رسانه خبری پیامِ ایرانی

مشاور نخست‌وزیر بریتانیا درباره ‘نقض محدودیت‌ها’: مسوولانه رفتار کرده‌ام؛ پشیمان نیستم


دومینیک کامینگزحق نشر عکس
Reuters

دومینیک کامینگز، مشاور ویژه نخست وزیر بریتانیا، که در افکار عمومی و از سوی رسانه‌های این کشور با اتهام نادیده گرفتن مقررات فاصله‌گذاری اجتماعی و قرنطینه رو به رو شده در نشستی با خبرنگاران گفت که از اقدامش “پشیمان” نیست. مشاور ویژه بوریس جانسون گفت که “بر اساس شرایطی که با آن رو به رو شده بودم بهترین تصمیمی که می‌توانستم را گرفتم. “

آقای کامینگز در این نشست با بیان اینکه‌ که حرف‌ها و توضیحاتش از طرف دولت یا نخست وزیر نیست دلیل سفرش را در دوران قرنطینه تشریح کرد.

وی به گزارش‌ و انتقادهای رسانه‌ها درباره خود واکنش نشان داد و آن را “نادرست” عنوان کرد. وی به خبرنگاران گفت که در سفر به دورهام از والدینش فاصله گرفته بوده و از زمان بازگشت به لندن به در کنار همسرش بوده است.

مشاور نخست وزیر بریتانیا تاکید کرد که “مسوولانه و قانونی رفتار کرده‌ام.”

آقای کامینگز بعد از اینکه مشخص شد بر خلاف مقررات فاصله‌گذاری اجتماعی و قرنطینه صدها کیلومتر رانندگی کرده و به شمال شرقی انگلستان رفته، با فشار روزافرونی برای استعفا روبرو شده است.

در همین حال نخست وزیر بریتانیا روز گذشته (یکشنبه ۲۴ مه) از مشاور ارشدش دومینیک کامینگز حمایت کرد. آقای جانسون گفت او “چاره‌ای” جز این سفر نداشته و کارش “قانونی” و در حمایت از خانواده‌اش بوده است. “او از هر نظر مسئولانه و قانونی و سالم عمل کرده است.”

تصمیم بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، به پشتیبانی از مشاور ویژه‌اش در رابطه با اتهام نادیده گرفتن مقررات فاصله‌گذاری اجتماعی و قرنطینه، سبب نگرانی از تضعیف پیام و خواست دولت در مقابله با شیوع ویروس کرونا شده است.

شماری از نمایندگان محافظه‌کار پارلمان از دومینیک کامینگز، مشاور ویژه آقای جانسون، خواسته‌اند با استعفایش اعتماد عمومی به تدابیر آتی دولت را تضمین کند. این خواسته همزمان با برنامه‌هایی است که قرار است برای لغو محدودیت‌ها در هیات دولت بریتانیا به بحث و بررسی گذاشته شود.

گاوین ویلیامسون، وزیر آموزش گفته که دومینیک کامینگز هرگز قانون یا مقرراتی را زیر پا نگذاشته است. آقای کامینگز در گفت‌وگویی با رادیو ۴ بی‌بی‌سی “ازهمه چه در هر نقطه از کشور یا در ساختمان نخست وزیری کار کنند، انتظار می‌رود که از قانون پیروی کنند.” وزیر آموزش در ادامه تاکید کرده که این چیزی است که نخست وزیر انتظار دارد و این تضمینی است که به او داده شده است.”

لورا کوئنزبرگ، دبیر سیاسی بی‌بی‌‌سی می‌گوید که “اگر تصمیم بوریس جانسون برای شرکت در نشست خبری یکشنبه تلاشی به دست خود برای پایان دادن به رفتار دومینیک کامینگز در دوران قرنطینه بود، این تلاش ناکام بوده است. بی‌تردید این تلاشی برای ارایه تمام اطلاعات به مردم نبود. در عوض، نخست وزیر از پاسخ به پرسش‌هایی سر باز زد که درباره جزئیات ملاقات یا ملاقات‌های مشاورش در شمال شرقی انگلستان بود، هنگامی که تیمش بارها و بارها به مردم می‌گفتند در خانه بمانید.”

هم دولت هم آقای کامینگز روز شنبه گفته بودند او “قانونی و مسئولانه” عمل کرده اما منتقدان می‌گویند آقای کامینگز در حالی به این سفر ٢۶٠ مایلی (بیش از ۴٠٠ کیلومتر) از لندن به دورهام رفته که همسرش علائم کرونا داشته است.

آقای جانسون در پاسخ در واکنش به دو روزنامه بریتانیایی که نوشته بودند آقای کامینگز در دوران قرنطینه یک بار دیگر هم با خودرو سفر کرده، گفت “بعضی” از ادعاهای رسانه‌ها “کذب” هستند.

حزب کارگر خواستار تحقیق فوری در این باره شده است. کی‌یر استارمر رهبر حزب کارگر حزب مخالف گفت اینکه آقای جانسون مشاورش را برکنار نکرده “توهینی” به مردم بریتانیا است که مقررات فاصله‌گذاری اجتماعی و قرنطینه را رعایت کرده‌اند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

جنجال بر سر ‘قانون شکنی’ مغز متفکر دولت بریتانیا

حزب ملی اسکاتلند هم خواستار کناره‌گیری آقای کامینگز و تحقیق درباره این موضوع شده است.

نیک اردلی گزارشگر سیاسی بی‌بی‌سی تصمیم آقای جانسون را “قماری” توصیف می‌کند با این پیش فرض که مردم تصمیم او را درک خواهند کرد یا اهمیت چندانی به این دعواهای سیاسی نمی‌دهند. او می‌گوید به نظر نمی‌رسد این ماجرا فعلا فیصله پیدا کند:

“با اینکه هم آقای جانسون هم کامینگز در سنجش افکار عمومی مهارت نشان داده‌اند اما ممکن است اینجا اشتباه کرده باشند و مردم فکرکنند در اجرای قانون بین افراد عادی و افراد نزدیک به قدرت تفاوت هست.”

دفتر نخست وزیری درباره سفر آقای کامینگز گفته بود او می‌خواست مطمئن شود اگر نشانه‌های بیماری را دارد، کسی باشد که از فرزندش مراقبت کند و برای این کار نیاز به حمایت خانواده‌اش داشت.

اما استیو وایت، افسر پلیس در دورهام گفت باتوجه به دستورالعمل دولت، سفر آقای کامینگز “کار بسیار نابخردانه‌ای” بوده است.

در اطلاعیه‌ دفتر نخست‌وزیری آمده بود: “به این دلیل که همسرش دچار عفونت مشکوک به کرونا شده بود و خیلی محتمل بود که خود او بدحال شود، برای دومینیک کامینگز مهم بود سلامتی دختر خردسالش را تضمین کند.”

“خواهر و خواهرزاده‌هایش داوطلب کمک شدند بنابراین در خانه‌ای در نزدیک آنها اقامت کرد و در عین حال از آنها جدا بود تا در صورت لازم بتوانند کمک کنند. خواهرش برای خانواده خرید می‌کرد اما آنها را بیرون از خانه می‌گذاشت.” طبق این اطلاعیه، “اقدامات او همسو با دستورالعمل دولت درباره کرونا بود.”

آقای کامینگز مغز متفکر تلاش‌های مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ بود و وقتی بوریس جانسون نخست‌وزیر شد، مشاور سیاسی ارشد او شد.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.