رسانه خبری پیامِ ایرانی

وزیر خارجه فرانسه: مناسبات با ایران دشوارتر شده است | ایران | DW


خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ۶ خرداد (۲۶ مه) به نقل از ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه از “دشوارتر شدن” مناسبات این کشور با جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

به گزارش رویترز وزیر خارجه فرانسه در گفت‌وگو با شبکه “فرانس اینتر رادیو” محکومیت فریبا عادلخواه، شهروند ایرانی‌فرانسوی را تصمیمی با انگیزه‌های سیاسی خواند و تصریح کرد که این مسئله روابط ایران و فرانسه را سخت‌تر کرده است.

لودریان در این گفت‌وگوی رادیویی مقامات جمهوری اسلامی را فراخواند که فریبا عادلخواه را بی‌درنگ آزاد کنند.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

وزیر خارجه فرانسه پیشتر نیز ضمن اعتراض به حکم صادرشده علیه فریبا عادل‌خواه خواستار آزادی فوری این پژوهشگر شده بود.

خبرگزاری فرانسه حدود ده روز پیش (شنبه ۲۷ اردیبهشت / ۱۶ مه) از قول سعید دهقان‌، وکیل فریبا عادلخواه گزارش داده بود موکل او به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” پنج سال زندان محکوم شده است.

به گفته او موکلش موکلش علاوه بر پنج سال یک سال دیگر نیز به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به حبس محکوم شده، اما طبق قوانین جزایی جمهوری اسلامی طولانی‌ترین حکم یعنی پنج سال جاری شده است. 

وزارت امور خارجه فرانسه بلافاصله با انتشار بیانیه‌ای به صدور حکم پنج ساله زندان برای فریبا عادلخواه اعتراض کرد.

این وزارتخانه در بیانیه خود همچنین تصریح کرده بود که اتهامات مطرح شده علیه فریبا عادلخواه، بر دلایل و مستندات استوار نیستند و مبنای سیاسی دارند.

فریبا عادلخواه (چپ) و رولاند مارشال

فریبا عادلخواه (چپ) و رولاند مارشال

فریبا عادلخواه پژوهشگر دانشگاه “ساینس پو” در پاریس که برای تحقیقات میدانی درباره حوزه علمیه به ایران رفته بود، خرداد ۱۳۹۸  به اتهام “جاسوسی” بازداشت شد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

چند ماه بعد، رولان گابریل مارشال، همکار و شریک زندگی عادل‌خواه نیز که برای پیگیری وضعیت‌ او به ایران رفت، دستگیر شد. او اما فروردین ماه سال جاری خورشیدی با جلال روح‌الله‌نژاد، زندانی محبوس در فرانسه معاوضه شد.

روح‌الله نژاد قرار بود به اتهام دور زدن تحریم‌ها، به آمریکا مسترد شود. مقامات آمریکایی در آن زمان به اقدام فرانسه در تحویل روح‌الله نژاد به ایران اعتراض کردند.

منبع خبر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.