رسانه خبری پیامِ ایرانی

رئیس دفتر روحانی خواستار عدم دخالت مجلس یازدهم در کار دولت شد‎در آستانه آغاز به کار مجلس یازدهم و گمانه‌زنی رسانه‌های ایران درباره کشمکش بین مجلس و دولت در یک سال آینده، حسن روحانی نسبت به همکاری بین این دو قوه ابراز امیدواری کرد اما رئیس دفتر او خواستار عدم دخالت مجلس در کار دولت شد؛

یک نماینده راه‌یافته به مجلس یازدهم هم گفته است دولت باید در بسیاری از مسائل وضعیت خود را اصلاح کند.

محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران، روز دوشنبه پنجم خرداد برخی گزارش‌ها درباره تلاش دولت برای «دخالت در انتخاب اعضای هیأت رئیسه یا رؤسای کمیسیون‌ها» را به‌شدت رد کرد و این موضوع را «مسأله داخلی مجلس» خواند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، او در عین حال گفت: «به هیچ عنوان دوست نداریم‌ شاهد دخالت افراد و نهادهای غیرمسئول در حیطه مسائل اجرایی و وظایف دولت باشیم».

رئیس دفتر روحانی همچنین مدعی شد در انتخاب هیأت رئیسه مجلس، دولت «نه در گذشته در این زمینه دخالتی داشته و نه در آینده خواهد داشت».

یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی قرار است روز چهارشنبه، هفتم خرداد، کار خود را رسما آغاز کند.

شماری از ناظران سیاسی با اشاره به آرایش سیاسی مجلس یازدهم که عمدتا در اختیار اصولگرایان و اعضای جبهه پایداری است، پیش‌بینی کرده‌اند کشمکش‌ها بین دو قوه مقننه و مجریه در آخرین سال دولت فعلی افزایش یابد.

با این حال حسن روحانی نسبت به همکاری بین این دو قوه ابراز امیدواری کرده است.

او روز دوشنبه با اشاره به اینکه عمر مجلس به بیش از ۴۰ سال رسیده است، در توئیتی کوتاه نوشت: «مردم چشم امید به همکاری یک‌ساله دولت دوازدهم و مجلس یازدهم دوخته‌اند. دولت از هم‌اکنون دست دوستی خود را به سمت مجلس جدید دراز می‌کند».

با این حال عبدالحسین روح‌الامینی که به مجلس یازدهم راه یافته است، به خبرگزاری ایسنا گفت: مجلس یازدهم در صورتی همراه دولت خواهد بود که دولت هم در «بسیاری از مسائل وضعیت خود را اصلاح کند».

وی با اشاره به اینکه مجلس یازدهم «یک فرصت بسیار مناسب و خوب» برای دولت است گفت: دولت می‌تواند «این فرصت را پیدا کند تا وعده‌هایی که تاکنون محقق نکرده است را عملیاتی کند».

از سوی دیگر در روزهای اخیر خبرهایی درباره رایزنی‌های پشت پرده اصولگرایان برای انتخاب رئیس مجلس یازدهم منتشر شده است.

مطابق خبرهای رسمی، تاکنون چند جلسه با عنوان «شورای مرکزی موقت ائتلاف نیروهای انقلاب» برگزار شده و پنج نفر به عنوان نامزدهای ریاست مجلس، در این جلسات سخنرانی کرده‌اند؛ با این حال گزارش‌هایی نیز درباره انصراف دو نفر از آنان منتشر شده است.

از پنج نفری که نام آنها برای ریاست مجلس مطرح شده است، سه نفر وزیران دولت محمود احمدی‌نژاد و نزدیک به جبهه پایداری هستند (حمیدرضا حاج‌بابایی، علی نیکزاد و شمس‌الدین حسینی) و دو تن دیگر (محمدباقر قالیباف و مصطفی میرسلیم) رقیبان شکست‌خورده حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ هستند.

گفته می‌شود رقابت اصلی بین محمدباقر قالیباف و حمیدرضا حاج‌بابایی است.

مجلس شورای اسلامی ۲۹۰ نماینده دارد که در انتخابات دوم اسفند ۹۸ و در دور اول انتخابات، نام ۲۷۹ نفر به عنوان راه‌یافته به مجلس اعلام شد. با این حال دو تن از آنان (فاطمه رهبر و محمدعلی رمضانی دستک) براثر ابتلا به کرونا جان باختند و سینا کمالخانی نیز به دلیل «ابطال مدرک تحصیلی» به مجلس راه نیافت.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.