رسانه خبری پیامِ ایرانی

جان‌باختن چهار مسافر یک قایق گردشگری در رودخانه کارون


روز شنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۱ یک قایق گردشگری با ۱۲ سرنشین در رودخانه کارون محدوده «حفار غربی» خرمشهر چهار نفر از جمله ۳ کودک جان خود را از دست دادند.

بر اساس ویدیویی که در رسانه‌های محلی استان خوزستان منتشر شده است امدادگران و اهالی محلی موفق به نجات ۸ تن از مسافران این قایق شده‌اند اما یک دختر و دو پسر در سن ۸ و ۱۲ سال همراه با مردی ۳۰ ساله در این سانحه جان باختند.

«منوچهر تبریزی»، معاون عملیات آتش نشانی خرمشهر در گفتگو  ایرنا علت واژگونی این قایق را «سوار کردن بیش از ظرفیت مسافر و حرکت این قایق در خارج از محدوده معین» عنوان کرده است.

امید اسکندری، رئیس جمعیت هلال احمر «خرمشهر» نیز گفته است این شناور به علت «نقص فنی و نشست آب درون قایق» واژگون شده است.

نادر نقیبی،  مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی آبادان تعداد مصدومان این حادثه را پنج کودک با میانگین سنی ۵ تا ۱۱ سال و یک زن ۳۰ ساله اعلام کرد.

براساس آمار معاون عملیات آتش نشانی خرمشهر و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی آبادان، دست‌کم هشت کودک سوار این قایق بوده‌اند که سه نفر آنها در پی این حادثه جان خود را از دست دادند.

روز ۱۲ فروردین ۱۴۰۱ نیز دو قایق موتوری که مجموعا ۱۳ گردشگر بر آن‌ها سوار بودند در خرمشهر با همدیگر برخورد کردند اما این حادثه تلفات جانی به دنبال نداشت و سرنشینان قایق‌ها نجات یافتند.

بعد از دو سال محدودیت رفت‌و‌آمد در ایام نوروز امسال خرمشهر دوباره بعنوان یکی از مناطق جنوب ایران مملو از گردشگران نوروزی است که اغلب آن‌ها را مسافران «راهیان نور» تشکیل می‌دهند.

بر اساس آمارهای اعلام شده توسط سازمان پرشکی قانونی در بازه زمانی سال‌های ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۶ استان خوزستان با سه هزار و ۹۳ نفر تلفات بر اثر غرق‌شدگی در رودخانه‌ها و تالاب‌ها در رتبه دوم قرار داشته است.

استان مازندران با سه هزار و ۱۷۷ نفر و استان گیلان نیز با یک هزار و ۷۶۵ نفر جان‌باخته بر اثر غرق شدن،پیش و پس از خوزستان قرار دارند.

شمار زیادی از قربانیان به دلیل ناآشنایی با شنا، بی‌توجهی به هشدارهای ایمنی و خارج شدن از محدوده امن شنا کردن در رودخانه‌، دریا و تالاب‌ها و همچنین استهلاک وسایل تفریحی همچون قایق‌ها جان خود را از دست می‌دهند.

 منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.