رسانه خبری پیامِ ایرانی

آتش‌ جنگل‌های گچساران؛ اعزام چند هواپیما و بالگرد و تشکیل کمیته حقیقت‌یاب


تصاویری از آتش‌سوزی گچسارانحق نشر عکس
BORNA

Image caption

تصاویری از آتش‌سوزی جنگل‌های گچساران

با شعله‌ور شدن دوباره آتش در جنگل‌ها و مراتع گچساران، برای مهار آتش ۵ هواپیما و بالگرد به این منطقه اعزام شده است.

جنگل‌ها و مراتع کوه “خامی” در شهرستان‌های گچساران و باشت از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد از روز جمعه در آتش می‌سوزند.

وحید محمدی‌تبار، مدیرکل مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد با اعلام این خبر همچنین افزود که اوج آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های “خنگ بنار” است، و به گفته او البته در یک مرحله عصر یکشنبه آتش سوزی جنگلهای گچساران مهار شد اما مجددا شعله‌ور شد.

براساس گزارشها در حال حاضر وزارت دفاع نیز برای اطفای حریق بالگرد به محل اعزام کرده است. گزارش‌ها حاکی است مردم محلی نیز برای مهار این آتش به کمک نیروهای دولتی رفته‌اند.

علت آتش‌سوزی

مقامات استانی می‌گویند “احتمال عمدی بودن حریق وجود دارد”.

استانداری کهگیلویه و بویراحمد اعلام کرد برای تشخیص علت حادثه یک “کمیته حقیقت یاب” تشکیل داده است. در این کمیته، نمایندگانی از فرمانداری، منابع طبیعی، اطلاعات، دادستانی و محیط زیست حضور دارند.

مقامات می‌گویند آتش سوزی در جنگل های گچساران چندین بار مهار شده و به دلیل وزش باد و صخره ای بودن منطقه دوباره شعله ور می‌شود.

شدت خسارت

فرمانداری گچساران تایید کرده که تا روز گذشته (یکشنبه) بیش از ۱۵۰ هکتار جنگل و مرتع گچساران در آتش سوخته است.

سال گذشته هم ۳۵۰ هکتار از جنگل ها و مراتع مناطق مختلف این شهرستان طعمه حریق شد بود. این منطقه ۴۱۵ هزار هکتار عرصه جنگلی و مرتعی دارد.

سالانه با فرارسیدن فصل گرما هزاران هکتار از جنگل‌های ایران در آتش می‌سوزد.

غلام‌حسین حکمتیان، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه وبویراحمد می‌گوید صیانت از جنگل ها و مراتع نیازمند تجهیزات نوین مانند “مرکز مانیتورینگ” و “بالگرد” است.

به گفته مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه وبویراحمد، سرانه جنگل و مراتع این استان ۱.۶ هکتار است که بیش از ۶ برابر میانگین سرانه عرصه‌های طبیعی ایران است. این در حالی است که میانگین سطح حفاظت برای هر قرقبان در ایران ۶ هزار هکتار و برای هر قرقبان در این استان، ۱۸ هزار هکتار است.

او راه‌اندازی یک مرکز مانیتورینگ را مهم‌ترین زیرساخت پیشگیری از خسارت‌های آتش سوزی دانست. علاوه بر این، مقامات محیط زیست ایران، بارها درباره کمبود بالگرد اطفای حریق در این کشور هشدار داده‌اند.

بنابر آمار رسمی، سالانه ۱۵ هزار هکتار از جنگل‌ها و مراتع ایران در آتش می‌سوزد.

برآورد می‌شود ۸۰ درصد از این آتش‌سوزی‌ها تحت تاثیر عوامل انسانی باشد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.