رسانه خبری پیامِ ایرانی

توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت به مسلمانان در روزهای تعطیلی عید فطر


«ویروس کرونا از طریق کالا یا مواد غذایی منتقل نمی‌شود»

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

سازمان بهداشت جهانی شامگاه شنبه ۲۳ ماه مه به مناسبت عید فطر که یکی از مهمترین اعیاد مسلمان است و با توجه به اینکه بسیاری از مردم کشورهای اسلامی در این روزها برای خرید به بازارها و فروشگاه‌ها می‌روند، در صفحه رسمی توییتر خود اعلام کرد که انتقال ویروس کرونا از طریق خرید کالا یا مواد غذایی یا منتقل نمی‌شود.

این نهاد بین المللی بهداشتی گفت، در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر اثبات انتقال ویروس کورونا از طریق مواد غذایی یا بسته‌بندی‌های آن وجود ندارد.

بسیاری از کشورهای اسلامی جهان روز یکشنبه عید فطر را در کنار خانواده و در فضای قرنطینه‌ اجباری جشن می‌گیرند.

امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا مراسم نماز عید و دید و بازدید مردم به مناسبت عید فطر بکلی با سالهای قبل فرق کرده است .

اغلب کشورهای اسلامی علام کردند امسال مردم نماز عید را به مسجد در خانه‌هایشان بخوانند. همچنین مردم را از تجمعات و دید و بازدیدهای معمولی که هر سال به این مناسبت برگزار می شد را متوقف کرده و به رعایت فاصله اجتماعی ادامه می‌دهند.

در همین زمینه، سازمان بهداشت جهانی نسبت به عدم رعایت مقررات قرنطینه و قوانین مربوط به فاصله اجتماعی که توسط اکثر دولت‌ها به اجرا درآمده است، هشدار داد.

سازمان جهانی بهداشت بامداد روز یکشنبه ۲۴ ماه مه با نشر تعدادی از توئیت‌ها در صفحه توییتر خود، بر ضرورت دوری جستن مردم از هرگونه تجمع در مقیاس بزرگ در ایام تعطیلات عید فطر برای حفاظت از سلامتی خود و دیگران و جلوگیری از ابتلا به بیماری Covid 19 تاکید کرد.

سازمان جهانی بهداشت، همچنین هشدار داد که افزایش تجمعات می‌تواند به سرعت و به طور منفی بر روی اقدامات پیشگیرانه که طی ماه‌های گذشته به اجرا درآمده تاثیر منفی بگذارد و باعث شیوع مجدد این بیماری شود.

اما در مورد خرید به مناسبت عید، این سازمان گفت: «در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر اثبات انتقال کورونا از طریق مواد غذایی یا بسته بندی‌های آن وجود ندارد».
سازمان جهانی بهداشت در عین حال هشدار داد که هنگام خرید از فروشگاه‌های مواد غذایی در عید فطر همه باید از اقدامات بهداشتی شخصی مانند ضرورت حفظ فاصله حداقل یک متر بین خریداران را رعایت و از مقررات بهداشتی پیروی کنند.

این سازمان همچنین خاطرنشان کرد که دستگیره سبدهای خرید در فروشگاه‌ها باید به صورت مرتب ضد عفونی شود و خریداران از تماس دست با چشم یا دهان خود در زمان خرید و قبل از شستن با صابون خودداری کنند.

علاوه بر این سازمان به مشتریان عید فطر توصیه کرد از خوردن غذاهای عرضه شده در فروشگاه‌های سلف سرویس از جمله نانوایی‌ها خودداری کنند و در عوض از محصولات بسته‌بندی شده استفاده کنند.

سازمان جهانی بهداشت پیشتر اعلام کرده بود که ویروس کرونا ممکن است برای مدت طولانی دوام بیاورد و تعداد زیادی از انسان‌ها به آن مبتلا شوند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.