رسانه خبری پیامِ ایرانی

بنیامین نتانیاهو برنامه ضمیمه کردن بخش هایی از کرانه غربی را یک ‘فرصت تاریخی’ خواند


حق نشر عکس
Reuters

Image caption

قرار است که دولت اسرائیل از روز یکم ژوئیه امسال بحث درباره این موضوع جنجالی را رسما آغاز کند

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل،برنامه ضمیمه کردن بخش‌های وسیعی از کرانه غربی رود اردن را یکی از مهم‌ترین اولویت‌های دولت جدید خود توصیف کرده و گفته است که این «فرصت تاریخی» را از دست نخواهد داد.

آقای نتانیاهو روز دوشنبه (۲۵ مه) به گروهی از اعضای حزب لیکود خود در پارلمان (کنست) گفت که برنامه‌اش برای اعمال حاکمیت ملی اسرائیل به دره رود اردن و شهرک‌های یهودی نشین ساخته شده در اراضی اشغالی فلسطینیان «از جهات مختلف شاید مهم ترین» تصمیم دولت ایتلافی تازه است.

او گفت: «ما یک فرصت تاریخی داریم، که از سال ۱۹۴۸ تا کنون وجود نداشته است، که به طور خردمندانه حاکمیت ملی خود را به عنوان یک گام دیپلماتیک بر کرانه غربی اعمال کنیم.»

بنیامین نتانیاهو افزود:‌ «این فرصت بزرگی است که ما آن را از دست نخواهیم داد.»

این اظهارات یک روز پس از آغاز محاکمه نخست وزیر اسرائیل به اتهام فساد مالی و رشوه گیری مطرح می شود. آقای نتانیاهو اتهامات را بی اساس و با انگیزه سیاسی می خواهند.

بیشتر بخوانید:

قرار است که دولت اسرائیل از روز یکم ژوئیه امسال بحث درباره این موضوع جنجالی را رسما آغاز کند. گروه‌های فلسطینی در کنار اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای عرب این سیاست را محکوم کرده‌اند. این در حالیست که ‌آمریکا می گوید تصمیم نهایی در این خصوص بر عهده اسرائیل است.

برخی ناظران هشدار داده اند که اقدام یکجانبه دولت اسرائیل می تواند به موج تازه‌ای از خشونت بین اسرائیل و فلسطینی‌ها منجر شود.

روز دوشنبه (۲۵ مه) پلیس اسرائیل اعلام کرد که در جبل مکبر، واقع در شرق بیت المقدس، یک فلسطینی با سلاح سرد به یک مامور پلیس اسرائیل حمله و او را زخمی کرده است. مقامات اسرائیلی می گویند که مهاجم خود به ضرب گلوله زخمی و بازداشت شده است.

محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی به تازگی اعلام کرده بود که در واکنش به سیاست جدید اسرائیل، تفاهم‌های گذشته با اسرائیل و آمریکا از جمله همکاری‌های امنیتی با آنها را به حالت تعلیق در می‌آورد.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در ماه‌ آوریل ۲۰۲۰ اعلام کردکه اسرائیل به تنهایی درباره اعمال حاکمیت ملی خود بر بخش‌هایی از کرانه غربی رود اردن تصمیم خواهد گرفت. این اظهارات پس از آن صورت گرفت که بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس، رهبر حزب آبی و سفید، در جریان امضای موافقتنامه تشکیل یک دولت وحدت ملی، درباره آغاز روند ضمیمه کردن بخش‌هایی از سرزمین‌های اشغالی فلسطینیان در تابستان امسالبه توافق رسیدند.

اسرائیل کرانه غربی رود اردن و غزه را در جریان جنگ‌ سال ۱۹۶۷ با شکست دادن ارتش‌های اردن و مصر تصرف کرد. چند صد هزار شهروند اسرائیل هم اکنون در شهرک هایی واقع در کرانه غربی زندگی می کنند.

دولت دونالد ترامپ در ماه نوامبر ۲۰۱۹ با تجدید نظر در موضع رسمی چند دهه گذشته آمریکا اعلام کرد که شهرک‌های اسرائیل در کرانه غربی را غیر قانونی نمی‌داند. این در حالیست که مصوبات سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا ساخت شهرک‌های یهودی‌نشین را غیرقانونی می‌داند و این مناطق را تحت اشغال نظامی می داند.منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.