخر اسفند ماه اماکن مذهبی ایران ایران تعطیلی بود. این تعطیلی در ابتدا با مقاومت گروه های تندرو مواجه شد.

در آن زمان تعطیلی دیر هنگام مکان‌های زیارتی به‌ویژه در قم و مشهد و قرنطینه نکردن قم که کانون شیوع کرونا در ایران بود، انتقاد پزشکان و فعالان اجتماعی را در پی داشت. بیشتر مراجع نزدیک به حکومت درباره تعطیلی این اماکن نظر قطعی ندادند. با این حال بعضی از رسانه‌های نزدیک به محافظه کاران، دولت را به خاطر بستن آنها سرزنش کردند.

حق نشر عکس
Irna

Image caption

با توصیه آیت‌الله خامنه‌ای، ستاد ملی مقابله با کرونا اجازه داد در برخی نقاط ایران با رعایت پروتکل نماز عید فطر برگزار شود

اکنون وزارت بهداشت می‌گوید بازگشایی اماکن مذهبی بعد از دو روز تعطیلی عید فطر یعنی از روز سه شنبه اجرا می شود، تا مردم در تعطیلی به سفر نروند.

در ایران امروز عید فطر اعلام شده است.

حسن روحانی قرار است نماز عید فطر در سراسر ایران صرفا در مساجد و حسینه‌ها با رعایت فاصله‌گذاری بین افراد برگزار شود اما در مکان‌هایی همچون مصلی‌ها این نماز اقامه نخواهد شد.

مسلمانان در سراسر جهان خود را برای برگزاری عید فطر و پایان ماه رمضان آماده می کنند. اما با برقراری حفظ فاصله اجتماعی باعث شده که کشورهای مسلمان نتوانند همانند گذشته مراسم عید فطر را برگزار کنند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.