رسانه خبری پیامِ ایرانی

چهارمین روز آتش‌سوزی در جنگل‌های گچساران | ایران | DW


رسانه‌های ایران  چهار روز است گزارش می‌دهند که جنگل‌ها و مراتع شهرستان گچساران همچنان در آتش می‌سوزند و اعزام پنج هواپیمای آبپاش و بالگرد برای خاموش کردن آتش هم تابحال کمکی در مهار آتش نکرده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

طبق گفته مسئولان محلی بیش از ۲۰۰ هکتار از جنگل‌ها و مراتع شهرستان گچساران تابحال در آتش سوخته است.

وحید محمدی‌تبار، مدیرکل مدیریت بحران استان کهگیلویه و بویراحمد روز دوشنبه، پنجم خرداد (۲۵ مه) گفت آتش‌سوزی در کوه خامی در شهرستان‌های گچساران و باشت از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد از روز جمعه دوم خرداد آغاز شده و اوج آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های خنگ بنار بوده که بعد از مهار آتش در روز یکشنبه چهارم خرداد دوباره شعله ور شده است.

مدیرکل مدیریت بحران کهگیلویه و بویراحمد گفته است که نیروهای امدادی با کمک بالگردهای شرکت نفت و گاز گچساران برای مهار آتش به ارتفاعات منتقل می‌شوند.

احتمال عمدی بودن آتش‌سوزی

عزیز فعلی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد درباره علل آتش سوزی در این استان از احتمال عمدی بودن آن خبر داده و گفته است یک کمیته حقیقت یاب متشکل از نمایندگان فرمانداری، منابع طبیعی و آبخیزداری، اطلاعات، دادستانی و محیط زیست برای شناسایی متخلفان احتمالی آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع گچساران تشکیل شده است.

۲۰۰ هکتار از جنگل‌های گچساران سوخت

۲۰۰ هکتار از جنگل‌های گچساران سوخت

عدم مهار آتش سوزی نمادی از ناتوانی مدیریتی

خبر دنا، یک پایگاه خبری تحلیلی محلی که اخبار آتش سوزی را هم در ظرف چند روز گذشته پوشش داده  عدم مهار آتش سوزی جنگل‌های گچساران را نمادی از ناتوانی و کارآمدی مدیریتی استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان گچساران توصیف کرده که”تبدیل به یک بحران و بلکه خیانت و جنایتی بزرگ در حق محیط زیست و شهروندان این شهرستان شده است”.

در گزارشی انتقادی که در این پایگاه اینترنتی منتشر شده آمده است: «گویا آتش‌سوزی از مراتع پائین دست آغاز شده و به علت ضعف نیرو و عدم هماهنگی و همکاری سازمان‌ها و نهاد‌های مربوطه، آتش به کوه و مناطق سخت گذر کشیده شده و گسترش یافته بود، تنها ۲۰ نفر از کارمندان منابع طبیعی و نیرو‌های مردمی در شب اول در منطقه حضور داشته و از اقدامات سریع و لازم برای کنترل بحران خبری نبوده است!»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

در اغلب گزارش‌های مربوط به آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع ایران در سال‌های گذشته از ضعف مدیریت، کمبود نیروی کارآزموده و آب‌پاش و هلی‌کوپتر برای مهار آتش سوزی گزارش شده است.

بسیاری از منتقدان می‌گویند مهار آتش طول می‌کشد و نهادهای مسئول نه گشت هوایی دارند و نه بالگردها و هواپیماهای آبپاش.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.