رسانه خبری پیامِ ایرانی

آغاز دادگاه نتانیاهو به اتهام ″فریب، رشوه‌خواری و خیانت در امانت″ | جهان | DW


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر ۷۰ ساله اسرائیل بعد از ظهر امروز یکشنبه چهارم خرداد (۲۴ مه) در اورشلیم (بیت‌المقدس) به همراه محافظان خود به دادگاه رفت. او که ماسکی آبی بر صورت داشت همراه با وکیل مدافع خود در سالن دادگاه حاضر شد. در همین حال صدها نفر از موافقان و مخالفان او در مقابل ساختمان دادگاه دست به تظاهرات زدند. 

نتانیاهو به “فریب، خیانت در امانت و رشوه‌خواری” متهم شده است. او هنگام ورود به دادگاه پلیس و دادستان را متهم کرد که کیفرخواست “ساختگی” است و دادرسی تلاشی است برای “ساقط کردن یک رئیس دولت قدرتمند و راستگرا” است. نتایاهو خواستار پخش زنده دادگاه شد. بسیاری از وزرای نتانیاهو حامی او هستند و دستگاه قضایی اسرائیل را بارها و به شدت هدف حمله قرار داده‌اند. 

سه قاضی مسئول رسیدگی به اتهامات این پرونده هستند و قرار است از بیش از ۳۰۰ شاهد پرس‌وجو شود. از جمله  این شهود میلیاردر یهودی آمریکایی شلدون آدلسون و رونالد لادور، رئیس کنگره بین‌المللی یهودیان هستند. ریاست هئیت سه نفره قضات را خانم ریوکا فلدمن-فریدمن بر عهده دارد که فردی با تجربه در رابطه با پرونده‌های فساد است. او در سال ۲۰۱۵ در هیئت قضاتی حضور داشت که اهود اولمرت، نخست وزیر پیش از نتانیاهو را محکوم کرد. اولمرت در جریان پرونده فساد  در سال ۲۰۰۸ از سمت خود کناره‌گیری کرد ولی تا سال ۲۰۰۹ که نتانیاهو به قدرت رسید، بر سر کار ماند.  

چند نمونه از اتهامات نتانیاهو

تظاهرات موافقان نتانیاهو در روز آغاز دادرسی

تظاهرات موافقان نتانیاهو در روز آغاز دادرسی

در جلسه اول دادگاه ابتدا کیفرخواست علیه بنیامین نتانیاهو قرائت شد و او باید تایید می‌کرد که محتوای آنرا فهمیده است. ادامه دادگاه کمی پس از شروع به زمان دیگری موکول شد. نتانیاهو از جمله به “معاملات غیر قانونی با شرکت‌ها” متهم شده و مظنون به “اعمال نفوذ بر رسانه‌ها” است. او و خانواده‌اش همچنین به دریافت “هدیه‌های گران‌قیمت” از دوستان تاجر با نفوذ و دادن امتیازاتی به آنها متهم شده‌اند. این “هدایای گران‌بها” جواهرات، شامپاین و سیگار به مبلغ ۷۰۰ هزار شکل (۱۸۵ هزار یورو) اعلام شده‌اند.

یکی از اتهامات نتانیاهو دادن امتیازات حقوقی به شرکت مخابرات بیزک (Bezeq) بزرگ‌ترین اپراتور مخابراتی اسرائیل برای سودبردن از نفوذ رسانه‌ای این شرکت است. بر اساس این اتهام، نتانیاهو برای شرکت Evolutisch، سهامدار اصلی بیزک، معامله‌ای به حجم یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون شکل اسرائیل (حدود ۴۶۸ میلیون یورو) را ممکن ساخته و در مقابل این شرکت نیز از رسانه متعلق به خود “Walla” برای تبلیغ به نفع نتانیاهو بهره برده است. 

نتانیاهو و افراد خانواده‌اش همچنین به گرفتن هدایایی به مبلغ ۴۷۸ هزار شکل از آرنون میلکان، تهیه‌کننده هالیوود متهم شده‌اند. نتانیاهو به او در مقابل کمک کرده از پرداخت مالیاتی میلیونی معاف شود. 

تظاهرات کنشگران ضد فساد در روز آغاز محاکمه نتانیاهو

تظاهرات کنشگران ضد فساد در روز آغاز محاکمه نتانیاهو

نخست‌وزیر اسرائیل همچنین متهم است که احتمالا سعی کرده به روزنامه اسرائیلی منتقد، یدیعوت اخرونوت رشوه بدهد تا این روزنامه پوشش خبری مثبتی درباره او منتشر کند و روزنامه رقیب، یعنی “اسرائیل هیوم” را ضعیف کند.

چه مجازاتی در انتظار نتانیاهو است؟

اگر اتهام رشوه‌خواری بنیامین نتانیاهو ثابت شود، تا ده سال زندان ممکن است در انتظار او باشد. مجازات خیانت در امانت و فریب حداکثر سه سال است. نتانیاهو طولانی‌ترین دوران نخست وزیری (از ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹ و از سال ۲۰۰۹ تا کنون و) را در اسرائیل داشته است او یکشنبه گذشته، یعنی تنها یک هفته پیش از آغاز دادرسی برای پنجمین بار سوگند خورد. این دور البته به دلیل پرونده فساد او بسیار بحث برانگیز است. نتانیاهو تنها در صورتی باید از نخست وزیری کناره‌گیری کند که اتهامات او به اثبات برسند. 

این اولین باری که یک نخست وزیر در مسند محاکمه می‌شود. او هفته گذشته و پس از سه دور انتخابات پارلمانی در توافقی با بنی گانتس، رقیب خود، یک دولت ائتلافی “وحدت ملی” تشکیل داد.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.