رسانه خبری پیامِ ایرانی

واکنش‌ مثبت بین‌المللی به آتش بس سه روزه طالبان و دولت افغانستان | جهان | DWآتش بس سه روزه گروه طالبان با دولت افغانستان در ایام سه روزه عید فطر با استقبال گسترده داخلی وجهانی مواجه شده‌ است.

گروه طالبان با صدور اطلاعیه‌ای از نیروهای خود خواست که در سه روز عید فطر که از روز یکشنبه چهارم خرداد آغاز می‌شود به نیروهای امنیتی در سراسر کشور حمله نخواهند کرد. این گروه از شبه نظامیان خود خواسته که در این سه روز به مناطق تحت کنترل دولت نروند و نیروهای دولتی نیز اجازه ندارند به قلمرو طالبان بیایند.

دومین روز آتش بس از طرف نیروهای دولتی و جنگجویان طالبان تابحال رعایت شده است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان بلافاصله از ابتکار آتش‌بس طالبان استقبال کرد و به نیروهای امنیتی دستور داد که در این سه روز آنان نیز این آتش‌بس را رعایت کنند.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی نیز آتش‌بس طالبان را به عنوان “اولویت‌های مردم افغانستان” یک گام مثبت برای  برقراری صلح در کشور دانست.

بیانیه مشترک آلمان، اندونزی، قطر، ازبکستان و نروژ

اعلام آتش‌بس از سوی طالبان و دولت افغانستان با استقبال آلمان، اندونزی، نروژ، قطر، ازبکستان و سازمان ملل نیز روبه‌رو شد.

آلمان، اندونزی، نروژ، قطر و ازبکستان با صدور بیانیه‌ای از برقراری آتش بس در جریان روزهای عید فطر در افغانستان استقبال کردند. آلمان و چهار کشور دیگر از همه طرف های درگیر در افغانستان خواسته‌اند که وارد گفت‌ و گوهای بین‌الافغانی شوند.

در این بیانیه مشترک که از سوی هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان منتشر شده، آمده است: «ما همه طرف‌ها را تشویق می کنیم تا در روزها و هفته های پیش رو قدم های بیشتری را بردارند تا برای تأمین صلح پایدار و پایان مناقشه در افغانستان بدون تاخیر وارد گفتگوهای بین الافغانی شوند.»

آمریکا: خشونت‌ها بعد از آتش‌بس کاهش یابد

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا ضمن ابراز امیدواری درباره فضای اعتماد ایجاد شده بین گروه طالبان و دولت افغانستان خواهان کاهش خشونت‌ها بعد از پایان آتش بس سه روزه شد. وزیر خارجه آمریکا صریحا از اشرف غنی، رئیس جمهور و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان خواست تا موانع باقیمانده در مسیر مذاکرات بین‌الافغانی برداشته شود.

زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژه آمریکا برای صلح افغانستان نیز در تویترش آتش بس را  فرصتی مهم دانست که نباید از دست برود. خلیل‌زاد خواهان آزادی زندانیان باقی مانده هردو طرف شد. 

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز با صدور بیانیه‌ای از اعلام آتش‌بس سه روزه در روزهای عید از سوی دولت افغانستان و طالبان استقبال کرد و صلح را نیازی مبرم برای نجات مردم افغانستان از خشونت‌ها دانست.

‪ ‬‪ ‬‪ ‬به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

دو سال پیش نیز گروه طالبان به مناسبت فرا رسیدن عید فطر به مدت سه روز آتش بس اعلام کرده بود اما بعد از خاتمه آتش بس نبرد علیه نیروهای دولتی را از سرگرفت. 

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.