رسانه خبری پیامِ ایرانی

خبرگزاری هرانا | کشته و زخمی شدن ۳ کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی ارومیه 


خبرگزاری هرانا – روز یک ‌شنبه ۴ خردادماه، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی شهر ارومیه در استان آذربایجان غربی، دو کولبر زخمی شدند و یک کولبر نیز جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کولبر نیوز، امروز یک‌شنبه ۴ خردادماه ۱۳۹۹، در پی شلیک مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی صومابرادوست و در نزدیکی روستای کوران از توابع شهرستان ارومیه یک کولبر به نام “ارسلان احمدی” جان خود را از دست داد.

بر اساس این گزارش، همچنین در جریان این تیراندازی دو کولبر دیگر به نام‌های “توران احمدی” و “رودان احمدی” به شدت زخمی شدند.

کوران، روستایی از توابع بخش صومای برادوست در شهرستان ارومیه واقع در استان آذربایجان غربی ایران است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیشتر با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

مطابق این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.