سازمان دید‌بان حقوق بشر از پایان اعتصاب غذای مراد طاهباز، فعال محیط زیست ایرانی‌ـبریتانیایی‌ـآمریکایی خبر داد و خواهان آزادی فوری او و دیگر فعالان محیط زیست زندانی شد. مراد طاهباز عضو هیئت‌مدیره مؤسسه حیات وحش میراث پارسیان است. نیروهای اطلاعات سپاه او و هفت فعال محیط‌ زیست دیگر در ایران را بهمن ۱۳۹۶ دستگیر و زندانی کرد. این پرونده به پرونده فعالان محیط زیست مشهور است.
اطلاعات سپاه فعالان محیط زیست مؤسسه حیات وحش پارسیان را متهم کرده بود که با دوربین‌های ساخت آمریکا به بهانه فیلمبرداری از گونه‌های در حال انقراض، از تأسیسات نظامی سپاه فیلمبرداری کرده است. سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت اطلاعات اتهام جاسوسی فعالان محیط زیست را رد کردند. آن‌ها ابتدا به افساد فی‌الارض متهم شده بودند. بعد شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی، به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی شش تن از آن‌ها را به حبس‌های طولانی‌مدت محکوم کرد. از جمله مراد طاهباز به ۱۰ سال زندان محکوم شد.
وزارت خارجه بریتانیا پیشتر اعلام کرده بود در جریان مذاکراتی که به آزادی نازنین زاغری و انوشه آشوری، دو گروگان دوتابعیتی حکومت ایران منجر شد، توانسته مقام‌های جمهوری اسلامی را متقاعد کند که مراد طاهباز را به مرخصی نامحدود به خانه خود در تهران منتقل کنند. با این‌وجود او دو روز بعد از مرخصی به زندان بازگردانده شد و همزمان برخی از رسانه‌های داخلی ایران مدعی‌ شدند این زندانی به یک هتل منتقل شده است. بر مبنای اظهارات خانواده طاهباز، او اما به زندان منتقل شده و در اعتراض به این مسئله و عدم رسیدگی پزشکی دست به اعتصاب غذا زده بود. وبسایت امتداد گزارش داده بود که در طول مرخصی دست کم ۱۰ مامور امنیتی این شهروند را همراهی می‌کرده‌اند. یک منبع مطلع در تشریح وضعیت جسمی مراد طاهباز به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گفت: «مراد طاهباز، با توجه به اینکه هشت روز در اعتصاب غذا سپری کرده بود به لحاظ جسمی با ضعف مفرط مواجه شد و از سوی دیگر از بیماری سرطان هم در رنج است و اعتصاب غذا باعث افزایش خطر جانی او می شود و با توجه به این موارد پس از هشت روز به اعتصاب غذای خود پایان داد.»