رسانه خبری پیامِ ایرانی

معترضان در هنگ‌کنگ به خیابان برگشتند


Share

در هنگ‌کنگ صدها تن در اعتراض به لایحه امنیتی پکن به خیابان آمدند. پلیس ضد شورش با گاز اشک‌آور به معترضان حمله و ده‌ها تن را دستگیر کرد.

معترضان در مقابل یک مرکز خرید در هنگ‌کنگ در اعتراض به لایحه پیشنهادی پکن تجمع کردند. ۴ خرداد ۱۳۹۹/ ۲۴ مه ۲۰۲۰ / عکس: توییتر Hong Kong Free Press HKFP
معترضان در مقابل یک مرکز خرید در هنگ‌کنگ در اعتراض به لایحه پیشنهادی پکن تجمع کردند. ۴ خرداد ۱۳۹۹/ ۲۴ مه ۲۰۲۰ / عکس: توییتر Hong Kong Free Press HKFP

با وجود مقررات محدود کننده برای مقابله با شیوع کرونا، صبح یکشنبه ۲۴ مه/ ۴ خرداد هزاران تن در منطقه «کوزی پی» یکی از معروف‌ترین محلات هنگ‌کنگ و «وان چای» در اعتراض به قوانین امنیتی تازه‌ای که چین پیشنهاد کرده است، به خیابان آمدند.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، معترضان علیه چین و سیاست‌های محدود کننده پکن شعار دادند.  پلیس برای متفرق کردن معترضان گاز اشک‌آور شلیک کرد و دست‌کم صد تن را بازداشت کرد.

پکن لایحه‌ای را پیشنهاد کرده است که بر اساس آن هر گونه تجمع و اعتراض در هنگ‌کنگ «فتنه‌انگیزی،‌ براندازی با تجزیه طلبی» قلمداد و ممنوع و با مشارکت‌کنندگان در آن برخورد خواهد شد.

معترضان که سال گذشته نیز در اعتراض به لایحه استرداد متهمان به چین برای مدت طولانی به خیابان آمدند، لایحه پیشنهادی پکن را سرکوب هرچه بیشتر آزادی‌های مدنی شهروندان می‌دانند.

کلی لم، رئیس‌ اجرایی هنگ‌کنگ که با دولت چین همسو است از لوایح قانونی جدید چین پشتیبانی می‌کند و مدعی است این قوانین آزادی‌ها را در هنگ‌کنگ محدود نخواهد کرد.

او سال گذشته پس از اعتراضات گسترده به لایحه استرداد متهمان، سرانجام این قانون را لغو کرد.

در جریان اعتراضات سال گذشته که به «جنبش دموکراسی خواهانه» بیش از هشت هزار نفر دستگیر شدند.

تجمعات اعتراضی در هنگ‌کنگ پس از شیوع کرونا ممنوع و متوقف شده بود. تظاهرات یکشنبه نخستین اعتراض جمعی پس از ممنوعیت تجمع در این کشور به شمار می‌رود.

هنگ‌کنگ، مستمعره پیشین بریتانیا است که از سال ۱۹۹۷ به چین بازگردانده شد و به صورت نیمه خودمختار اداره می‌شود.

Share

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.