رسانه خبری پیامِ ایرانی

ابوالحسن خوشرو، ″نماد موسیقی مازندران″ درگذشت | فرهنگ | DWابوالحسن خوشرو، خواننده نامی و برجسته موسیقی مازندران که از سال ۱۳۹۶ درگیر بیماری بود، روز شنبه ۱۰ اسفند/۲۹ فوریه درگذشت.

خوشرو از چهره‌های برجسته و اثرگذار در احیای موسیقی مازندران بود که بیش از پنج دهه از عمر خود را صرف اعتلای فرهنگ موسیقایی طبرستان و مازندران کرد. از او ده‌ها قطعه موسیقی و آلبوم بومی به جای مانده است.

ابوالحسن خوشرو در ۱۴ دی سال ۱۳۲۵ در روستای سیاهرودکلا (ساروکلا) قائم‌شهر زاده شد. پدرش نوازند نی و از خوانندگاه این خطه بود.

در سال ۱۳۳۹ یک گروه موسیقی با همکاری برادرانش فرج‌الله خوشرو (سنتور) و عبدالله خوشرو (کمانچه) و هم‌چنین احمد محسن‌پور (ویلن) تشکیل داد و از سال ۱۳۴۵ با رادیو مرکز استان مازندران همکاری خود را آغاز کرد.

او از سال ۱۳۴۵ با رادیو مازندران نیز آغاز به همکاری کرد و سال ۱۳۵۰ با تشکیل گروه موسیقی روجا فعالیت‌های هنری خود را گسترش داد.

از ابوالحسن خوشرو به عنوان “نماد موسیقی مازندران” یاد شده ‌است. او همچنین چندی پیش نشان درجه یک هنر را از وزارت فرهنگ و ارشاد ایران دریافت کرد.

پیکر این استاد پیش‌کسوت موسیقی مازندران بعد از ظهر یکشنبه ۱۱ اسفند برابر اول مارس با حضور اهالی فرهنگ، هنر و رسانه مازندران و قائم‌شهر در آرامگاه ساروکلای این شهر به خاک سپرده شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد مازندران در مراسم خاک‌سپاری ابوالحسن خوشرو گفت: «استادابوالحسن خوشرو  سرمایه‌ای از فرهنگ و هنر مازندران،  آخرین آواها و نواها را خواند و نواخت و از دیار خاک کوچ کرد و ضایعه‌ای دیگر برای هنر موسیقى بومى مازندران بر جای گذاشت.»

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.