رسانه خبری پیامِ ایرانی

تردید درباره کارآیی اف ۳۵ و اف ۲۲ | دانش و فناوری | DW


با سقوط یک فروند اف ۳۵ در تاریخ ۲۰ مه ۲۰۲۰ در ایالات متحده در هنگام یک مانور،  تردیدهایی درباره توانایی این جنگنده فوق پیشرفته و بسیار گران قیمت مطرح شده است . البته دلیل این سقوط اعلام نشده است این در حالی است که کمی قبل‌تر  یک فروند اف ۲۲ هم در آمریکا  سقوط  کرده بود. از اف ۲۲ به عنوان پیشرفته‌ترین هواپیما جنگنده جهان نام برده می‌شود پس از این هواپیما اف ۳۵ قرار دارد.

هر دوهواپیما از نوع  پنهانکار (رادارگریز) هستند و به نسل پنجم هواپیماهای جنگنده تعلق دارند.

کشورهای اروپایی ، روسیه و چین هم برنامه‌هایی برای توسعه هواپیماهای پنهانکار نسل پنجم در دست انجام دارند اما دراین زمینه فعلا اف ۲۲ و اف ۳۵ پیشتاز هستند با این وجود به دلیل سقوط‌های اخیر تردیدهایی از توانایی‌های این جنگنده‌های بسیار گران قیمت، مطرح شده است.

اف ۳۵ توانایی رسیدن به سرعت ۱.۶ ماخ را دارد که البته در میان رقبا چندان سرعت بالایی محسوب نمی‌شود با این وجود قدرت رادار، رایانه و پنهانکاری سبب برتری این محصول شده است.

هواپیمای جنگنده اف ۲۲

هواپیمای جنگنده اف ۲۲

درباره رادرا گریز بودن اف ۳۵ مهندسان آلمان در گذشته تردید‌هایی را مطرح کرده بودند .

کارشناسان شرکت تسلیحاتی هنسولت آلمان موفق شده بودند هواپیمای اف ۳۵  را که از آمریکا به طرف برلین پرواز کرده بود چندین بار ردیابی کنند.

این هواپیما مسافت ۹ هزار کیلومتری از آریزونای آمریکا تا برلین بدون توقف طی کرده و ۹ بار در آسمان سوخت‌گیری کرده بود.

طبق گزارش مجله آمریکایی دیفنس نیوز  کارشناسان هنسولت مزرعه‌ای را در نزدیکی نمایشگاه بین‌المللی برلین اجاره کردند و پرواز اف-۳۵ را زیر نظر گرفتند. سامانه راداری که توسط کارشناسان این شرکت در یک وسیله نقلیه قرار گرفته بود، توانست هواپیمای اف-۳۵ را در مجموع طی مسافتی۱۵۰ کیلومتری در آسمان ردیابی کند.

فضانوردان فضاپیمای کرو دراگون

رابرت بنکن و داگلاس هارلی دو فضانورد آمریکایی هستند که قرار است با سفیه فضایی جدید اسپیس ایکس پس از سال‌ها اعزام انسان از خاک آمریکا به فضا را تجربه کنند.

 سال‌هاست ناسا اعزام انسان از خاک آمریکا را متوقف کرده است و حالا با کمک اسپیس ایکس و  فضاپیمای کرو دراگون و موشک فالکون ۹ ، دوباره اعزام انسان به فضا از خاک آمریکا آغاز می‌شود.

از سال ۲۰۱۱ و با توقف پروژه شاتل فصایی ناسا اعزام انسان از آمریکا به فضا متوقف شده بود.

داگلاس هارلی یکی از فضانواردان فضاپیما اسپیس ایکس است. وی تجربه استفاده از هواگردهای مختلف را در کارنامه خود دارد و حدود ۶۸۳ ساعت را هم در فضا سپری کرده است او فرمانده فضاپیما محسوب می‌شود.

رابرت بنکن دماری مهندسی مکانیک دارد و سال‌ها در نیروی هوایی آمریکا مشغول به کار بوده است اوتجربه هزار و پانصد ساعته پرواز را در کارنامه خود دارد و تا کنون ۷۰۸ ساعت را در فضا سپری کرده است.

 موتورهای برقی جدید

با معرفی پیشرانه‌های جدید برقی احتمالا خودروهای برقی در آینده با تحول روبرو خواهند شد. شرکتی با نام اکیپ‌میک موتوری ساخته است که نسبت قدرت به وزن تولیدی آن ۲.۵ برابر موتور برقی تسلا اس است.
موتور الکتریکی این شرکت آمپر نام دارد و با وزنی در حدود ۱۰ کیلوگرم نزدیک ۳۰۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کند.

موتور خودروهای برقی تسلا رقیب جدیدی پیدا کرده‌اند

موتور خودروهای برقی تسلا رقیب جدیدی پیدا کرده‌اند

وزن کم این موتور با وجود قدرت بالا آن سبب کاهش وزن نهایی خودرو و در نهایت کاهش مصرف انرژی می‌شود. موتور تسلا اس با وزنی نزدیک ۳۰ کیلو گرم حدود ۳۶۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کند.

حمایت مدیر عامل گوگل از تیم سخت وافزاری پیکسل

 ناکامی‌های اخیر موبایل‌های پیکسل گوگل، تردیدهایی را درباره توانایی تیم سخت افزاری گوگل مطرح کرده است. با این وجود ساندار پیچای مدیرعامل گوگل از تیم پیکسل حمایت کرده و گفته است گوگل باید روی توسعه سخت افزاری‌اش کار کند.

 این در حالی است که نگرانی‌هایی از حذف پیکسل مطرح شده بود این نگرانی‌ها ریشه در حذف سریع برندهای گوگل در گذشته دارد.

مدیر عامل گوگل با اشاره به ادغام با بخش موبایل شرکت اچ تی سی در تیم سخت افزاری گوگل گفته است ما با جدیت کار در زمینه توسعه سخت افزاری را برای موبایل‌های آینده دنبال خواهیم کرد.

گوشی‌های پیکسل گوگل

گوشی‌های پیکسل گوگل

اندازه اقتصاد دیجیتال ایران

 محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته است: «مجموع اندازه اقتصاد دیجیتال ایران در حال حاضر ۶.۵ درصد است. ایران در منطقه خاورمیانه ۸۰ میلیون نفر جمعیت دارد که ظرفیت بسیار بزرگی است. کشور ایران با این وصف، مستعد یک جهش بزرگ در حوزه اقتصاد دیجیتال است.»

وی در حالی این سخنان را گفته است که فیلترینگ و ایجاد محدودیت‌های مختلف برای استارت‌آپ‌های ایرانی در داخل از یک سو و  فشار تحریم ومحدویت های جهانی به دلیل فشار ایالات متحده، کار را برای شرکت‌های مختلف فعال در این حوزه در ایران سخت کرده است و بسیاری از شرکت‌های طی دو سال اخیر از میان رفته‌اند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات توضیح داده است : «هم اکنون پنج هزار استارت آپ در سامانه نوآفرین سازمان فناوری اطلاعات ثبت ودر حال فعالیت اقتصادی هستند. این کسب و کارها ضمن ایجاد اشتغال بستر خدمات را در حوزه‌های مختلف برای مردم فراهم می‌کنند. اقتصاد دیجیتال  دارای سه لایه است.

 لایه اول مربوط به هسته اقتصاد دیجیتال است. این لایه بیشتر به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، فعالیت اپراتورهای مخابراتی و ارتباطی، تولید و صادرات نرم افزار، سخت افزار، تولیدات داخلی و بازرگانی این تولیدات و بخش خدمات حوزه آی.سی. تی ربط پیدا می‌کند.

 لایه دوم (محدود) اقتصاد پلتفرمی و لایه سوم (وسیع) دیجیتالی شدن فرآیندها مثل کشاورزی، بهداشت، انرژی و بسیاری از حوزه‌های دیگر در این لایه قرار می‌گیرند. مجموع اندازه هسته اقتصاد دیجیتال در ایران چهار درصد و لایه دوم و سوم در مجموع ۲.۵ درصد شده است.»

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.