رسانه خبری پیامِ ایرانی

اشرف غنی در سخنرانی عید فطر: روند رهایی زندانیان طالبان سرعت می‌یابد


اشرف غنی در سخنرانی عید فطر: روند رهایی زندانیان طالبان سرعت می‌یابدحق نشر عکس
ARG

Image caption

اشرف غنی در سخنرانی عید فطر: روند رهایی زندانیان طالبان سرعت می‌یابد

به دنبال اعلام آتش بس سه روزه از سوی طالبان در روزهای عید فطر (یکشنبه تا چهارشنبه)، محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با استقبال از این تصمیم طالبان در سخنرانی بعد از نماز عید فطر گفت که روند رهایی زندانیان این گروه از زندان‌های دولتی “تسریع” می‌شود.

براساس توافقنامه آمریکا و طالبان قرار است که پنج هزار زندانی گروه طالبان از زندان‌های دولت و یک هزار زندانی مربوط به دولت از بند طالبان رها شوند.

دولت افغانستان تا کنون یک هزار زندانی طالبان و گروه طالبان حدود ۲۰۰ زندانی دولت را آزاد کرده‌اند. اما حدود یک هفته پیش به دنبال شدت گرفتن خشونت‌‌ها دفتر شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که روند رهایی زندانیان طالبان متوقف شده است.

آقای غنی در عین حال خطاب به طالبان گفت که در آزاد کردن زندانیان دولت که نزد آن‌ها زندانی هستند نیز به زودترین فرصت اقدام کنند.

گروه طالبان شب گذشته یک آتش بس سه روزه را در جریان تعطیلات عید فطر اعلام کرد. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، گفته که این گروه از همه افراد خود خواسته که در سه روز آینده و در هیچ جایی دست به عملیات تهاجمی نزنند.

سخنگوی طالبان تاکید کرده که این آتش بس فقط به تعطیلات عید فطر محدود خواهد شد.

حق نشر عکس
Getty Images

Image caption

سخنگوی طالبان تاکید کرده که این آتش بس فقط به تعطیلات عید فطر محدود خواهد شد.

اعلام آتش‌بس طالبان، دریچه امید در دل تاریکی؟

رئیس جمهوری افغانستان یک بار دیگر از اعلام آتش بس توسط طالبان استقبال کرد و گفت که شب گذشته به نیروهای دولتی دستور داده تا متقابلا آتش بس را رعایت کنند و در حالت دفاعی قرار بگیرند.

او در عین حال گفت: “بعضی حلقات به طالبان این فهم را دادند که آتش بس موجب تضعیف آن‌ها می‌شود، و اگر آتش‌ بس دوام یابد، وزن سیاسی خود را از دست می‌دهند، من می‌خواهم واضح بسازم که طالبان یک واقعیت جامعه افغانستان است و در میز مذاکره، وزن سیاسی تثبیت می‌شود نه در میدان جنگ. “

آقای غنی در ادامه گفت که اعلام آتش بس نشانه قوت است نه نشان از ضعف. او گفت که برنده صلح، مردم افغانستان است و جنگ جز بدبختی و بیچارگی چیز دیگری به بار نمی‌آورد.

رئیس جمهور غنی در ادامه افزود که صلح یک خواست همگانی ملی است و موافقتنامه صلح به افراد و گروه‌ها نه بلکه به مردم افغانستان تعلق دارد و تصمیم نهایی را در این مورد مردم خواهند گرفت.

او یک بار دیگر از طالبان خواست که خشونت‌ها را کاهش دهد: از طالبان می‌خواهم که مردم افغانستان را دیگر صدمه نزنند. هر فردی که کشته و یا زخمی می‌شوند یک زخم جبران ناشدنی به جا می‌گذارد.

به گفته آقای غنی، راه حل اساسی، آغاز مذاکرات صلح است و هیات مذاکره دولت افغانستان آماده است که به صورت فوری مذاکرات را آغاز کند. رئیس جمهور غنی ابراز امیدواری کرد که در سال جاری، افغانستان به یک صلح دایمی که منجر به تامین ثبات شود، دست یابد.

حق نشر عکس
ARG

Image caption

طالبان در واکنش به توافق غنی و عبدالله: زندانیان را آزاد و مذاکرات بین‌الافغانی را آغاز کنید

طالبان ماه پیش درخواست دولت افغانستان برای آتش بسی سراسری در جریان ماه رمضان را رد کرد.

رئیس جمهوری افغانستان در آن زمان با نشر یک پیام ویدئویی از گروه طالبان خواست تا در ماه رمضان و با توجه به شیوع کرونا در این کشور آتش‌بس کنند.

این درحالی است که نبردها در افغانستان میان دو طرف علیرغم اپیدمی ویروس کرونا تشدید شده است.

جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان گفته که در طول ماه رمضان دست کم ۱۴۶ غیرنظامی در حملات طالبان کشته و ۴۳۰ غیرنظامی هم مجروح شده اند.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه دولت افغانستان نیز از اعلام آتش بس توسط طالبان استقبال کرده و “آن را یک گام مثبت در راه برقراری صلح در کشور” خوانده است.

او در عین حال ابراز امیدواری کرده که این تصمیم، به تسریع تبادله‌ی زندانیان دو طرف، ادامه‌ی کاهش خشونت‌ها پس از عید و آغاز هرچه زودتر مذاکرات بین‌الافغانی منجر شود.

واکنش‌ها به اعلام آتش بس

اعلام آتش بس از سوی طالبان با واکنش‌های زیاد داخلی و خارجی روبرو شده است.

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل با استقبال از این تصمیم گفته که طرفین باید برای توقف جنگ و دوام آتش بس تلاش کنند. یوناما گفته که مردم افغانستان مستحق زندگی به دور از خشونت اند و نیاز است که مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شود.

زلمی خلیلزاد نماینده آمریکا در مذاکرات با طالبان از آتش بس سه روزه میان دو طرف استقبال کرده و آن را “فرصتی بالقوه که نباید از دست داد” خوانده است.

او در توییتی افزود که آمریکا “سهم خود را ادا خواهد کرد.”

آقای خلیلزاد در عین حال بر رهایی زندانیان دو طرف مطابق موافقتنامه، “برنگشتن به سطح بلند خشونت‌ها، و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی” تاکید کرده است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز در توییترش از اعلام آتش بس از سوی دولت افغانستان و گروه طالبان استقبال کرده و گفته که همه طرف‌ها از این فرصت به نفع صلح و مردم افغانستان استفاده کنند.

سانی لگت، سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان نیز از اعلام آتش‌بس استقبال کرده و از طرف‌های درگیر خواسته که خشونت‌ها را کاهش دهند تا زمینه پیشبرد روند صلح فراهم شود.

عایشه فاروقی، سخن‌گوی وزارت خارجه پاکستان نیز در توییترش نگاشته ‌است که پاکستان از اعلام آتش‌بس حکومت افغانستان و طالبان به مناسبت عید فطر استقبال می‌کند.

گاریت بیلی، نماینده ویژه بریتانیا در امور افغانستان و پاکستان نیز از این تصمیم استقبال و آن را یک نقطه عطف و مهم خوانده که طرف‌ها باید از آن استفاده کنند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز از اعلام آتش‌بس استقبال کرده و گفته که انتظار دارد طرف‌های درگیر جنگ هرچه زودتر بر سر ادامه آتش‌بس، شروع گفتگو‌ها و ختم جنگ در کشور توافق کنند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.