رسانه خبری پیامِ ایرانی

کرونا؛ بوریس جانسون از مشاور ارشدش حمایت کرد: کار او قانونی بوده


بوریس جانسونحق نشر عکس
AFP

بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا از مشاور ارشدش دومینیک کامینگز حمایت کرد. آقای کامینگز بعد از اینکه مشخص شد بر خلاف مقررات فاصله‌گذاری اجتماعی و قرنطینه صدها کیلومتر رانندگی کرده و به شمال شرقی انگلستان رفته، با فشار روزافرونی برای استعفا روبرو شده است.

آفای جانسون از مشاورش دفاع کرد و گفت او “چاره‌ای” جز این سفر نداشته و کارش “قانونی” و در حمایت از خانواده‌اش بوده است:

“او از هر نظر مسئولانه و قانونی و سالم عمل کرده است.”

شماری از نمایندگان حزب حاکم محافظه‌کار و احزاب مخالف خواستار استعفای آقای کامینگز شده‌اند.

هم دولت هم آقای کامینگز دیروز گفته بودند او “قانونی و مسئولانه” عمل کرده اما منتقدان می‌گویند آقای کامینگز در حالی به این سفر ٢۶٠ مایلی (بیش از ۴٠٠ کیلومتر) از لندن به دورهام رفته که همسرش علائم کرونا داشته است.

امروز دو روزنامه بریتانیایی نوشتند که آقای کامینگز در دوران قرنطینه یک بار دیگر هم با خودرو سفر کرده است. آقای جانسون اما در پاسخ گفت “بعضی” از ادعاهای رسانه‌ها “کذب” هستند.

حزب کارگر خواستار تحقیق فوری در این باره شده است. کی‌یر استارمر رهبر حزب کارگر حزب مخالف گفت اینکه آقای جانسون مشاورش را برکنار نکرده “توهینی” به مردم بریتانیا است که مقررات فاصله‌گذاری اجتماعی و قرنطینه را رعایت کرده‌اند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

جنجال بر سر ‘قانون شکنی’ مغز متفکر دولت بریتانیا

حزب ملی اسکاتلند هم خواستار کناره‌گیری آقای کامینگز و تحقیق درباره این موضوع شده است.

نیک اردلی گزارشگر سیاسی بی‌بی‌سی تصمیم آقای جانسون را “قماری” توصیف می‌کند با این پیش فرض که مردم تصمیم او را درک خواهند کرد یا اهمیت چندانی به این دعواهای سیاسی نمی‌دهند. او می‌گوید به نظر نمی‌رسد این ماجرا فعلا فیصله پیدا کند:

“با اینکه هم آقای جانسون هم کامینگز در سنجش افکار عمومی مهارت نشان داده‌اند اما ممکن است اینجا اشتباه کرده باشند و مردم فکرکنند در اجرای قانون بین افراد عادی و افراد نزدیک به قدرت تفاوت هست.”

حق نشر عکس
Reuters

دفتر نخست وزیری درباره سفر آقای کامینگز گفته بود او می‌خواست مطمئن شود اگر نشانه‌های بیماری را دارد، کسی باشد که از فرزندش مراقبت کند و برای این کار نیاز به حمایت خانواده‌اش داشت.

اما استیو وایت، افسر پلیس در دورهام گفت باتوجه به دستورالعمل دولت، سفر آقای کامینگز “کار بسیار نابخردانه‌ای” بوده است.

در اطلاعیه‌ دفتر نخست‌وزیری آمده بود: “به این دلیل که همسرش دچار عفونت مشکوک به کرونا شده بود و خیلی محتمل بود که خود او بدحال شود، برای دومینیک کامینگز مهم بود سلامتی دختر خردسالش را تضمین کند.”

“خواهر و خواهرزاده‌هایش داوطلب کمک شدند بنابراین در خانه‌ای در نزدیک آنها اقامت کرد و در عین حال از آنها جدا بود تا در صورت لازم بتوانند کمک کنند. خواهرش برای خانواده خرید می‌کرد اما آنها را بیرون از خانه می‌گذاشت.”

طبق این اطلاعیه، “اقدامات او همسو با دستورالعمل دولت درباره کرونا بود.”

آقای کامینگز مغز متفکر تلاش‌های مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ بود و وقتی بوریس جانسون نخست‌وزیر شد، مشاور سیاسی ارشد او شد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.